2021-2022 Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar?

2021-2022 Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar? Cezaevi Psikoloğu Nedir? Kimdir? Cezaevi Psikoloğu Ne İş Yapar? Görev Tanımı Nedir? 2021-2022 Cezaevi Psikolog Maaşları Yüksek Mi, Düşük Mü?

MAAŞ 02.09.2021, 22:00
2021-2022 Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Suç işleyen, adalet sistemi ve kanunlar doğrultusunda hapis cezasına çarptırılan kişiler cezalarını cezaevinde çekmektedir. Türkiye'deki onlarca cezaevinde binlerce mahkum kalmaktadır. Bu denli büyük bir cezaevi sisteminde yine binlerce çalışan görev yapmaktadır. Cezaevi müdürü, gardiyan, doktor, hemşire gibi görevlilerin dışında cezevi psikologları da görev yapmaktadır. Mahkumların psikolojik durumunu takip eden, rehabilitasyon faaliyetleri yürüten cezaevi psikologları hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Peki cezaevi psikoloğu nedir? Kimdir? Ne demek? Cezaevi psikoloğu ne iş yapar? Görev tanımı nedir? 2021-2022 Cezaevi psikoloğu maaşları ne kadar? Maaşlar yüksek mi, düşük mü?

Cezaevi Psikoloğu Nedir? Kimdir?

Türk Dil Kurumu'na göre cezaevi hüküm giymiş kişilerin tutuldukları yapıdır. Mahpus, mahpushane, mapus, dam, kodes olarak da bilinir. Psikolog kelimesi ise Fransızca kökenlidir. Ruh bilimci olarak tanımlanır. Cezaevi psikoloğu, cezaevlerinde çalışan mahkumların ruh sağlığı ile ilgilinen rehabilitasyon sürecini yürüten görevlidir. Cezaevi psikologları yaptıkları çalışmalarla mahkumların hayatına, cezaevindeki huzura, şiddetin azaltılmasına katkı sağlarlar. Bu nedenle mahkumların geri kazanılması konusunda hayati derecede önemli rol oynarlar.

Cezaevi Psikoloğu Ne İş Yapar? Görev Tanımı Nedir?

Cezaevinde çalışan her personelin önemli görev ve sorumlulukları vardır. Ancak cezaevi psikologları çok daha önemli görevler üstlenirler. Hem mahkumlara hem de cezaevi görevlilerine danışmanlık hizmeti verebilirler. Bunların yanı sıra ek görev ve sorumlulukları bulunur. Peki cezaevi psikoloğu ne iş yapar? Görev tanımı nedir?

 • Mahkum ve çalışanlara destek ve danışmanlık sağlarlar.
 • Bireysel görüşmeler gerçekleştirirler.
 • Hükümlü ve tutuklunun psiko-sosyal durumlarını tespit ederler.
 • Mahkumların davranışlarını gözlemlerler.
 • Çalışmaları doğrultusunda değerlendirmeler yaparlar.
 • Mahkum dosyalarına elde ettikleri bilgileri eklerler.
 • Cezaevi psikologları disiplin idare kurullarında da görev alırlar.
 • Cezaevine yeni gelen hükümlülerle ilk 3 gün içinde görüşürler.
 • Kurumda verilen psikolojik hizmetleri tanıtırlar.
 • İhtiyaç halinde nasıl psikoloğa başvuracağını anlatırlar.
 • Görüşmelerden elde edilen bilgileri Hükümlü-Tutuklu Tanıma Formuna kaydederler.
 • Kendisine ve başkasına zarar verme ihtimali olanları değerlendirirler.
 • Gerekirse bu kişileri güvenli bir odaya alınmasını önerirler.

2021-2022 Cezaevi Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Cezaevinde çalışan her personel zorlu şartlarda görev yapmaktadır. Mahkumlarla, tutuklularla, suçlularla birlikte çalışmak riskli, stresli ve zorlayıcı olabilir. Ayrıca katı kuralların geçerli olduğu bir iş yeri olması nedeniyle cezaevleri bazen zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle cezaevi psikoloğu maaşlarının ne kadar olduğu her daim merak edilmektedir. Ceza ve infaz kurumlarında psiko-sosyal yardım servislerinde çalışan, hizmet sınıfı sağlık hizmetleri olan personellerin de aldıkları maaşlar sık sık sorulur. Cezaevi psikologları hafta içi sabah 9 akşam 17.30 saatleri arasında çalışmaktadır. Bu kapsamda cezaevi psikoloğu maaşları 2021 ortalama 5-6 bin TL civarındadır. Cezaevi psikoloğu maaşları 2022 ise 6-8 bin TL seviyesindedir.


 

Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu