kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

KURUM İLANLARI İİBF MEZUNLARINI UMUTSUZLUĞA SÜRÜKLÜYOR

Kurum ilanları için gelen atama sayıları İİBF ve SBF mezunlarını günden güne umutsuzluğa sürüklemeye devam ediyor. İİBF ve SBF mezunları sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışıyor. Yazımızda İİBF mezunlarının isyan etmelerinde ne kadar haklı olduklarını görebilirsiniz.

KURUM İLANLARI İİBF MEZUNLARINI UMUTSUZLUĞA SÜRÜKLÜYOR
A+
A-

Bilindiği üzere kamu atamaları FETÖ darbe teşebbüsünün ardından uzun süre askıya alınmıştı. KPSS 2016 sınavıyla a kadroya yerleşmek isteyen onlarca adayın bekledikleri ilanların çoğu gelmediği gibi açılan ilanlara ait kadro sayıları da oldukça yetersiz kaldı. Çok uzun süre yüksek sayıda atamanın yapılacağı bir kurum sınavı gelmesini bekleyen İİBF ve SBF mezunları yıl sonuna kadar umutsuz bekleyişlerini sürdürdü. Maliye Bakanlığı bünyesinde yapılacak Gelir Uzman Yardımcılığı sınavınında KPSS 2017 öncesi gelmesi ve 2015 ile 2016 puanı olanların katılımıyla gerçekleştirilmiş olması beklentilerin karşılanamamasına sebep oldu. 

MALİYE BAKANLIĞI KURUM SINAVLARINDA KADRO SAYISI ÇOK AZALDI

Her yıl en az bir kere Gelir Uzman Yardımcılığı sınavına çıkan Maliye Bakanlığı, 2015 yılında yapılan sınav sonrası ilana ancak 2017 yılında çıkabildi. Bu ilanda da 2015 ve 2016 yılında alınan puanlar kullanıldı. Son yapılan KPSS sınavı sonrasında da beklenen GUY ilanı hala açılmadı. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan Maliye Uzman Yardımcılığı ve Defterdarlık Uzman Yardımcılığı sınavları da 2016 yılının ilk aylarında açıldı ve yaklaşık iki sene olmasına rağmen yeni ilanlar gelmedi. Bu ilanlarda da atama sayıları adayların beklediklerinin aksine 25 kişilik ve 50 kişilik olarak geldi. Oysa bu ilanlar mezunlar tarafından en az 75 kişilik Muy ve 150 kişilik DUY şeklinde düşünülüyordu. Özellikle KPSS puanının bir yıl geçerli olduğu 2016 yılında bu iki sınavın da açılmaması bütün İİBF mezunlarını hüsrana uğrattı. Şimdilerde yine aynı taleplerle bu üç sınavdan gelecek haberleri bekliyoruz. 

Diğer yandan, uzun zamandır geldi gelecek diye beklenilen Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı ilanıyla ilgili konunun sümen altı edilmesi de adayların moralini fazlasıyla yıprattı.

İL GÖÇ UZMAN YARDIMCILIĞI KADRO SAYISI YILDAN YILA AZALIYOR

Göç İdaresinin kuruluşuyla birlikte 500 kişilik ve 475 kişilik ilanlara çıkılan il göç uzman yardımcılığı kadrosu için son yıllarda atama sayısı beklenenden çok fazla azaldı. Önce 70 kişilik ilanlara çıkılan kurumda, bugün açıklanan sınav ilanının da 20 kişilik gelmesi bütün adayların umudunu tüketti. Kurumdan alınan bilgilerin yüksek sayıda atama yapılması gerektiği yönünde olması ve en az 250 kişilik kadro ataması yapılacağı yönündeki bilgilerin duyulması sonucunda gelen bu ilana İİBF mezunları bir anlam veremedi. Çoğu aday sınavla ilgili forum başlığında bu durumun şaka olduğunu ve 200 kişilik ilana yanlışlıkla 20 kişi çıkıldığını ifade etti. Gerçekten İİBF ve SBF mezunlarına reva görülen bu kadar az kadronun isyana yol açması yetkililerce normal karşılanmalıdır. 

SOSYAL MEDYADA İİBF MEZUNLARININ HAKLI İSYANI

Kamu kurumları sınav ilanlarında çok fazla atama yapılması beklenen bu sınavlarda istediği kadroya ulaşamayan İİBF mezunları seslerini daha gür duyurabilmek için sosyal medya platformlarında bir araya geldi. Özellikle, İİBF mezunlarının evi haline gelmiş forum sayfamızda birleşen mezunlar twitter üzerinden seslerini Maliye Bakanına, Cumhurbaşkanına ve diğer konuya kayıtsız kalmayacak yetkililere duyurmaya çalıştı. İİBF ailesi olarak artık sesimizin duyulmasını ve kamu kurumlarında ihtiyaç duyulan kadro sayısının açılmasını bekliyoruz. Yıldan yıla daha fazla yıpranan İİBF mezunlarının içerisinde bulunduğu üzüntüye kulak verilmesini talep ediyoruz. Ve beklentilerimizi makul ölçüler içerisinde sıralamak istiyoruz:

  • En az 2.000 kişilik Gelir Uzman Yardımcılığı
  • En az 100 kişilik Maliye Uzman Yardımcılığı
  • En az 200 kişilik Defterdarlık Uzman Yardımcılığı
  • En az 250 kişilik Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı
  • En az 300 kişilik Vergi Müfettiş Yardımcılığı
  • En az 250 kişilik İl Göç Uzman Yardımcılığı
  • En az 400 kişilik Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı

Ve son olarak her zaman dediğimiz gibi 

YETER ARTIK SESİMİZ GUYULSUN!

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.