Cankurtaran Maaşları 2021 Ne Kadar?

Cankurtaran Maaşları 2021 Ne Kadar? Cankurtaran Nedir? Ne Demek? Cankurtaran Ne İş Yapar? Görevi Nedir? Cankurtaran Maaşı, Ücreti 2021 Ne Kadar?

MAAŞ 10.08.2021, 18:42
Cankurtaran Maaşları 2021 Ne Kadar?

Gerek Türkiye'de gerekse denize kıyısı olan dünyanın farklı noktalarında her gün yüzlerce insans boğulma tehlikesi yaşamaktadır. Özellikle gel gitlerin olduğu bölgelerde, okyanuslarda, akıntı noktalarında, Karadeniz gibi dalgalı denizlerde risk büyüktür. İşte bu noktada vatandaşların, denize girenlerin güvenliğini sağlamak için cankurtaranlar devreye girer. Sahillerde, otellerde, kalabalık noktalarda çalışan bu kişilerin temel görevi, denizi, su kaynağını kontrol etmek ve tehlike altındaki insanları kurtarmaktır. Bu meslekle ilgili pek çok dizi ve film çekilmiş, denize giren insan sayısı arttıkça da önemi artmıştır. Peki cankurtaran nedir? Kimdir? Cankurtaran ne iş yapar? Görevi nedir? Cankurtaran maaşları 2021 ne kadar? Personellerin maaşları yüksek mi, düşük mü?

Cankurtaran Nedir? Ne Demek?

Cankurtaran plajlarda, otellerde, deniz veya su kıyısı olan bölgelerde görevli olan kimsedir. Temel görevi boğulma tehlikesi geçirenleri kurtarmak, tehlikeli durumlar için vatandaşları uyarmaktır. Özellikle de kalabalık plajlarda, tehlikeli, dalgalı bölgelerde hayati bir görev üstlenirler. Belediyeler, oteller, firmalar bünyesinde istihdam edilebilirler. 

Cankurtaran Ne İş Yapar? Görevi Nedir?

Personellerin temel görevi plajlarda, deniz ve okyanus kıyılarında, havuzlarda, su kıyılarında güvenliği sağlamaktır. Arama kurtarma çalışmalarına da katılırlar. Pek çok zorlu eğitimden geçerek işe başlayan bu kişiler iyi derecede yüzme bilmelidir. İşte cankurtaran görev ve sorumlulukları;

 • Su kaynakları yakınlarında güvenliği sağlarlar.
 • Arama kurtarma çalışmalarına katılırlar.
 • İyi derecede yüzme bilirler.
 • Formlarını korurlar
 • İlk müdahale gerektiğinde devreye girerler.
 • Denizi, havuzu, plajı kontrol ederler.
 • Boğulma tehlikesi geçirenlere müdahale ederler.
 • Kalp masajı ve suni teneffüs yaparlar.
 • Sağlık personelleriyle koordineli hareket ederler.
 • Federasyon aracılığı ile spor müsabakalarında çalışabilirler.
 • Unvanlarına göre açık deniz, göl ya da havuzlarda görev yapabilirler.
 • Amirlerinin, iş verenlerinin talimatlarını izlerler.

Cankurtaran Maaşları 2021 Ne Kadar?

Öğrenciler, yüzme bilenler, iş arayanlar cankurtaran olmayı düşünmektedir. Bu noktada pek çok kişi bu mesleği yapmaları durumunda kazanacakları parayı, alacakları maaşı bilmek ister. Cankurtaran maaşları hakkında pek çok kişi araştırma yapmaktadır. Ancak personellerin kazandıkları para pek çok başlığa göre değişebilir. Çalıştıkları yer, firma, sezon, unvan, başarı ve deneyim maaşlar konusunda etkilidir. Özellikle pandemi döneminde pek çok kişi işsiz kalmıştır. Ancak cankurtaran maaşları 2021 ortalama 4-5 bin TL'dir. İşe yeni başlayanlar, yoğunluğun az olduğu yerlerde cankurtaran maaşı 2021 asgari ücret düzeyinde yani 3 bin TL civarındadır. Bunun yanı sıra günlük, haftalık çalışmaları da mümkündür. Personellere günlük ortalama 100-150 TL ücret ödeyerek kısa süreli çalışmaları istenebilir.

Cankurtaran Nasıl Olunur?

Cankurtaran olmak için öncelikle bu konudaki tüm eğitimleri almak gerekir. Belgeler ve sertifikalar tamamlandıktan sonra unvanlara göre açık sular, kıyılar, havuzlar ve göllerde çalışılabilir. Sertifika/belge almak için gidilecek kurslar yaklaşık 1 hafta sürmektedir. Ayrıca yüzme konusunda adayların çok iyi olmaları gerekir. Temel olarak bir eğitim alma şartları olmasa da belge alırken bu eğitimi almanız beklenir.
 

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu