Çevik Kuvvet Polisi Maaşları 2018

Çevik kuvvet polisi maaşları 2018 ne kadar? Göreve yeni başlayan çevik kuvvet polisi maaşı 2018 kaç TL? çevik kuvvet polisi maaşları 2019 yılında ne kadar olacak?

Çevik Kuvvet Polisi Maaşları 2018

Çevik Kuvvet Polisi Ne İş Yapar? Maaşı, şartları nasıl?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan ve oldukça zorlu görevleri yerine getiren birimlerden biri de çevik kuvvet polisidir. Bu sebepten çevik kuvvet polisi maaşları da polis olmak isteyen herkes tarafından çoğunlukla merak edilmekte ve sorulmaktadır. Her ilde bulunmazlar, eğer toplumsal olay çoksa, nüfus fazlaysa, toplu müdahale gereken ancak silah kullanılmaya müsait olmayan bir bölgeyse çevik kuvvet şube amirliği bulunur. Şube amirliğine bünyesinde Toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) ve akrep, panzer gibi bir takım zırhlı araçlar bulunur.

Mesleğe ilk başladığınızda yani POMEM ve PMYO eğitimi bittikten sonra büyük olasılıkla çevik kuvvet polisi olarak atanacaksınız. Yaşı genç, uzun spor eğitimlerini yeni tamamlamış polislerine tercih edilme nedeni ise göğüs göğse mücadele güce gerektiren cebire karşı koyma ve cebir uygulama gibi artılarının olmasıdır. Yaygın uygulama 3 sene sonra çevik kuvvet şubeden alınıp ihtiyaca göre biriminizin değiştirilmesidir. İstanbul ve Ankara gibi metropollerde toplu kuvvet adında çevikle koordineli çalışan bir birim daha bulunmaktadır. Farklı bir şube olmakla birlikte görev tanımları neredeyse aynıdır.

Çevik Kuvvet Polisi Maaşları 2018 Yılında Ne Kadar?

Yeni göreve başlayan çevik kuvvet polisi maaşı 2018 Temmuz zammı dahil 4.560 TL olarak belirlenmiştir. Terör parası olarak belirlenen ek ödeme, eş yardımı, çocuk yardımı, taltif gibi personele ve çalıştığı yere göre değişen unsular eklenmemiştir.

Güncel terör tazminatı miktarları ilden ilde değişmektedir. Toplamda 40 il için ödenen terör tazminatları en az 139 TL en fazla ise 858 TL olarak belirlenmiştir. Operasyon birimi ve operasyon yapmayan birim ayrımının da 2018 Temmuz düzenlemesiyle kalktığını belirtmek uygun olacaktır. Böylece aynı ilde görev yapan tüm polisler birim fark etmeksizin aynı tazminatı alacaktır. 

Eş yardımı ve çocuk yardımı ise diğer memur kadroları ile birebir aynıdır. En yüksekten hesaplandığı takdirde dahi 3 çocuk ve eşin ev hanımı olması durumunda ödenecek tutar 250 TL düzeyini aşmayacaktır.

Çevik Kuvvet Polisi Maaşı 2019 Yılında Ne Kadar Olacak?

Önümüzdeki ocak ayında memura toplu sözleşme gereği %4 zam yapılacak ve Türkiye İstatistik Kurumu Tarafından hesaplanan yıllık enflasyon miktarı kadar artış yapılacaktır. Böylece ocak 2019 çevik kuvvet polis maaşı 5 bin TL üzerine çıkacaktır.

Diğer birimlerde çalışanlardan çevik kuvvet polisinin ayrılacağı nokta taltif ödemeleri olabilmektedir. Emniyet teşkilatı kanunu kapsamında yapılan bir ödeme olan taltif diğer memurluklarda olmadığı gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün her biriminde de ödenmemektedir. Para mükafatı başlıklı ETK 86. Madde şu şekildedir:

Emniyet örgütü mensupları, 1475 sayılı Nakdi Tazminat Kanunu hükümlerinden başka aşağıdaki durumlarda: 

A) Ülkenin güvenlik ve esenliği, Devletin çıkarları ve kişilerin can, ırz ve mallarını korumada yüksek hizmetleri görülenler, fiilen almakta oldukları aylık tutarlarının iki katından beş katına kadar; 

B) Olağanüstü durumlarda yaşamını ortaya koyarak büyük yararlıklar gösterenler, fiilen almakta oldukları aylık tutarlarının altı katından yirmi dört katına kadar, para verilerek ödüllendirilir.

Önceki yıllarda yapılan taltif ödemelerinin neredeyse tamamından çevik kuvvet polisleri faydalanmıştır. Özellikle 15 Temmuz ve akabindeki 3 gün görev alan polis memurları 2 bin TL civarında ödeme almıştır. Yukarıda anlatılanlar haricinde sormak istediğiniz her konu için forum tercihiniyap.net adresini kullanabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 22:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Maşallah
Maşallah - 10 ay Önce

MAŞALLAH ASLANLAR