2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT Konuları ve Soru Dağılımı

2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT konuları nelerdir? 2021 KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alan sınavı konuları nelerdir?

KPSS 13.02.2021, 11:20 13.02.2021, 18:05
2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT Konuları ve Soru Dağılımı

2021 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan 2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT konuları nelerdir? 2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT oturumunda adaylara kaç adet soru sorulacak? 2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT konularının sorulara dağılımı nasıl olacak? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz. 

2021 KPSS ÖABT Oturumu Nedir ve Kimleri Öğretmenlik Alan Oturumuna Katılması Gerekmektedir? 

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS oturumları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından her sene farklı alanlardan kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan kadrolara ve pozisyonlara yerleşmek isteyen adaylar için gerçekleştirilmektedir. Bu kadro ve pozisyonlardan olan öğretmenlik kadrolarına girmek isteyen adaylar içinse genel bir isim olarak KPSS öğretmenlik olarak nitelendirebileceğimiz sınav oturumları düzenlenmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı öğretmenlik oturumlarının bazı oturumları tüm adaylar için ortak ve zorunlu biçimde gerçekleştirilirken, bazı oturumları ise belirli öğretmenlik alanı adaylarını kapsayacak şekilde düzenlenmektedir.

Tüm öğretmen adaylar istisnasız biçimde 2021 yılında gerçekleştirilecek olan lisans oturumuna ve eğitim bilimleri oturumuna katılacaklardır. Yalnızca bu iki oturuma katılmaı yeterli görülen öğretmen adaylarının bu iki oturumun ağırlıklandırılması ile hesaplanacak olan puan türleri atanmaları için yeterli olacaktır. Ancak alan oturumuna katılacak olan adayların farklı bir puan türü ve kendi alan rakipleri ile farklı bir başarı sıralaması söz konusu olmaktadır. 2021 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine katılması gereken adayların hangileri olduğuna ve buna dair açıklamalara göz atabileceğiniz çalışmamıza aşağıda yer alan bağlantı ile erişim sağlayabilirsiniz;

2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Alan Sınavı Puan Türü ve Hesaplanması

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM'nin kamu kurumlarında yer alan sosyal bilgiler öğretmenliği kadroları için KPSS oturumlarına katılmaları gerekmektedir. Bu oturumların adayların sosyal bilgiler öğretmenliği kadrolarına atanmak için hesaplanacak olan puan türüne etkisi farklılaşmaktadır. Buna göre 2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alan sınavının adayların hesaplanacak olan KPSS P121 puan türüne etkisi yüzde elli oranında iken, 2021 KPSS Eğitim Bilimlerinin etkisi yüzde yirmi, 2021 KPSS Lisans oturumunun etkisi ise yüzde yirmi düzeyindedir.

2020 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT Oturumuna Kaç Kişi Katıldı? Sınava Katılanların Net Ortalaması ve Standart Sapması Kaç Olarak Gerçekleşti?

2020 yılında kamu kurumunda bulunan öğretmenlik kadrolarına girmek isteyen adaylar için gerçekleştirilen 2020 KPSS ÖABT oturumuna Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alanından katılan adayların sayısı, bu adayların sınav sonuçlarına göre belirlenen standart sapma ve net ortalaması miktarını aşağıda yer alan tablomuzda inceleyebilirsiniz;

Sınava Katılan Aday Sayısı Net Ortalaması Standart Sapma
19.440 34,176 10,784

2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT Oturumu Sınav Konuları Nelerdir? 2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT Soru Dağılımı Nasıl?

15 Ağustos 2021 tarihinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilmesi planlanan 2021 yılı KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT alan sınavında adaylara toplamda 75 adet soru sorulması planlanmaktadır. Bu 75 adet sorunun dağılımı 15 adet sosyal bilgiler öğretmenliği alan eğitimi konularından, 60 adet de sosyal bilgiler öğretmenliği alan bilgisi konularından olacak şekildedir.

2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT alan sınavı konularını ve soru dağılımını aşağıda inceleyebilirsiniz;

2021 KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alan eğitiminden adaylara 15 adet soru sorulacaktır.

2021 KPSS ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alan bilgisinden adaylara 60 adet soru sorulacaktır ve dağılımı aşağıdaki gibidir;

*2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT oturumunun sınav konularına ve soru dağılımına dair hazırlamış olduğumuz çalışmamızda yer alan bilgiler ÖSYM'nin KPSS'ye yönelik kaynaklarından ve kılavuzlarından faydalanılarak derlenmiştir. Başkanlığın bilgilerde herhangi bir güncelleme yapması durumunda çalışmamız da güncellenecek ve doğru bilgiler size aktarılmaya devam edecektir.

2021 KPSS Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ÖABT oturumuna yönelik sorularınızı yöneltmek, sınava hazırlık yapan diğer adaylarla sınava dair fikir alışverişinde bulunabilmek için FORUM sayfamızı ziyaret etmeyi Unutmayın!

Yorumlar (0)
24
açık