LYS’ye 45 Kala Son Çalışma Hamleleri

Lisans Yerleştirme Sınavına 45 gün kala ne yapmalıyım? LYS için kalan sürede netleri nasıl arttırabilirim? 2017 LYS için kalan sürede doğru çalışma taktikleri nelerdir? Lisans Yerleştirme Sınavı için nelere odaklanmalıyım?

A+
A-

2017 YGS Sonuçları Analizi

Arkadaşlar, YGS geride kalalı epey bir süre oldu. Bu sınav üzerine sizler için oldukça önemli bir kaç paylaşımda bulunduk. Bu paylaşımlarda YGS puanlarının 2016 yılına göre 20 ile 40 puan arasında düşme gösterdiğini ve bunun da LYS puanlarına yansımasının 10 ile 25 puan arasında düşmeye sebep olacağını söyledik. Daha açık şekilde ifade edecek olursak, 2017 LYS’de herhangi bir Hukuk Fakültesinin veya Mühendislik Fakültesinin taban puanı minimum 10 puan düşme gösterecek. Puanlardaki düşme, Lisans Yerleştirme Sınavı içerisinde gelebilecek soruların 2016 yılında yapılan sınav sorularından daha zor olmasına göre daha da artarak 20-25 puan düşme şeklinde de görülebilecek. 

2016 yılında Ankara Hukuk Fakültesi 469 taban puanda kalırken, 2017 yılında aynı okulun taban puanının, LYS sorularının durumuna göre değişebileceğini belirtmekle birlikte,  450-459 arasında bir puanda kalacağını düşünüyoruz. Puanlardaki bu düşme, geçtiğimiz yıl taban puanları daha düşük olan bölümlerde çok daha yüksek şekilde görülecektir.

2016-2017 YGS Sıralama ve Puan Karşılaştırma Yazımız için TIKLAYINIZ!

2017 LYS Öncesi Motivasyon Nasıl Sağlanmalıdır?

Arkadaşlar, YGS sonrası oluşan tablo yukarıda yer almaktadır. Derinlemesine analizini yaptığımız metinde de gördüğünüz üzere, 2017 YGS puanları, 2016 yılı puanlarına göre oldukça düşmüştür. YGS sonrası elde ettiğimiz sonuçların bizi moral bozukluğuna sevk etmiş olmasına, LYS için kalan sürede son vermek için bundan büyük bahane olamaz. YGS’yi üniversite yolculuğu için bir tren bileti olarak görüyorsak, elimizdeki bilet ile doğru tren vagonuna binmemizi sağlayacak olan şeyin de LYS olduğunu unutmamalıyız. Bizi doğru yere götürecek trenin sadece şu kalan 45 günlük sürede LYS için doğru çalışma yapmakta gizli olduğunu unutmamalıyız. 

Yoksa sizler, sadece 45 günlük canhıraş bir çalışma sonunda bütün hayatınızı rahat bir şekilde sürdürmenizi sağlayacak fakülteyi kazandıracak puanlara sahip olmak istemiyor musunuz? O halde, bence bu yazının devamını okumayı bırakarak, kalbinizde hissettiğiniz ve tam olarak ne olduğuna bir anlam veremediğiniz ruh halinde takılmaya devam edebilirsiniz. Kesinlikle bunu istemiyorum! Benim için 45 gün çok önemli ve ben istediğim üniversiteyi kazanarak, bu yaşadığım sıkıntılara son vermek istiyorum diyorsanız, bu yazının devamında okuyacaklarınızın sizlere doğru ilhamı vereceğinden emin olabilirsiniz. 

LYS’ye 45 Kala Son Çalışma Hamleleri

Arkadaşlar, bakın ÖSYM sınavlarının hangisi olursa olsun, son günler çok önemlidir. ÖSYM sınavlarında başarı olmuş kime bu işin formülünü  soracak olursanız olun, hepsinin vereceği cevap: Son günlerde yaptığım çalışma temposunu artırmam sayesinde kazandım şeklinde olacaktır. Bizler, tercihiniyap.net olarak size: Kalan son 45 gün içerisinde şu kadar soru çözün, bu kadar kaynak bitirin, yeniden dünyayı keşfedin gibi klişe önerilerde bulunmayacağız. Sadece, ÖSYM sınavlarının son günlerde arttırılan çalışma temposuyla kazanıldığının bilinci ile hareket etmeniz gerektiğini bilin yeter. Sizi dimdik tutan bu bilinç üzerinden şimdi son 45 gün kala çalışma hamlelerini sıralayalım:

  1. Gerçekçi bir yaklaşımla alabileceğinizi düşündüğünüz puana göre, girmek istediğiniz bölüm kararınızı netleştirin. Hukuk, İnşaat Mühendisliği, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Psikoloji vs. gibi.
  2. Netleştirdiğiniz bölümün taban puanlarını önünüze koyarak, bu bölümü hangi üniversitelerde okumak istediğinizi kesinleştirin. 
  3. Okumak istediğiniz bölüm ve alacağınız puanı netleştirdikten sonra o bölüm hangi puan türünden alım yapıyor ve bu bölümde LYS sınavlarındaki derslerin yüzdelikleri kaçtır? Sorularının cevabını bulun. Örneğin, Hukuk için TM-3 puanı etkili olmaktadır ve bu puan türünün hesaplanabilmesi için LYS-1 ve LYS-2 sınavlarında yer alan: Edebiyat-Coğrafya ve Matematik-Geometri 80 soruluk sınavlara girmelisiniz. Bu puan türünde, Edebiyat-Coğrafya etkisi %37 iken, Matematik-Geometri etkisi %23’tür.
  4. İstediğiniz üniversiteyi kazanabilmek için kaç net yapmalıyım? Bunun için hangi derslere daha fazla ağırlık vermeliyim bunu netleştirin. Yukarıdaki örnekte, TM-3 puanından tercih yapmayı düşünen adayların, ağırlık vereceği ders yukarıdaki oranlardan da anlaşılacağı üzere Edebiyat ve Coğrafya dersidir. Günlük çalışmalarının büyük kısmı Edebiyat ve Coğrafya alanına ayrılmalıdır. 
  5. Şu dönemlerde size denemelerden daha öğretici bir şey yoktur, haftayı kesinlikle deneme çözmeden geçirmemelisiniz. Son ayda da haftada en az 2 deneme kesinlikle çözmelisiniz. Yayın, dershane vs. düşünmeden önünüze gelen denemelere girin ve denemeler sonrasında yapamadığınız soruların çözümünü muhakkak yaptırın.
  6. Daha önce çözdüğünüz kaynaklarda hata yaptığınız soruların cevabını kapatarak aynı soruyu tekrar çözmeye çalışın. Bu sayede yakın zamanda üzerinden geçtiğiniz bu soruları unutma durumunuz ortadan kalkacaktır.
  7. Belirledikleri puan türüne göre: Edebiyat, Coğrafya ve Tarih kısımlarından iyi net yapması gerekenler, okuyabildikleri kadar bütün konuları sil baştan okumalıdırlar. Okumadan, yorum yapmak kişinin uydurduğu yalandır. 45 günde baştan okuma yapmak için doğru şekilde planlanabilir. Matematik ve Fen Bilimlerini iyi yapmak isteyenler ise, konudan daha çok daha fazla soru çözmeye odaklanmalıdır. Doğru kaynaklardan, doğru sorularla haşır neşir olmak başarının anahtarı olacaktır.
  8. Üniversite sınavı son aylarda kazanılır, bunu kendinize her gün söylemelisiniz. Her gün bir önceki gün yaptığınız çalışmalara bir şey katmadan yatağa girmemelisiniz. YGS sonucuna göre, 200 binlerde olup da, LYS sonucuna göre ilk 20 bine giren binlerce aday olduğunu unutmayın!  Sadece son 45 gün için dişinizi sıkın ve canhıraş çalışmayı elden bırakmayın.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.