Kurum avukatlığı maaşları 2018

Avantajları, dezavantajları ile hukuk mezunları tarafından en çok tercih edilen ikinci meslek olan kurum avukatlığı hakkında merak edilenleri derledik.

17.01.2018
A+
A-

Güncel Kurum Avukatı Maaşları

Hukuk fakültesi mezunları arasında hakimlik ve savcılık sonrası en çok tercih edilen mesleklerden olan kurum avukatlığı maaşları sebebiyle bundan birkaç sene öncesine kadar pek önerilmeyen bir meslekti. Ancak 2018 yılını konuşacak olursak kamu kurum avukatlığı maaşları yeni başlayanlar için 3.650 TL seviyesindedir. Asgari geçim indirimi, yabancı dil tazminatı, lojman, servis, eş-çocuk yardımı gibi kalemler kurumdan kuruma değişebildiği için dikkate alınmamıştır.

Kurum avukatlığı maaşları haricinde vekâlet ücretlerini aktarmak gerekirse, 2018 vekalet üst sınırı 20 bin TL olarak belirlendi. Eğer yeterince dosyası olan bir kurumda kurum avukatlığı yapıp tam vekalet ücreti hak ederseniz alabileceğiniz bedel 20 bin TL düzeyinde olacaktır. Ücretin tahsilat yöntemi ise iki şekilde olmaktadır: Birincisi davalılardan tahsilat yaptıkça ücretinizi kesebilmektesiniz, ikincisi ise ocak ve haziran aylarında havuz sisteminden yapılan ödemeler ile alabilirsiniz.

Kurum Avukatlığı Özlük Hakları

Kurum avukatları da diğer memurlar gibi ilk on yıl yılda yirmi gün daha sonra yılda otuz gün izin hakkına sahiptir. Ek gösterge açısından ise maalesef hak ettiklerini alamamaktadırlar, 2200 ek gösterge ile çalışılan kurum avukatlığı yalnızca maaşları üzerinden emeklilik ücreti hesaplandığı için oldukça emekliliklerinde üç bin TL civarında emekli maaşı almaktadırlar.

Kurum avukatlığı ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.

3610 1 98901232f3d141f3cea59661238a49ce

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.