2021-2022 Bağ-Kur Emekli Maaşları Ne Kadar?

2021-2022 Bağ-Kur Emekli Maaşları Ne Kadar? Bağ-Kur Nedir? Ne Demek? Kimler Bağ-Kur'lu Olabilir? Bağ-Kur Emekli Maaşları Nasıl Hesaplanır? Bağ-Kur Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

MAAŞ 03.05.2021, 21:00
2021-2022 Bağ-Kur Emekli Maaşları Ne Kadar?

Türkiye'de milyonlarca çalışan bulunmaktadır. Devlette ve özel sektörde istihdam edilen bu çalışanların yasa gereği sigortaları yapılmalıdır. Bunun nedeni ise çalışmalarının ardından emekli olduktan sonra sosyal ve ekonomik haklarının korunmasıdır.  Özellikle de işletme sahipleri, şirket yöneticileri, yönetim kurulu üyeleri gibi kimseler Bağ-Kur'a bağlıdır. Bu nedenle Bağkur emekli maaşları merak edilir. Peki 2021-2022 Bağ-Kur emekli maaşları ne kadar? Bağ-Kur nedir? Ne Demek?

Bağ-Kur Nedir? Ne Demek?

Bağ-Kur Türkiye'de çalışanların çalışma hayatı sonrasını, geleceğini güvence altına almak için yaptırdıkları sigortadır. Bir kişi "Bağkurluyum" diyorsa sigortalı olarak çalıştığı anlamına gelmektedir. Devlete ödenen Bağ-Kur sigortası karşılığında sağlık, yaşlılık ve ölüm gibi masrafları karşılanır. Emeklilikleri güvence altına alınır. Bağkur 1972 yılında açılmış, 2006 yılında ise Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) bağlanmıştır.

Kimler Bağ-Kur'lu Olabilir?

Türkiye'de hangi sosyal güvenlik kurumuna kimlerin başvurabileceği çok merak edilir. Bu kapsamda kimlerin bağkur yaptıracağı da sorulmaktadır. İş yeri sahipleri, kendi işletmeleri olanlar, yönetim kurulundakiler bağkur sigortası yaptırmalıdır. 18 yaşından büyük, sigortalı olan herkes kayıt olabilir.

Bağkur Emekli Maaşları Ne Kadar?

2021 yılında 20 TL artış gösteren Bağ-Kur esnaf emeklileri maaşları 600 TL civarına yükselmiştir. Tarım sektöründen emekli olan Bağkurlular için artış miktarı 17 TL olmuştur. Tarım sektörü emeklisi Bağkurluların emekli maaşları ise 450 TL seviyesine yükselmiştir. Bağkur işçi emeklisi maaşları ise yaklaşık 30 TL artışla 739 TL'ye yükselmiştir.

Bağ-Kur Emekli Maaşları Nasıl Hesaplanır?

Emekli maaşı alınabilmesi için önce emekli aylığı oranı hesaplanır. Bu oran ise %60 olarak belirlenmiştir. Hesaplama yapılırken 2000 yılı baz alınır. 2000 öncesinde Bağkur sigorta girişi yapılan bir kişinin emekli aylığının hesaplanması için gösterge rakamı ile aylık bağlanma oranı çarpılmaktadır. Aylık bağlanma oranı ise %60'dır. Daha sonra bulunan miktar SGK tarafından yayımlanan 12.000 katsayısı ile çarpılır ve nihai emekli maaşı bulunur. 2000'den sonraki emekli aylığı hesaplamalarında gösterge rakamları kullanılmaz. Gösterge rakamlarını bulmak için SGK'nın internet sitesine girerek doğru bilgilere erişebilirsiniz.

Bağ-Kur Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağkurlular 4B sınıfındaki sigortalılardır. Bu kapsamda yapacakları sorgulamalar merak edilir. Artık günümüzde her işlem internet üzerinden yapılmaktadır. 2006 yılından itibaren tüm SGK işlemleri de e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bağkur emekli maaşları sorgulama işlemi için e-Devlet'e girmelisiniz. Ve buradan bağkur işlemleri yapabilirsiniz. e-Devlet'e girmek içinse T.C. kimlik numarası ve PTT'den alınan e-Devlet şifresi yeterli olacaktır.


 

Yorumlar (0)
18
açık