BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Maaşı 2021 Ne Kadar?

BDDK'nın denetim ile görevli olan kariyer mesleği olan Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı'nın 2021 yılı maaşı ne kadar?

MAAŞ 14.04.2021, 22:27 14.04.2021, 23:18
BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Maaşı 2021 Ne Kadar?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK'nın bankacılık sektöründeki denetim ve kontrol işlevini gerçekleştiren Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleği nedir? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine nasıl girilir? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı sınavı nasıl? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı özlük hakları nasıl? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı görev yeri neresidir? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı 2021 yılı maaşı ne kadar? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine, sınavlarına ve 2021 yılı maaşına dair bilgileri haberimizde bulabiliirsiniz.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Mesleği Nedir ve Kısaca Ne İş Yapar?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ülkemizdeki düzenleyici ve denetleyici yetkileri haiz üst kurullardan bir tanesidir. Bu yönüyle kendi alanında yani Bankacılık alanında düzenleyici normlar belirlemeye ve bunların uygulanıp uygulanmadığı konusunda denetim ve kontrol yapmaya yetkili olan bir kurumdur. Bu yönüyle denetim fonksiyonuna sahip olan BDDK bu görevini BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı meslek mensupları eli ile gerçekleştirmektedir. 

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı meslek mensupları en temelde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun bankacılık sektöründe belirlemiş olduğu normların yerine getirilip getirilmediği konusunda denetimleri gerçekleştirmektedirler. Yapılan denetimler neticesinde hazırlanan ve sonrasında kurul tarafından uygun bulunan raporlar sayesinde hem uygulamanın istenilen duruma getirilmesi sağlanır hem de bu kaidelere uyulmamasının neticesi olan cezalar uygulanır. Bu yönüyle BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleği Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun denetleme misyonunun yansımasıdır bir anlamda.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Mesleğine Nasıl Girilmektedir?

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların öncelikli olarak bu mesleğe giriş hakkı tanınan başta Hukuk ve İİBF alanları olmak üzere gerekli alanlardan mezun durumda olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte adayların BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine giriş için devlet memurluğu genel şartlarını haiz durumda olmaları ve bir A Grubu kariyer mesleği olan BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleği için Kurum tarafından talep edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı A grubu oturumlarından gerekli puan türlerinden yeterli düzeyde puan almış olmaları gerekmektedir.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı için son dönemde belirlenen taban puan önceki dönemlerde olduğu gibi yine diğer BDDK kariyer mesleklerinden daha yukarıdadır. BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı için 2021 yılında belirlenen puan barajı 85 puandır.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavına, BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine alınacağı ilan edilen aday sayısının yirmi katı kadar aday katılma hakkına sahip olmaktadır. BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavına katılacak olan adayları iki aşamalı bir süreç beklemektedir. Bu iki aşamadan ilki BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavıdır. Bu yazılı sınav iki güne yayılı olarak toplam beş ders oturumu ile gerçekleştirilmektedir. BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavında adaylara alan bilgisi müfredatı konularından ve yabancı dil hususlarından klasik usulde sorular yöneltilmektedir. BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavında her oturumdan belirli bir puan almak ve tüm bu alanların aritmetik ortalamsında da yine belirli bir barajın üzerinde olmak gerekmektedir.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Görev Yeri Neresidir?

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine giren adaylar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun merkezinin bulunduğu İstanbul ilinde görev yapmaktadırlar.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Özlük Hakları Nasıldır?

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleği kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan diğer denetim ve teftiş meslekleri ile aynı statüye sahiptirler. 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname öncesinde daha geniş haklara sahip olan BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı meslek mensupları güncel durumda 3600 ek göstergeye tabi olarak görevlerini sürdürmektedirler.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Mesleği 2021 Yılı Maaşı Ne Kadar?

*BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğinde bulunan meslek mensuplarının 2021 yılı maaş tutarlarına dair yer verdiğimiz bilgilerde meslek mensuplarının şahsen değişebilen ek ödemelerine ve kesintilerine yer verilmemiş, yaklaşık tutarlar belirtilmiştir.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine, yazılı ve sözlü sınavlarına dair sorularınızı sormak ve bilgiler alabilmek için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
32
açık