Çöpçü Maaşları 2021 Ne Kadar? Çöpçüler Ne Kadar Ücret Alır?

Çöpçü Maaşları 2021 Ne Kadar? Çöpçüler Ne Kadar Ücret Alır? Çöpçü Nedir? Ne Demek? Çöpçü Kimdir? Çöpçüler Ne İş Yapar? Çöpçü Nasıl Olunur?

MAAŞ 10.04.2021, 21:00
Çöpçü Maaşları 2021 Ne Kadar? Çöpçüler Ne Kadar Ücret Alır?

Yeni tip Koronavirüs salgını dünyadaki pek çok eksikliği gözler önüne serdi. Salgınla mücadelede üstünde durulan maske, hijyen ve mesafe kuralı da bunun göstergesi. Özellikle dünyadaki hijyen sorunları dikkat çekiyor. İş yerinde, evde, yemekhanelerde, işletmelerde, sokaklarda, toplu taşımada hijyen sorunları bakterilerin, virüs ve hastalıkların yayılmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle özellikle de pandemi sürecinde temizliğin önemi arttı. Bu noktada faaliyet gösteren meslek kollarndan biri olan çöpçüler de gündeme geldi. İş yerlerinde, apartmanlarda ve sokaklarda temizliği sağlayan çöpçülere yönelik talep arttı. Bu nedenle pek çok kişi çöpçülerin ne kadar maaş aldığını, ne kadar ücret kazandıklarını merak etti. Peki çöpçü maaşları ve ücretleri 2021 ne kadar oldu?

Çöpçü Nedir? Ne Demek? Çöpçü Kimdir?

Çöpçü kelimesi, Farsça kökenli çüb kelimesinden türemiştir. Çöp ise yararsız, pis, zararlı olan ve bu nedenle atılan ufak tefek şeylerin tamamını ifade eder. Ayrıca saman kadar ince olan sap, dal veya tahta parçaları için de kullanılır. Çöpçü ise bunları toplayan, temizleyen, sokakları süpüren temizlik işçisidir. Çöpçüler devlet kurumlarında, belediyelerde veya site gibi konutların olduğu yerlerde çalışabilirler.

Çöpçüler Ne İş Yapar?

Çöpçüler çalıştıkları kurumlarda pek çok görev ve sorumluluk üstlenirler. Ancak genel hatlarıyla temel görevleri temizliği sağlamak ve çöpleri temizlemektir. Bu kapsamda çöpçülerin yaptıkları işleri sizler için listeledik.

  • Çöpçüler günün farklı saatlerinde temizlik yaparlar.
  • Özellikle gün başlamadan ve gün biterken temizlik görevine çıkarlar.
  • Çöp arabasıyla veya yaya olarak çöp toplarlar.
  • Süpürgelerle temizlik yaparlar.
  • Park, bahçe, meydan ve yolları temzlerler.
  • Çalıştıkları kurum ve kuruma ait alanları temiz tutarlar.
  • Temizlikten, temizledikleri yerlerin düzen ve hijyeninden sorumludurlar.
  • Temizlik malzemelerinin ve araçların da sorumluluğu onların üstündedir.

Çöpçü Nasıl Olunur?

Çöpçü olmak için çok büyük şartlar aranmaz. Genel olarak iş ilanlarını takip etmeleri ve başvuru yapmaları yeterlidir. Ancak genelde çöpçülük iş ilanları Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden yayınlanır. Bu nedenle İŞKUR'a kayıt olmaları gereklidir. Ayrıca son dönemde çöpçü alımları için KPSS puanı veya lise mezunu olma şartı da aranmaktadır. Bu şartları karşılayan kişiler iş ilanlarını takip edip başvuru yapmalıdır.

Çöpçü Maaşları 2021 Ne Kadar?

Çöpçü maaşlarıyla ilgili olarak belirli bir standarttan söz etmek çok zordur. Çünkü 2021 yılında en düşük çalışanın maaşı asgari ücret düzeyinde olması gerekir. Asgari ücret ise 2 bin 800 TL civarındadır. Ancak günümüzde pek çok çalışan asgari ücretin altında ücret alabilmektedir. Ayrıca günümüzde bazı belediyeler en düşük ücret sınırını 4-5 bin TL bandına çıkarmıştır. Bu nedenle çöpçüler çalıştıkları belediyeye, kuruma göre farklı ücretler alabilir. Bu kapsamda çöpçü maaşları 2021 2 bin 800 TL ile 5 bin TL arasında değişmektedir. Ancak şunu da söylemek gerekir ki çöpçülük son derece zorlu bir meslektir. Başkalarının burun kıvırarak, midesi bulanarak, iğrenerek baktığı şeyleri toplayıp temizlemek kutsal bir iştir. Bu asla unutulmamalı ve çöpçülere yaptıkları işler nedeniyle teşekkür etmek gerekir.

En düşük çöpçü maaşı 2021: 2 bin 800 TL
En yüksek çöpçü maaşı 2021: 4-5 bin TL

Yorumlar (3)
Oktay 4 ay önce
Asgari ücrete çöpçülük yapılmaz çünkü hakettikleri değer bu değildir.
Fatma Keskinbıçak 3 ay önce
Çöpçünün aldığı maaş fiyatı çok düşük bana görehem çöpçünün en düşük maaşı 2800 TL ise en büyük maaşı da 6..000 YTL olması gerekiyordur
Ahmet 1 hafta önce
Memleket memleket değil ki,
Kodamanlar cebini doldursun. Gariban eziyeti çeker.
31
açık