Liselerde Yüz Yüze Eğitime Geçiliyor Mu? Sınavlar Nasıl Yapılacak?

Liselerde Yüz Yüze Eğitime Geçiliyor Mu? Sınavlar Nasıl Yapılacak? 2021 Liselerde Sınavlar Ne Zaman Yapılacak? Özel Eğitim Uygulama Okullarında Yüz Yüze Eğitime Mi Geçiliyor?

18.04.2021
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı gönderdi. Liselerde yüz yüze ve uzaktan eğitime geçiş süreci ile sınav sürecine dair tüm usul ve esaslar konusunda yeni kararlar alındı. Bu genelgeye göre lise son sınıf yani 12. sınıflarda yüz yüze eğitime devam edilecek. 12. sınıflar ve mezunlar için düzenlenen destekleme, yetiştirme ve takviye kursları cumartesi ve pazar günleri yapılmaya devam edilecek.

2021 Liselerde Sınavlar Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illere gönderilen yazıda hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçileceği belirtildi. Bu sınıflar için eğitim yılının ikinci döneminin birinci sınavları 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 tarihleri arasındaki konuları kapsayacak şekilde yapılacak. Sınavlar 3 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları konulu yazıda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacak.

Meslek Liselerinde Uzaktan Eğitime Geçilecek Mi?

Mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri, mesleki eğitim merkezlerinde eğitimin akıbeti merak ediliyor. Bu liselerde 12. sınıflar dışında meslek, alan dersleri dahil tüm sınıflar uzaktan eğitime geçilecek. Bu lselerde beceri eğitimi ve staj çalışmaları işletmenin talebine göre ve öğrenci velisinin izni ile mümkün olacak. Ancak işletmelerin gereken tüm tedbirleri alması şartı aranacak.

12. sınıfta yer alan işletmeler bünyesinde mesleki eğitim dersleri, staj çalışmaları yapan lise öğrencilerine yönelik zümre kararıyla belirlenecek. Uygulama kazanımları yüz yüze, bilişsel kazanımlar uzaktan eğitimle öğrenciye verilecek.

Özel Eğitim Uygulama Okullarında Yüz Yüze Eğitime Mi Geçiliyor?

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki özel eğitim meslek liseleri, özel eğitim meslek okulları ve özel eğitim uygulama okullarının 12. sınıfları yüz yüze eğitimde devam edecek. Ayrıca birleştirilmiş sınıf uygulaması olan özel eğitim programı olan eğitim sınıflarının 12. sınıflarında da eğitim yüz yüze olacak. Diğer sınıflardaysa uzaktan eğitim sürecek. 12. sınıf seviyesindeki evde eğitim hizmeti alan öğrenciler için de velinin talebi doğrultusunda yüz yüze ve uzaktan eğitim devam edecek.

Yukarıdaki durumların dışındaki özel eğitim okullarında, özel eğitim sınıflarında kayıtlı olan evde veya hastanede eğitim hizmeti alan öğrenciler için tüm sınıflar için uzaktan eğitim geçerli olacak. Kaynaştırma ve bütünleştirmeyle eğitim alan 12. sınıf öğrencileri için destek eğitim odası eğitimi yüz yüze veya uzaktan eğitimle, diğer sınıflardaysa uzaktan eğitimle yapılacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.