2021-2022 Astsubay Sahil Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

2021-2022 Astsubay Sahil Güvenlik Maaşları Ne Kadar? Astsubay Sahil Güvenlik Nedir? Ne Demek? Astsubay Sahil Güvenlik Ne İş Yapar? Görev Tanımı Nedir? Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda astsubaylar ne kadar maaş alır?

MAAŞ 31.08.2021, 21:00
2021-2022 Astsubay Sahil Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrası Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altından çıkarak İçişleri Bakanlığı'na bağlandı. Sahil Güvenlik ile ilgili yeni düzenlemelerle kurumun faaliyetlerine devam etmesi sağlandı. Personel yapısı ve rütbeler de korundu. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda en çok yer alan rütbelerden biri de astsubay rütbesidir. Astsubay Sahil Güvenlik personeli ile ilgili de pek çok soru sorulur. Peki Astsubay Sahil Güvenlik nedir? Ne demek? Astsubay Sahil Güvenlik ne iş yapar? Görev tanımı nedir? 2021-2022 Astsubay Sahil Güvenlik maaşları ne kadar? Astsubay maaşı 2021-2022 yıllarında ne kadar oldu?

Astsubay Sahil Güvenlik Nedir? Ne Demek?

Astsubay rütbesi, güvenlik hiyerarşisi içerisinde astsubay meslek yüksekokullarında yetişen personellerdir. Eğitimi tamamlayıp mezun olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığında göreve başlayan astsubay çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbesi olan askerdir. Halk arasında gedikli olarak da bilinirler. Astsubay Sahil Güvenlik personeli de Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde merkezde, deniz ve göllerde görev yapan personellerdir.

Astsubay Sahil Güvenlik Ne İş Yapar? Görev Tanımı Nedir?

Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde binlerce astsubay rütbesinde güvenlik personeli çalışmaktadır. Personeller Türkiye'nin dört bir yanında, farklı illerde, farklı görevlerde çalışabilmektedir. Kurum içerisindeki kurallara, yönetmeliklere, yasalara ve emir-komuta zincirine göre faaliyet gösterirler. Peki astsubay sahil güvenlik personeli ne iş yapar?

 • Muhabere görevlerini yaparlar
 • Su üzerinde, gemide ve karada çalışabilirler
 • Güvertede gerekli kontrol ve işlemleri yaparlar
 • Emir komuta zincirine uyarlar
 • Çalışma alanlarında düzen ve temizliği sağlarlar
 • Malzeme ve araç güvenliğini temin ederler
 • Telsiz kanunu gibi kanunların gereğini yerine getirir
 • Nöbet tutabilirler
 • Komutanların emir ve talimatlarına uyarlar
 • Kendilerini sürekli geliştirirler
 • Altlarına karşı düzgün davranırlar
 • Hak, hukuk ve adalete uyarak çalışırlar

2021-2022 Astsubay Sahil Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Sahil Güvenlik bünyesinde çalışan astsubaylarla ilgili pek çok konu merak edilsede en çok soru sorulan konu maaşlara yöneliktir. Gece gündüz karada ve su üstünde görev yapan personeller oldukça kritik roller üstlenirler. Denizde batan mültecilerin kurtarılması, mavi vatanın korunması, güvenlik tedbirlerinin alınması, deniz güvenliğinin sağlanması son derece zorlu görevlerdir. Bu görevleri icra eden personeller 2021 yılında ortalama 8-10 bin TL maaş alırlar. Astsubay sahil güvenlik maaşları 2022 ise ortalama 9-12 bin TL civarındadır.
 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu