Akademisyen Maaşları 2020 Ne Kadar?

Akademisyen Maaşları 2020 Ne Kadar? Akademisyen Nedir? Ne Demek? Kimdir? Akademik Unvanlar Sıralaması nedir? Akademisyen Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020 nasıl? Akademik Personel Maaşları 2020 ne kadar? Profesör, Dekan ve Rektör Maaşları 2020 Doçent Maaşları 2020 Ne Kadar? Araştırma ve Öğretim Görevlisi Maaşları 2020 ne kadar?

MAAŞ 29.12.2019, 21:41 13.12.2020, 00:09
Akademisyen Maaşları 2020 Ne Kadar?

Dünyanın en önemli, en prestijli mesleklerin başında akademisyenlik mesleği gelmektedir. Dünyada milyonlarca kişi akademisyen olmayı hayal etmekte ve bu hayali gerçekleştirmek için çalışmaktadır. Üniversitede okuyan binlerce öğrenci, mezun olan binlerce kişi üniversitelerde kalmak ve akademisyen olmak istemektedir. Bu nedenle üniversitede faaliyet gösteren farklı unvanlardaki akademisyenlerle, akademik kadrolarla ilgili pek çok konu merak edilmektedir. Özellikle de maaş konusu en sık araştırılan konuların başında gelir. Peki akademisyen maaşı 2020 ne kadar? Akademik personeller ne kadar ücret alır 2020? Öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, öğretim üyesi, doçent, profesör maaşı 2020 ne kadar?

Akademisyen Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Kelimenin kökeninde yüksek okul anlamına gelen akademi kelimesi bulunmaktadır. Fransızca bir kelime olan Akademi yüksek okul anlamındadır. Geçmişte bilginlerin, yazarların, filozofların, sanatçıların, yöneticilerin gittiği okul olarak kabul edilmiştir. Yine Fransızca bir kelime olan akademisyen ise yüksek okullarında çalışan öğretim elemanı, öğretim üyesi anlamına gelmektedir. Bu kişiler üniversitelerde, yüksek okullarda ders verir, eğitim verir, bilimsel çalışmalar yürütür ve araştırmalar yapar. Üniversitelerde farklı unvanlarda binlerce akademik personel görev yapmaktadır.

Akademik Unvanlar Sıralaması

Üniversite ve yüksek okullarda farklı unvanlarda pek çok akademik personel görev yapmaktadır. Bu kapsamda küçükten büyüğe akademik unvanlar sıralaması şu şekildedir;

Uzman (uz)

Öğretim Planlamacısı (Öğr. Pl.)

Çevirmen (Çev.)

Okutman (Okt.)

Öğretim Görevlisi (Öğr. Gör.)

Öğretim Üyesi (Öğr. Ü.)

Araştırma Görevlisi (Arş. Gör.)

Araştırma Görevlisi Doktor (Arş. Gör. Dr.)

Doçent (Doç.)

Doçent Doktor (Doç. Dr.)

Profesör (Prof.)

Profesör Doktor (Prof. Dr.)

Ordinaryüs (Ord. Prof. Dr.)

Akademisyen Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020

Akademisyenler nelerde, yüksek okullarda, akademilerde çalışır. Araştırma yapmak, öğrencilere ders vermek, bilimsel çalışmalar yürütmekle görevlidirler. Çalışma şartları son derece iyidir. Çünkü entelektüel bir ortamda çalışma fırsatları bulunur. Üniversiteler son derece temiz, nezih ortamlardır. Çalışma saatleri de yürüttükleri çalışmalara, verdiklere derslere ve görevlerine bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle haftanın birkaç günü boşlukları bulunabilir. Tez çalışması, ders verme derken haftanın 6 günü dolu olan akademisyenler de bulunur.

Akademik Personel Maaşları 2020

Binlerce kişi her gün akademisyen maaşları ile ilgili sorular sormaktadır. Akademik personel maaşları 2020 ile ilgili doğru bilgiyi bulmak oldukça zordur. "Zamlı akademik personel maaşları 2020 ne kadar?" sorusunu bu nedenle sizler için araştırdık. Toplu sözleşme zammı kapsamında Ocak ve Temmuz aylarında yapılan maaş artışlarının yanı sıra enflasyon farkı da aylıklara yansıtılmaktadır. Bu nedenle personellerin aldığı ücretler artmaktadır.

Akademisyen Maaşları 2020

Akademisyen maaşlarını belirleyen pek çok etken bulunmaktadır. Personellerin evli olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması, sigorta ve BES kesintisi, deneyim ve kıdem, unvan gibi unsurlara bağlı olarak aylık kazançları değişebilir. Bu kapsamda derece ve kıdemlerine, hizmet yıllarına ve unvanlarına göre zamlı akademisyen maaşları 2020 6 bin TL ile 15 bin TL arasında değişmektedir.

Profesör, Dekan ve Rektör Maaşları 2020

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli rektör maaşı 2020 13 bin TL civarındadır.

1/3 derecesinde 17 yıl deneyimli rektör yardımcısı veya dekan unvanlı personel 12 bin 500 TL civarında aylık alır.

1/1 derecesinde 15 yıl deneyimli dekan yardımcısı, yüksek okul müdürü unvanlarında görev yapan personel 2020 yılında ortalama 12 bin TL civarında aylık alır.

1/4 kıdeminde 25 yıl deneyimli en az 4 yıllık profesör maaşı 12 bin TL'ye ulaşmaktadır.

1/3 kıdeminde 17 yıl deneyimli 3 yıllık profesör 11 bin 500 TL civarında aylık alır.

1/2 derecesinde 16 yıl deneyimli 2 yıllık profesörün aldığı aylığın miktarı 11 bin TL civarındadır.

1/1 derecesinde 15 yıl deneyimli 2 yıldan az deneyime sahip profesör ise 10 bin 500 TL civarında aylık alır.

Doçent Maaşları 2020 Ne Kadar?

Doçent unvanlı çalışan akademik personellerin 2020 yılında aldıkları aylık ücret şu şekildedir;

3/2 derecesinde 10 yıl deneyimli doçent maaşı 2020 7 bin 250 TL civarındadır.

2/1 derecesinde 12 yıl deneyimli akademik personel ise 7 bin 350 TL aylık alır.

1/1 derecesinde 15 yıl hizmet süresi bulunan akademisyen 7 bin 450 TL civarında ücret alır.

1/4 derecesinde kazanılmış hak aylık derecesi 1 olan ve 25 yıl hizmet süresi olan doçent ise 8 bin 500 TL civarında aylık almaktadır.

Araştırma ve Öğretim Görevlisi Maaşları 2020

Türkiye'de en çok araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi unvanlı akademisyen bulunmaktadır. Üstelik uzun bir akademik kariyerin ilk basamağında yer alan bu unvanlarda ne kadar para kazanıldığı çok merak edilmektedir. İşte araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi maaşları 2020...

7/1 derecesinde yeni başlayan öğretim görevlisi maaşı 2020 6 bin 250 TL civarındadır.

4/1 derecesinde 6 yıl deneyimli personel 6 bin 350 TL civarında aylık alır.

3/1 derecesinde 9 yıl deneyimli personel ise 6 bin 400 TL civarında ücret alır.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli öğretim görevlisi aylığı 2020 7 bin TL civarındadır.

7/1 derecesinde yeni başlayan araştırma görevlisi aylığı 2020 6 bin 300 TL civarındadır.

5 yıl deneyimli öğretim görevlileri ise 6 bin 500 TL civarında ücret alır.

5-10 yıl deneyimli doktor öğretim üyesi maaşı 2020 ise 7 bin TL civarındadır.

NOT: Akademik personellerinin aylık olarak aldığı ücretler evli olup olmaması, çocuk yardımı alıp almaması, derece ve kıdemi, hizmet yılı, sigorta ve BES kesintisi gibi unsurlara bağlı olarak değişebilmektedir. 

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (7)
Ahmet Batuhan GÜLER 2 yıl önce
Böyle bir soruyu sorduysan sen en iyisi anaokulundan başla
Doktor olmak isteyen bir kişi 1 yıl önce
Bence doktorluk çok güzel bir meslek
Dümbük olmayan üniversiteli 12 ay önce
Düşün hayatın araştırmakla, tez yazmakla ve dümbük dümbük üniversite öğrencileriyle uğraşmakla geçiyor :) ve devlet sana sadece 10 bin veriyor. Araştırmayı sevmeyenlere asla önermeyeceğim bir meslek.
eray güneş 7 ay önce
yokta sen eğer böyle düşünüyorsan boşuna üni okuyorsun kardeşim bu zihniyetle bi yere gelemezsin :)
Yine ben 10 ay önce
Bu yorumu yapalı biraz zaman oldu ve şunu eklemek istiyorum. Burda bahsettiğim işine saygı duyan ve hakkıyla yapan egosuz akademisyenlerdir. Bahsettiğim öğrenci profilide amacı sadece öğretmek ve öğrenciye bir şeyler katmak olan akademisyene saygısızlık yapan öğrenci profilidir. Bu yüzden hayatı öğrenci için zorlaştıran, öğrenciyi ego tatmini için kullanan, ve 2-3 tez yazdı diye kendini toplumun üst tabakası gören slayt okuyucular alınmasın :) size 3000 bile fazla çünkü. Bu yorumu okuyan gerçek akademisyenlere ve bu yolda yürüyen kişilerede selam olsun, iyi ki varsınız.
Ferdan akkus 2 yıl önce
Hangi dersleri çalışmamız gerekiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur