Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşı 2019 Ne Kadar?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) maaşı 2019 ne kadar? ATT maaşları 2019 ne kadar? ATT maaşı 2019 ne kadar? Acil Tıp Teknisyeni maaşları 2019 ne kadar? ATT’ler ne kadar maaş alıyor? ATT ne iş yapar? Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nedir? Kimdir? Ne Demek? ATT görevleri 2019 nelerdir?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşı 2019 Ne Kadar?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) sağlık sektörü içerisinde yer alan ve kritik bir rol üstlenen meslek grubudur. Acil Tıp Teknisyeni mesleğinin kısaltılmış hali ATT’dir. ATT’nin açılımı Acil Tıp Teknisyenidir. Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ambulanslarda çalışır. Hastalara ilk müdahaleyi ATT yapar.Hastaların hastaneye ulaşana kadar sağlık durumu ile ilgilenir. Türkiye’de ATT en popüler meslek gruplarından biridir. Özellikle aileler çocuklarını Sağlık Meslek Liselerine göndererek sağlık sektöründe çalışmasını ister. Türkiye’deki en büyük sektörlerden biri sağlık sektörüdür.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) binlerce gencin hayalini süsleyen bir meslektir. Pek çok kişi ATT ile ilgli araştırmalar yapmaktadır.Peki Acil Tıp Teknisyeni (ATT) maaşı 2019 ne kadar? ATT maaşları 2019 ne kadar? ATT maaşı 2019 ne kadar? Acil Tıp Teknisyeni maaşları 2019 ne kadar? ATT’ler ne kadar maaş alıyor? ATT ne iş yapar? Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nedir? Kimdir? Ne Demek? ATT görevleri 2019 nelerdir?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nedir? Kimdir?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) sağlık sektöründe kritik birrol üstlenir. ATT her saatte ve her şartta görev yapabilir. Hastalara ve rahatsızlanan kişilere sağlık desteği verirler. Hastalara en hızlı şekilde ulaşırlar, ilk müdahaleyi yaparlar ve hastaneye ulaştırırlar. Türkiye’de pek çok kişi ATT’nin ne olduğunu ve ne iş yaptığını bilmemektedir. Bu nedenle “Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nedir?” , “ATT kimdir?” sorularına cevap aramaktadır. Acil Tıp Teknisyeni (ATT) kaza, rahatsızlık, yangın, sel, olağanüstü durumlarda,felaketlerde ve zorlu şartlarda görev yaparlar. Yaralılara ve rahatsızlara ilk müdahaleyi yaparlar. Kalp krizi geçiren, felç geçiren, kaza yapan, yaralanan kişilere ilk müdahaleyi Acil Tıp Teknisyeni (ATT) yapar.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ile ilgili en çok merak edilen konuların başında görev alanı gelmektedir. “Acil Tıp Teknisyeni Ne İş Yapar?” “ATT görevleri nelerdir?” “ATT ne iş yapar?” soruları en çok sorulan sorular arasındadır. Acil Tıp Teknisyeninin (ATT) görevlerini saymakla bitmez.Personeller A’dan Z’ye pek çok sorumluluğu üstlenir. Peki Acil Tıp Teknisyeni(ATT) ne iş yapar 2019?

Acil Tıp Teknisyeni yaralılara, rahatsızlananlara ilk müdahaleyi yapar. Hastaların hastaneye yetişene kadar sağlığıyla ilgilenir.

ATT yaralıların yaralarıyla, hastaların hastalığıyla,rahatsızlıklarla ilgilenir. Tedavi eder ve yaraları sarar.

ATT yaralıların şiddetli kanamalarıyla ilgilenir.Kanamaları önler. Tedavi edebiliyorsa eder.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) kişilerin rahatsızlıklarını,yaralarını tespit eder. İlk müdahaleyi yapar. Solunum durması durumunda suni teneffüs yapar.

ATT yangın gibi durumlardan etkilenen kişilere zehir tedavisi uygular. Zehirli maddeleri vücuttan çıkartır. Bakteri ve mikroplara karşı önlem alır.

ATT derinin içine giren cam, taş gibi maddeleri temizler.Deriye zarar veren, yıpratan maddelere karşı önlem alır. Yaralar varsa yaraları temizler.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) şoka giren, krize giren hastalara müdahale eder. Hastaların tansiyonunu şekerini ölçer. Gerektiğinde iğne yapar.

ATT görevleri 2019 saymakla bitmez. ATT hem hasta,yaralı, ve rahatsız olan kişilerle ilgilenir hem de hasta yakınlarıyla… ATT bir sağlık görevlisinden daha fazlasıdır.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Çalışma Şartları 2019

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) çalışma şartları 2019 oldukça zorludur. ATT 7 gün 24 saat çalışabilir. Gerek kapalı ortamlarda gerek açık havada çalışabilir. Trafik kazaları, yangın, sel gibi felaketlere göğüs gerebilmelidir. Çalışma şartları oldukça ağırdır. Çünkü olağanüstü durumlarda görev yaparlar. Hem hastalarla, yaralılarla hem de hasta yakınlarıyla diyalog halinde olmak gerekir. Başlı başına bu durum bile oldukça zorludur.  ATT’lerin gece nöbetleri bulunmaktadır.Ayrıca olağanüstü durumlarda mesai saati kavramı kaybolur.

ATT hem ambulans içerisinde mobil olarak hem de sağlık kuruluşu içinde çalışabilir. Genellikle yoğun çalışır ve hastaların durumuna göre zorlu şartlarda çalışabilir. Ekibiyle iyi geçinebilmesi önemlidir. Çünkü sağlık personelleriyle uyum halinde çalışır.

Acil Tıp Teknisyeni hem özel sektörde hem de kamu kurum ve kuruluşlarında yani devlette çalışma fırsatı bulabilir. ATT olarak çalışmak isteyen personellerin işsiz kalma şansı yok denecek kadar azdır. Eğitim alan sağlık personelleri iş bulmak da zorluk yaşamaz.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Çalışma Saatleri 2019

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) çalışma saatleri 2019 oldukça zorludur. ATT’lerin gece nöbeti vardır. Bu nedenle hem gece hem de gündüz saatlerinde çalışabilir. ATT’ler devlet memurları gibi belirli mesai saatleri içinde çalışır. Ancak olağanüstü durumlarda mesai saati kavramı yok olabilir.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nasıl Olunur 2019?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Her şeyden önce ATT olmak isteyen kişiler mesleğin şartlarını iyi düşünmelidir. Bir sağlık görevlisinin taşıması gereken pek çok sorumluluk vardır. ATT olarak çalışacak kişi nazik olmalı, empati yeteneği olmalı, titiz,soğukkanlı, sakin olmalıdır. Hızlı ve doğru kararlar verebilmeli stresli durumlarla baş edebilmelidir.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) nasıl olunur?” ATT olmak isteye binlerce kişi bu soruyu sormaktadır. Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olmak için eğitim şartı aranmaktadır. ATT olmak için mesleğin eğitimi almanız gerekmektedir. Mesleki ve teknik liselerden mezun olmanız ve üniversite sınavlarından puanalarak yüksek öğretiminizi tamamlamanız gerekmektedir.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşı 2019 Ne Kadar?

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olarak çalışan personeller oldukça zorlu şartlarda çalışır. Hem fiziksel hem ruhsal olarak yıpranırlar. Bu denli zorlu bir mesleği yapan personellerin yüksek maaş alması beklenmektedir.Ancak Acil Tıp Teknisyeni (ATT) maaşları 2019 beklenildiği kadar yüksek değildir. Pek çok kişi "Acil Tıp Teknisyeni (ATT) maaşı 2019 ne kadar?" ve "Acil Tıp Teknisyeni (ATT) maaşları 2019 ne kadar?" sorularına cevap aramaktadır. Acil Tıp Teknisyeni (ATT) maaşları özel sektörde ve devlette değişiklik gösterebilmektedir. ATT maaşı 2019 devlette daha yüksektir. ATT maaşları 2019 özel sektörde ise kuruma göre ve personelin hizmet yılına göre değişmektedir.

Devlette çalışan Acil Tıp Teknisyeni (ATT) 2019 yılında 4 bin Türk Lirası civarında maaş almaktadır. Ayrıca aile yardımı, çocuk yardımı,eğitim durumu, hizmet yılı gibi etkenlere bağlı olarak ATT maaşları 2019 yükselmektedir. ATT yaptığı mesai hastanedeki döner sermaye gibi unsurlarla birlikte 5 bin TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Devlette ATT olarak çalışan personeller nöbet ücreti de almaktadır. Yaptıkları nöbete göre maaşları yükselmektedir.

Özel sektörde Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olarak çalışan personeller devlette çalışan personellere göre daha düşük maaş almaktadır.Özellikle de sektöre yeni giren personellerin maaşları daha düşüktür. Özel sektörde maaşlar kurumdan kuruma göre değişmektedir. Özel sektörde yeni işe giren ve ATT olarak çalışan bir personel 2019 yılında 3 bin TL civarında maaş almaktadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 17:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
enes bera
enes bera - 2 yıl Önce

att bölümünü asla tavsiye etmiyorum. bölümü düşünen kardeşlerim intihar etmeyin
çünkü att tercih etmek tamamen kafanıza sıkmakla aynı. size başlıca bi kaç sebep sıralamak istiyorum
1-mezun olduktan sonra kpss ile atanıyorsunuz ve puan çok yüksek
2- bu yükseek puanı alabilmeniz için türkçe mat fen ve sosyal grubu derslerini görmelisiniz ancak son 2 sene staj göreceğiniz için bu dersleri almayacaksınız
3- özel sektörde iş imkanı neredeyse 0. resmen özelde çalışabilmek için torpil yaptırmanız gerekiyor.
4- 4 sene boyunca çoğu işinize bile yaramayacak sağlık dersleri görüyorsunuz (farmakoloji,acil sağlık sistemi vs.) bu dersleri gereksiz bulmamın sebebi ise staj süresince zaten gerekli iletşim bilgilerini ve ilaç isimlerini öğreniyorsunuz
5- att olarak özel sektörde alabileceğini para günümüz şartları ile en fazla 3000 tl (ki ben henüz 3000 tl kazanan görmedim)
6- hemşirelik gibi mezun olduktan soonra devlette att kadar yüksek olmayan puanlarla iş bulma olanağınız varken gidip de att yazmayın
7- hemşirelik mesleğine özel sektörde her zaman ihtiyaç duyulur ve özel sektörde çalışan bi hemşirenin aldığı para 5000 tl ye kadar çıkabiliyor.(lise arkadaşım 3600 tl ye yoğun bakım hemşiresi şuanda)
8- sektördek att olarak çalışan insanar emekli olmayı düşünmüyor. emeklilik yaşı gelip geçmesine rağmen ben 68 yaşında çalışan att bi amcayla muhabbet ettim. bu durum her yerde var arkadşlar.
9- özlede att nin çalışma şartı çok zor(parasını bile alamadığınız bitmek bilmeyen nöbetler, hastanelerle yaşanan idari sıkıntılar, siz sırf att'siniz diye hamallık bile yaptırma hakları olduğunu düşünüyorlar
9- yine de herşeye rapmen att okumak istediniz. eyvAllah ama şunu unutmayın, sosyal hayat 0 olmak zorunda. çünkü bir yandan sağlık derlserini çalışıp gereksiz bilgileri ezberleyip, bir yandan da türkçe mat fen sosyal derslerini kasmak zorundasınız. kısacası eğlenceli, hareketli bir lise hayatınız olmayacaktır.
10- benim gibi hareketli bi lise hayatı yaşayacaksanız da en azından 2 sene üniversite sınavına hazırlanmayı göze alabilirsiniz
11 - arkadaşlar körü körüne att diye tutturmayın çünkü bu mesleğin bir level üstü olan paramedik bölümünü üniversitede okuyabilirsiniz. paramedik kazanmak için sağlık çıkışlı olmanıza gerek yok. iyi bir anadolu lisesine giderseniz hatta iyi olmasına da gerek yok bir anadolu lisesine gider ve adam gibi çalışırsanız paramedik bölümü garanti olarak gelecektir
12- ancak yine de paramdeik bölümünü de tavsiye etmem çünkü onun da atama puanları att kadar yüksek ve iş imkanı da att kadat zorlu. 4 sene boyunca düzenli şekilde ders çalışırsanız kesinlikle hemşirelik bölümüne gidebilirsiniz.
evet tüm bunlara rağmen inatla att okucam att olcam diyen varsa da e denir ki, geçmiş olsun

ECE NUR
ECE NUR @enes bera - 10 ay Önce

BEN SİZE KATILMITORUM

melike bayram
melike bayram - 2 yıl Önce

rabbim bana da nasip etsin inşAllah 11.sınıf öğrencisiyim ve en büyük hedefim ATT bölümü kazanmak

Att
Att @melike bayram - 1 yıl Önce

İnşAllah kazanırsın ben 7 sinif öğrencisiyim bana daha var