2021-2022 Türkiye Barolar Birliği Başkanı Maaşları Ne Kadar?

2021-2022 Türkiye Barolar Birliği Başkanı Maaşları Ne Kadar? Barolar Birliği Nedir? Barolar Birliği Başkanı Kimdir? Barolar Birliği Başkanı Ne İş Yapar? Görev Tanımı Nedir? 2021-2022 Barolar Birliği Başkanı Maaşı, Ücreti, Geliri Ne Kadar?

MAAŞ 06.09.2021, 21:00
2021-2022 Türkiye Barolar Birliği Başkanı Maaşları Ne Kadar?

Barolar, Türkiye'de görev yapan avukatların katılımıyla oluşan, kamu kurumu niteliğinde, tüzel kişiliği olan meslek kuruluşlarıdır. Hukuk sistemi içerisinde kritik role sahip olan avukatların oluşturduğu topluluklardır. Avukatlık mesleğinin hak ettiği yere ulaşması amacıyla görev yapan baroların başında ise başkanlar bulunur. Peki Türkiye Barolar Birliği nedir? Ne demek? Türkiye Barolar Birliği Başkanı nedir? Kimdir? Barolar Birliği Başkanı ne iş yapar? Görev tanımı nedir? 2021-2022 Türkiye Barolar Birliği Başkanı maaşları ne kadar? Maaş yüksek mi, düşük mü?

Barolar Birliği Nedir? Barolar Birliği Başkanı Kimdir?

Türkiye Barolar Birliği, 81 ildeki baroların katılımıyla oluşan bir üst meslek kuruluşudur. Avukatların, avukatlık mesleğinin hak ettiği yere ulaşması için görev yapar. Türk hukuk sisteminde önemli bir yere sahiptir. Toplumun hukuki sorunları ile ilgili çalışmalar yapar ve görüş sunar. Baroların güçlendirilmesi, avukatların haklarının artması için çalışır. Türkiye Barolar Birliği'nin kurulması ilk kez 1934 yılının Ocak ayında İzmir'deki Türkiye Avukatlar Kongresinde gündeme gelmiştir. 1963'te çıkarılan kanunla birliğin kurulması kabul edilmiştir. Türkiye Barolar Birliği Başkanı da bu üst meslek kuruluşunun başındaki isimdir. Başkan genel kurul üyeleri tarafından yine kurul üyeleri arasından gizli oyla seçilir. 

Barolar Birliği Başkanı Ne İş Yapar? Görev Tanımı Nedir?

2021 yılında görevde olan Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'dur. Kamuoyunda tanıdık bir isim olan Feyzioğlu yaptığı açıklamalarla sık sık gündeme gelmektedir. Barolar Birliği Başkanı'nın pek çok görev ve sorumluluğu bulunmaktadır. "Başkanın görev tanımı nedir?" sorusuna verilebilecek onlarca cevap vardır.

 • Baroları ilgilendiren tüm konular hakkında çalışma yürütür.
 • Vatandaşı ve avukatları ilgilendiren konularda görüş ve düşünce bildirebilir.
 • Her ildeki baro kurulmasına destek verir.
 • İllerdeki baro yapılanmalarının sorunlarıyla ilgilenir.
 • Avukatların haklarını yükseltmek için çalışır.
 • Barolar Birliği'nin çalışmalarıyla yakından ilgilenir.
 • Yabancı baro ve baro başkanları ile temas kurar.
 • Kanunlarda verilen yetkileri ve hakları korur.
 • Hukukun üstünlüğü için çalışır.
 • İnsan haklarını savunur.
 • Avukatların mesleki standart ve gelişimlerini ilgilendiren çalışmalara destek verir.

2021-2022 Barolar Birliği Başkanı Maaşları Ne Kadar?

Barolar Birliği Başkanı olmak büyük bir sorumluluk ve risktir. Çünkü hukuk camiasındaki tüm gözler sizin üzerinizde olacaktır. Geçmiş yıllarda Türkiye Barolar Birliği Başkanları yaptıkları açıklamalar, siyasi polemiklerle her zaman gündemde olmuştur. Ayrıca tüm avukatları temsil etmek zorlu bir görevdir. Bu nedenle sık sık eleştirilerin hedefinde olmak mümkündür. Bu derece zorlu bir görevi icra eden birinin ne kadar maaş, ücret aldığı ise merak edilir. Genelde bu mevkideki kişilerin yüksek maaşlar aldığı düşünülür. Barolar Birliği Başkanı maaşları 2021 yılında 15 bin TL civarındadır. 2022 yılında ise ortalama maaş 17 bin TL civarındadır. Ancak Barolar Birliği Başkanı olacak kadar güçlü, tanınır bir avukatın böyle bir maaşa ihtiyacı olacağını söylemek de yanlış olacaktır. Avukatlar birkaç dava ile bu miktarın çok daha fazlasını kazanabilir.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu