2021-2022 Dalgıç Maaşları Ne Kadar?

2021-2022 Dalgıç Maaşları Ne Kadar? Dalgıç Nedir? Ne Demek? Dalgıç Ne İş Yapar? Görev Tanımı Nedir? 2021-2022 Turizmde, Bilimsel Çalışmalarda, Otellerde, Arama-Kurtarma Çalışmalarında Çalışan Dalgıç Maaşları Ne Kadar?

MAAŞ 22.09.2021, 21:00
2021-2022 Dalgıç Maaşları Ne Kadar?

Sanılanın aksine dünyanın büyük bir kısmı kara parçası değil, sulardan oluşur. Okyanuslar, denizler, göller, ırmaklar, dereler dünyanın büyük bir kısmını oluşturur. Üstelik hala denizlerin, okyanusların tamamı, dipleri, derinlikleri keşfedilmemiştir. Söz konusu su kaynakları olduğundaysa akla ilk gelen meslek dalgıçlıktır. Dünyada binlerce dalgıç bulunmaktadır. Amatör, hobi olarak suya dalanların yanı sıra dalgıçlık profesyonel bir meslektir. Turizm, eğitim, arama-kurtarma ve bilimsel çalışmalar kapsamında görev yapan dalgıçlar ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Görev tanımları, ne iş yaptıkları, aldıkları maaşlar hep merak edilir. Peki dalgıç nedir? Ne demek? Kimdir? Dalgıç ne iş yapar? Görev tanımı nedir? 2021-2022 dalgıç maaşları ne kadar? Dalgıç maaşı, ücreti, geliri ne kadar?

Dalgıç Nedir? Ne Demek?

Türk Dil Kurumuna göre dalgıç, deniz, okyanus veya su kaynağının dibine inebilecek, özel donanımla veya yetenekleri ile su altında çalışabilecek uzmanlardır. Balık adam veya kurbağa adam olarak da bilinir. Dalgıçların pek çok görev ve sorumluluğu bulunur. Bunun yanı sıra devlet kurum ve kuruluşlarında, özel sektörde firmalarda, sahillerde, belediyelerde, spor salonlarında, otelerde ve okularda çalışabilirler.

Dalgıçlar su dünyasına ait insanlardır. Su ile ilgili çeşitli alanlarda, görevlerde yer almaktadır. Suda kaybolan canlı ve cansız nesne ve kişileri arayabilir. Arama kurtarma görevlerine katılabilir. Su altı keşiflerinde yer alabilir. Kamuda ve özel sektörde görev alabilir. Ancak dalgıç olarak çalışabilmek için ruhsal, fiziksel ve mental açıdan dayanıklı olunması gerekir.

Dalgıç Ne İş Yapar? Görev Tanımı Nedir?

 • Dalgıçlar su altında görev yapan kişilerdir.
 • Kaybolan insanları arama görevlerine katılabilirler.
 • Değerli eşyaları arayabilirler.
 • Kayıp, gizemli, tarihi eser ve olayları araştırabilirler.
 • Gemi batıklarını inceyebilirler.
 • Su altı yapıları ile ilgili görev alabilirler.
 • Su altında oksijen tüpü gibi dalgıç malzemeleri kulanırlar.
 • Sel, boğulma, kayıp vakaları ile ilgili çalışabilirler.
 • Turizm amacıyla dalış yapabilirler.
 • Dalış eğitimi verebilirler.
 • Askeri alanda görev alabilirler.

2021-2022 Dalgıç Maaşları Ne Kadar?

Gelelim dalgıçlık mesleği ile ilgili işin en can alıcı kısmına... Her meslekte olduğu gibi dalgıçların da ne kadar para kazandığı, ne kadar maaş aldığı merak ediliyor. Özellikle de günümüzde her meslekte maaşların istenilen seviyede olmadığı düşünüldüğünde bu işten çok para kazanılıp kazanılmadığı soruluyor. Ancak dalgıçlık çok yaygın bir meslek olmadığı için net bir ücretten söz etmek mümkün değil. Fakat işin uzmanlık gerektirmesi, herkesin yapamadığı bir iş oluşu, riskleri bu işin önemini artırıyor. Turizm alanında, otellerde, turlarda görev yapan dalgıçlar 2021-2022 döneminde 4-5 bin TL ortalama maaş almaktadır. Bilimsel araştırmalara katılan dalgıçların maaşları ise 10 bin TL civarındadır. Arama-kurtarma görevlerine katılan, polis veya askeri teşkilatlarda çalışan personelerin maaşları da 8-12 bin TL civarında değişmektedir.
 

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu