2020-2021 Puantör Maaşları Ne Kadar?

2020-2021 Puantör Maaşları Ne Kadar? Puantör Nedir? Ne Demek? 2020-2021 Puantör Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri Özel Sektörde Puantör Maaşları ve Kamuda ve Devlette Puantör Maaşları Ne Kadar?

MAAŞ 26.09.2020, 13:24 03.12.2020, 17:38
2020-2021 Puantör Maaşları Ne Kadar?

Son dönemde en popüler ve en çok merak edilen mesleklerin başında puantörlük mesleği gelir. Son yıllarda yabancı dilden pek çok meslek dilimize, hayatımıza girmiştir. Fakat çalışanlar dışında bu meseleler hakkında bilgi sahibi olan kişi sayısı pek azdır. Bu nedenle başta 'puantör'lük mesleği dahil olmak üzere pek çok meslek hakkında sorular soran, araştırma yapanların sayısı da oldukça fazladır. Peki puantör nedir? Ne iş yapar? Devlette ve özel sektörde puantör maaşları ne kadar?

Puantör Nedir? Ne Demek?

İş dünyasında en önemli konuların başında mesai saatleri gelmektedir. Personelin işe giriş-çıkış saatleri oldukça önemlidir. Bu konuyu suistimal eden kişiler yönetim tarafından uyarılır hatta işten kovulmaları mümkün olur. Puantörler işte bu giriş-çıkış saatlerinin takibini yapan kişidir. Şirkette giriş-çıkışlar kartla, parmak iziyle ya da imzayla yapılır. Puantör personel hareketlerini takip ederek mazeretli-mazeretsiz durumları, ziyaretçileri, çalışma saatlerini, fazla mesai durumlarını inceler. Ayrıca bilgilerin doğruluğunu, kart-parmak izi sistemlerinin bakımlarıyla da ilgilenir. Puantaj defteri tutarak çalışan bu kişiler yöneticilere bilgi verir.

2020-2021 Puantör Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Puantörlük hizmetini veren personel ve şirketler olabilir. Bazen bir personel birden fazla şirkete hizmet verirken bazen de şirketler kendi personelini istihdam ettirir. Personelin çalışma şartları iyidir. Teknolojik ve teknik aletlere erişimleri vardır. Çalışma saatleri esnektir. Temelde takip ettiği işler ve bilgiler sona erdiğinde mesaisi de sona erer. İşinin yoğunluğu dönemsel değişebilir. Artık yapılan işlerde teknolojik aletler, uygulamalar kullanılmaktadır. Bu da puantörün iş yükünü hafifletir ve işini kolaylaştırır.

2020-2021 Puantör Maaşları Ne Kadar?

Meslekle ilgili en çok merak edilen konu kazançlar, ücretler yani maaşlardır. Çalışanların işe giriş-çıkış saatlerini takip etmek, izin, mazeret durumlarını izlemek ve yöneticileri bilgilendirmekle sorumlu olan puantörler devlette ve özel sektörde çalışabilmektedir. Teknoloji geliştikçe puantörlere ihtiyaç da artar. Çünkü uygulamalar, programlar, makineler bakım ve tamir faaliyetleri önem kazanır. Puantör yalnızca personellerle değil bu makineler ve meselelerle de ilgilenir. Özellikle de devasa şirketlerde ve projelerde vazgeçilmez bir pozisyondur. Ortalama maaşları ise 3 bin 500 TL ile 6 bin TL arasında değişir.

Özel Sektörde Puantör Maaşları

Özel sektörde her pozisyon ve meslekte maaşlar başlangıçta düşüktür. Puantör mesleği için de maaşlar başlangıçta düşükken deneyim ve tecrübeye göre ücretler artar. 2020-2021 özel sektörde puantör maaşı en düşük 2 bin 500 TL ile 3 bin TL arasındadır. Deneyimli ve kıdemli personeller 5 bin TL civarında ücret alabilir. Ayrıca özelde personellere ulaşım, yemek kartı/ücreti, giyim çeki,özel sağlık sigortası gibi farklı imkanlar da sunulabilir.

Kamuda ve Devlette Puantör Maaşları

Devlette maaş skalası daha düzenlidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında puantör kadrosunda çalışan memurların maaşları 5-6 bin TL civarındadır. Aile yardımı, çocuk yardımı, çalışılan kurum, sigorta ve BES kesintisi, yabancı dil tazminatı, döner sermaye gibi unsurlara bağlı olarak ücretler değişebilmektedir. Kıdem ve derece, hizmet yılı, görev yapılan bölge ve kurum da oldukça önemlidir.


 

Yorumlar (0)
24
açık