2019 Doktor Maaşları Ne Kadar Oldu?

Son yapılan zamlarla doktor maaşları 2019 ocak ayında ne kadar oldu? Uzman doktor maaşı, pratisyen doktor maaşı, emekli doktor maaşı, asistan doktor maaşı ne kadar? Güncel doktor maaşı listemiz sizlerle.

2019 Doktor Maaşları Ne Kadar Oldu?

Önceki yılın enflasyon rakamlarının beklenenden yüksek olması nedeniyle tüm memurlara %10,7 ocak zammı yapıldı. Elbette kamuda çalışan doktorlar da bu zamdan faydalandı. Yalnızca maaş değil nöbet ücretleri, döner sermaye ödemeleri ve diğer özlük haklarını da aktarmaya çalışacağız. 

Yapılan son zammın ardından yeni başlayan pratisyen doktor maaşları 2019 ocak ayında tüm yan ödemeler dahil edildiğinde 8 ile 9 bin TL seviyesine çıktı. Yalnızca maaş adı altında yapılan 5 bin TL düzeyinde olup döner sermaye ödemesi ve nöbet ücretleri dahil edildiğinde ay sonunda ele geçen net miktar 8 bin TL düzeyindedir.

Aile hekimi maaşları şeklinde bir ifade doğru olmamakla birlikte aile hekimi 2019 net geliri ne kadar anlatmaya çalışalım. Maksimum ödeme yapılan net hasta sayısı 4 bin hastadır ve aile hekimleri bu sayıyı aştığında doluyum sizi alamam gibi dönüşler yapar. Burada anlatılan sizi alırım ama sizin için ödeme alamam o yüzden başka bir aile hekimine ulaşın anlamındadır. Aile hekimlerine farklı hasta gruplarında yaş, hastalık, hamilelik gibi farktörlerde dahil edilerek ödeme yapılır. Bu ödenecek maaş veya ücret içinden aile sağlık merkezi kirası ve personel giderlerini aile hekimleri kendisi karşılar ve semte göre değişmekle birlikte 9 bin tl civarında maaş ceplerinde kalır.

Uzman Doktor Maaşları 2019 Ne Kadar Oldu?

Temel tıp eğitimi olarak adlandırlan 4 yıl teorik ve 2 yıl pratik eğitimin ardından tıpta uzmanlık sınavını (TUS) kazanarak bir tıp fakültesinde uzmanlık eğitimi alıp uzman doktor ünvanı kazanılır. Uzmanlık eğitimi en zorlu ve ağır çalışılması gereken dönem  olarak adlandırılmaktadır. Yeni başlayan Uzman doktor maaşları 2019 ocak ayında 7 bin TL olarak belirlendi. Bunun haricinde muayene ücreti veya operasyon ücreti, döner sermaye ödemesi gibi ek ödemelerle aylık 12-13 bin TL seviyeinde ödeme almaktadırlar.

Emekli Doktor Maaşı 2019 Ne Kadar?

Yapılan son genel seçim sonrası TBMM milletvekili meslek dağılımı net şekilde değişti. Bu durumun tabii bir sonucu olarak partiler arası mutabakat yapılarak TBMM’den süratle çıkan ilk kanun emekli doktor maaşı zammı oldu. Yeni maaş sistemi ile tablo aşağıdaki şekilde oluştu:

Emekli uzman doktor maaşı 2.500 TL zam ile 7.200 TL

Emekli doktor maaşı 1.500 TL zam ile 6.100 TL

Doktorların yıllardır sıklıkla dile getirdiği döner sermaye, nöbet ücreti gibi yan ödemeler emeklilik ikramiyesini ve maaşını etkilemiyor söylemi de emekli doktor maaşına doğrudan yapılan zamla çözülmüş oldu.

2019 Özel Sektör Doktor Maaşı Ne Kadar Oldu?

Özel sektör kamudaki kılık kıyafet ve tayin gibi zorunluluklardan kurtulmak için güzel bir alternatif olarak tercih edilmektedir. Özel sektör doktor maaşları geniş bir aralıkta olduğundan anlatmak biraz daha zor oalcaktır.

Özel sektörde yeni başlayan pratisyen hekim 2019 maaşı 5 bin TL ve nöbet ücreti ve muayene ücreti olarak hesaplanmaktadır. Çalıştığınız sağlık kuruluşunun bulunduğu şehre göre rakamlar değişmektedir. Örneğin İstanbul için gecelik nöbet ücreti bin TL civarındadır. Anadolu şehirlerinde bu rakam 500 TL düzeyine inmektedir. Ay sonunda ele geçen rakam 10 bin TL düzeyindedir.

Özel sektörde yeni başlayan uzman doktor maaşları branşa ve uzmanlığa göre değişmekle birlikte 15.000 TL net rakamın altına kazanan henüz rastlamadık desek yeridir. Üniversiteler ve Türk Tabipler Birliği arasındaki dayanışma nedeniyle hiç bir zaman yeterince uzman kadrosu açılmayarak sürekli olarak uzman doktor arzı kontrol altında tutulur. Hastanın uzmana erişmesi zorlaştıkça uzman doktor maaşları da artmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz rakam maaş ve yan ücretler toplamı olarak ay sonunda ele geçen minimum rakamdır.

Farklı kaynaklarda farklı maaş miktarları yazılmasındaki en büyük etken doktor maaşı diğer meslekler gibi tek parça değil 3-4 farklı kalemin toplanmasıyla oluşmaktadır. Bazı kaynaklar maaş olarak yalnızca bu ödeme kalemlerinden birine yer vermektedir ve bu durum kafa karışıklığı yaratmaktadır.

Doktor Emekli İkramiyesi 2019 Ne Kadar?

Tüm mesleklerde emekli ikramiyesi aynı şekilde hesaplanır, bu yöntem hizmet yılı ile emeklilik talep edilen ayın maaşının çarpılmasıyla bulunur. Eğer özel olarak yıpranma payı veya kesinti yapılarak oluşturulmuş bir fon (OYAK veya TCMB Fornu benzeri) var ise eklenir. Bu elde edilen değer emekli ikramiyesi olarak yapılacak ödemeyi verecektir. Örneğin 30 yıl hizmet etmiş ve 10 bin TL maaş alan bir doktor emekli ikramiyesi olarak 300.000 TL emekli ikramiyesi alacaktır.

Merak ettiklerinizi forum sitemiz üzerinden sorabilirsiniz. 

Son ekonomik gelişmeleri finans tercihiniyap.net üzerinden takip edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 13:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
O.M.
O.M. - 6 ay Önce

Asistan doktor Tıpta Uzmanlık Sınavı ile bir uzmanlık programı kazanıp buraya yerleşen (uzmanlık eğitimi alan) doktora denir. İntern dr ise son iki yıl değil son yıl yani 6. Sınıf öğrencisidir. Verilen ücret ise 1200₺ değil asgarî ücretin üçte biridir yani yaklaşık 600₺'dir.

Zeyer
Zeyer @O.M. - 5 ay Önce

Bilgilerde yanlışlar var. Bir an evvel düzeltilmesi gerekiyor.

intern doktor
intern doktor - 5 ay Önce

intern doktor 6. sınıf öğrencisidir ve son yıl intern maaşı adı altında bir ödeme yapılıyor ama asgari ücretin üçte biri kadar asla 1200 tl falan değil nerden gelliyor bu asılsız haberler??