2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

ÖSYM tarafından yapılacak olan 2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT sınavı konuları nelerdir? 2021 KPSS Tarih Öğretmenliği alan soru dağılımı nasıl?

KPSS 01.02.2021, 00:08
2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

Öğretmen adayları için 2021 yılında gerçekleştirilmesi planlanan 2021 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ya da kısaca KPSS ÖABT oturumu nedir? 2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT alan sınavı konuları nelerdir? 2021 KPSS ÖABT Tarih Öğretmenliği sınavının soru dağılımı nasıl? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

2021 KPSS Öğretmenlik Alanı Oturumları Nelerdir? Kimlerin 2021 KPSS ÖABT Oturumlarına Katılması Şarttır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS her yıl farklı alanlardan mezun olan ve kamu kurumlarında görev yapmayı hedefleyen milyonlarca adayı kapsayacak biçimde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu oturumlar organize edilirken adayların katılacakları oturumlar ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzlar ile net bir şekilde belirlenmekte ve adaylar başvurularını buna göre yapmaktadır.

ÖSYM tarafından kamu kurumlarının öğretmenlik kadrolarına girmek isteyen adaylar için gerçekleştirilen oturumlar olan KPSS Öğretmenlik oturumlarının bir bölümüne öğretmen adaylarının tamamı katılmak zorunda iken bazı oturumlara belirli alanların öğretmenlikleri için hazırlanan adaylar katılmak zorunda olmaktadır. Bu bağlamda tüm  öğretmen adaylarının katılması zorunlu olan 2021 KPSS oturumlarını Lisans ve Eğitim Bilimleri oturumları oluştururken, bazı adayların katılması zorunlu olan oturumları çalışmamızın da konusu olan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi oturumu ya da kısaca ÖABT oturumu oluşturmaktadır.

Hangi KPSS Öğretmenlik alanları için adayların 2021 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ÖABT'ye katılması zorunlu, daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz aşağıda yer alan bağlantı ile ilgili çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT Puan Türü Nedir ve Nasıl Hesaplanmaktadır?

Kamu kurumlarında tarih öğretmeni unvanı ile görev yapmayı hedefleyen adayların 2021 KPSS kapsamında katılacakları oturumlar farklı ağırlıklar ile hesaba katılarak atanmalarına esas bir puan türleri oluşturulacaktır. Bu puan türüne KPSS P121 adı verilmektedir ve alana tabi olan tüm öğretmen adayları tercihlerini bu puan türünden elde ettikleri dereceye göre yapacaklardır. KPSS P121 puan türü hesaplanırken adayların 2021 KPSS Lisans oturumunda yapmış oldukları netler %30, 2021 KPSS Eğitim Bilimleri oturumunda yapmış oldukları netler %20, 2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT oturumunda yapmış oldukları netlerin ise %50 etkisi olmaktadır. Bu tabloda adayların en fazla ağırlık vermeleri gereken ve bir noktada belirleyici nitelikte olan oturum 2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT oturumudur.

2020 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT Oturumuna Kaç Kişi Katıldı? Standart Sapma ve Net Ortalaması Kaç Oldu?

2020 yılında tarih öğretmeni olarak atanmak isteyen kaç adayın 2020 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT oturumuna katıldığını, adayların net ortalama tutarlarını ve standart sapma oranını aşağıda yer alan tablomuzda inceleyebilirsiniz;

Soru Sayısı Standart Sapma Ortalama Net Aday Sayısı
75 13.720 31.260 24.579

2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT Sınav Konuları Nelerdir? 2021 KPSS Tarih Öğretmenliği Soru Dağılımı Nasıl?

15 Ağustos 2021 tarihinde ÖSYM tarafından düzenlenmesi planlanan ve öğretmen adaylarından alan sınavına girmesi zorunlu olanların katılacakları 2021 KPSS ÖABT oturumlarının Tarih Öğretmenliği kısmında adaylara 60 tanesi Tarih Öğretmenliği alan bilgisi, 15 tanesi ise Tarih Öğretmenliği alan eğitimi konularından olmak üzere toplam 75 adet soru yöneltilecektir.

2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT oturumu sınav konuları ve soru dağılımları şu şekildedir;

Tarih Öğretmenliği alan eğitiminden adaylara 15 soru sorulacaktır.

Tarih Öğretmenliği alan bilgisinde adaylara aşağıdaki konulardan toplam 60 soru sorulacaktır;

*2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT alan sınavına dair oluşturmuş olduğumuz çalışmamızda yer alan bilgiler ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuz ve dökümandan faydalanarak hazırlanmıştır. Bu bilgilerde herhangi bir değişim söz konusu olduğunuda çalışmamız güncellenecektir.

2021 KPSS Tarih Öğretmenliği ÖABT alan sınavına dair sorularınızı sormak ve bu sınava hazırlık yapan öğretmen adayları ile istişare etmek için FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayın!

Yorumlar (0)
21
hafif yağmur