Kredi Dosya Masrafı En Az Olan Devlet Bankası Hangisidir?

Türkiye Cumuhuriyet Merkez Bankası repo ihale faiz oranını yüzde 24'ten önce 19.25'e, daha sonra 19.25'ten 16.50'ye ve son olarak 24 Ekim 2019 tarihi itibariyle 250 baz puan düşürerek 14'e çekmiştir. Politika faiz oranlarının 475 puan düşmesi sonrası kamu bankalarınca uygulanan konut kredisi faiz oranları da 0.99'a düşürülmüştür. Bu durum kredi başvurularında ciddi talep artışına sebep olmuştur. Biz de konut kredisi kullanmayı düşünenler için Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası içerisinde kredi dosya masrafı en az olan banka hangisidir? Yazısını kaleme aldık.

25.10.2019
A+
A-

Ülkemizde kredi oranları son iki yıldır oldukça yüksek seyrediyordu. Politika faiz oranlarının düşürülmesi konusunda hükumetin tavsiye kararları, Merkez Bankası tarafından karşılanmıyordu. 2018 nisan ayında T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz oranlarının düşürülmesi konusunda demeç vermiş ancak Para Politikaları Kurulu toplantısında faiz oranlarının arttırılması yönünde karar çıkmıştı. Bu durum Cumhurbaşkanı tarafından arkamızdan iş çeviriyorlar olarak yorumlanmıştı. Bu gelişmeler sonrası 24 Haziran 2018 tarihinde genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmış ve ülkemizde hükümet sisteminde değişiklikle birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiştir. 9 Temmuz 2019 tarihi itibariyle de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yer alacak olan kabine belli olmuştur. Yeni kabine ile birlikte 67. hükümetin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmuştur. Yeni kabine ile birlikte Merkez Bankası üzerindeki politika faiz oranlarının düşürülmesi yönündeki baskılarda artmıştır. Faiz oranlarının düşürülmesi yönündeki toplumsal taleplerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından karşılanmaması sonucunda TCMB Başkanı Murat Çetinkaya görev süresinin dolmasına 10 ay kala görevden alınarak, yerine başkan yardımcısı Murat Uysal atanmıştır.

TCMB Başkanı Değiştikten Sonra Neler Yaşandı?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal değiştikten sonra bazı radikal hamleler peş peşe gelmiştir. Murat Uysal’ın başa gelmesi ile birlikte 25 Temmuz 2019 tarihinde Türkiye Cumuhuriyet Merkez Bankası repo ihale faiz oranını yüzde 24’ten 19.25’e, daha sonra 12 Eylül 2019 tarihinde 19.25’ten 16.50’ye ve son olarak 24 Ekim 2019 tarihi itibariyle 250 baz puan daha düşürerek politika faiz oranını 14’e düşürmüştür. Politika faiz oranlarının 475 puan düşmesi sonrası da kamu bankalarınca uygulanan konut kredisi faiz oranları 0.99’a düşürülmüştür. Bu durum konut kredisi başvurularında talep artışına sebep olmuş ve son yıllardaki en yüksek kredi başvurusu alınmıştır. Bu tarihten sonra konut kredisine başvuru yapacaklar için kredi dosya masrafı en az olan devlet bankasını yazmak istedik. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankalarından konut kredisi çekmek isteyenler için en az dosya masrafı hangi bankada çıkmaktadır?

Konut Kredisi Masrafı Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank İçerisinde Hangisinde Daha Azdır?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından politika faiz oranlarının düşmesi ile birlikte 2018 temmuz ayı sonuna doğru toplumsal ihtiyaçların karşılanması için devlet (kamu) bankaları da konut kredisi faiz oranlarını 0.99’a düşürdüklerini açıklamıştır. Temmuz sonunda gelen bu açıklamanın ardından üç kamu bankasına on binlerce kişi konut kredisi başvurusu yapmıştır. Yapılan ilk başvurulardan sonra devlet bankalarında çıkan kredi masraf kalemlerinde de artış olmuştur. Masraflardaki artış, kredi çekmek isteyen vatandaşları hesap yapmak zorunda bırakmıştır. Üç kamu bankasının birbirinden farklı rakamlarda masraf uygulaması sonrası bizde bundan sonraki dönemlerde kredi başvurusu yapacak olan kişiler için bu masrafların ne kadar olacağını belirtmek istedik. Bakalım, aynı tutardaki konut kredisi başvurusuna hangi devlet bankası kaç Türk Lirası masraf çıkarıyor?

Konut Kredisi Masrafları Ne Kadardır?

Konut kredisi masrafları üç devlet bankasında çeşitli kalemlerle belirtilmektedir. 270 Bin TL olarak çekilen bir konut kredisi için bankalar tarafından alınan masraflar şöyledir:

Ziraat Bankası Masrafları

  • Kredi Tahsis Ücreti : 1.360 TL
  • Ekspertiz Ücreti : 680 TL
  • Kredi Dosya Masraf Ücreti : 360 TL
  • Ferdi Kaza Sigortası : 150 TL
  • Eşya Paket Poliçesi : 100 TL
  • DASK Poliçesi : 80 TL
  • Hayat Sigortası : 230 TL

Toplam 3.000 TL’ye yakın bir meblağ çıkmaktadır. Ziraat Bankası ayrıca zorunlu bireysel emeklilik ve iki adet zorunlu otomatik ödeme talimatı vermenizi talep etmektedir. Zorunlu bireysel emeklilik için ilk ay 380 TL daha sonraki aylar içinde 170 TL alınmaktadır. Ziraat BES’i üç ay ödedikten sonra ayrılabilirsiniz ancak 700 TL’den fazla masraf ödemeniz gerekmektedir.

Halkbank Masrafları

Halkbank üzerinden 270 bin TL konut kredisi çekmek isteyen bir kişinin bütün masrafları toplam 4.000 TL ile 4.500 arasında çıkmaktadır. Halkbank, bireysel emeklilik ve zorunlu otomatik ödeme talimatı istememektedir.

Vakıfbank Masrafları

Vakıfbank üzerinden 270 bin TL konut kredisi çekmek isteyen bir kişinin bütün masrafları 8.000 ile 8.500 TL arasında çıkmaktadır. Kredi masrafı konusunda en fazla masraf çıkaran banka Vakıfbank olarak görülmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Faiz haram dedi ki:

    Ulan 5 yıl için 150 milyar kredi cekeyim dedim 200 olarak geri ödeme çıkardılar. Sayenizde daha iyi öğreniyoruz simdi