2020-2021 ARFF Memuru Maaşları Ne Kadar?

2020-2021 ARFF Memuru Maaşları Ne Kadar? ARFF Memuru Nedir? ARFF Ne Demek? ARFF Memuru Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020-2021 ARFF Memuru Maaşları Ne Kadar?

MAAŞ 25.09.2020, 20:40
2020-2021 ARFF Memuru Maaşları Ne Kadar?

Yeni tip Koronavirüs salgınından tüm iş sektörü olumsuz etkilendi. İş arayanların, işsizlerin sayısı arttı. Üstelik her mesleğin ne kadar maaş aldığını soranlar da ikiye katlandı. Özellikle de krizin vurduğu havacılık sektörü mercek altında. Bu makalemizde hava limanları için önemli olan ARFF memurlarının maaşlarını inceleyeceğiz. Peki ARFF memuru nedir? ARFF ne demek? ARFF memuru çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıl? ARFF memuru maaşları ne kadar?

ARFF Memuru Nedir? ARFF Ne Demek?

Aircraft Rescue and Firefighting olarak bilinen İngilize deyimin kısaltması ARFF'dir. Türkçe'ye Uçak Kurtarma ve Yangın Söndürme olarak geçer. Bir birimi temsilen kullanılır. Bu birimde pek çok personel çalışır. Havaalanlarındaki patlamalar, yangınlar, kazalar gibi olağan dışı olaylara müdahale etmekle görevlidirler. Olmazsa olmaz olarak gösterilen ekipler arasındadır. Bu memurlar Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışırlar. Uçuş güvenliğini maksimum seviyeye çıkarmak için görev alırlar.

ARFF Memuru Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Havalimanları 7 gün 24 saat anlayışına göre çalışmaktadır. Bu nedenle ARFF birimindeki personellerin de gecesi gündüzü yoktur. Vardiya sistemi geçerlidir. 24 saat çalışan kişiler 48 saat izinli olmaktadır. Ayrıca iş yoğunluğu, personel sayısı gibi unsurlara göre çalışma saatleri değişebilir. Çalışma şartları oldukça iyidir. Her türlü ihtiyaçları karşılanır. Yapmaları gereken tek şey uçuş güvenliğini sağlamak ve prosedürü yerine getirmektir. Olağan dışı durumlara karşı acil durum planları vardır. Bu planlara uygun hareket ederler.

2020-2021 ARFF Memuru Maaşları Ne Kadar?

Havacılık sektöründe her mesleğin ve pozisyonun kazançları diğer mesleklere, sektörlere göre yüksektir. ARFF memurluğu da yüksek ücretli mesleklerin başındadır. ARFF memuru maaşları 2020 en düşük 6 bin TL civarındayken 2021 yılında 6 bin 500 TL civarındadır. Hizmet yılı yüksek, deneyimli personellerin maaşları ise 9-10 bin TL bandına kadar yükselebilmektedir. Burada aile yardımı, eğitim durumu, fazla mesai, ek tazminat, sigorta ve BES kesintisi, hizmet yılı, kıdem belirleyici unsurlar arasındadır.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu