Desinatör Maaşları 2020 Ne Kadar?

Desinatör Maaşları 2020 Ne Kadar? Desinatör Nedir? Kimdir? Desinatör Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020 Devlette Desinatör Maaşları 2020 Özel Sektörde Desinatör Maaşları 2020

Desinatör Maaşları 2020 Ne Kadar?

Dünya üzerinde yüzlerce hatta binlerce meslek bulunmaktadır. Doktor, subay, mühendis gibi çok popüler ve herkesçe bilinen mesleklerin yanı sıra daha az bilinen meslekler de vardır. Bu mesleklerden biri de Desinatörlük mesleğidir. Tasarımla ilgili olan bu meslekle ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Özellikle de bu mesleği icra edenlerin ne kadar para kazandığı, ne kadar maaş alacağı sık sık sorulur. İşte desinatör maaşlarıyla ilgili tüm merak edilenler..

Desinatör Nedir? Kimdir?

Fransızca kökenli olan Desinatör kelimesi tasarımcı anlamını taşımaktadır. 19. yüzyılda ortaya çıkan bu kelime kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Mesleki olarak desten yapan, desen tasarlayan kişilerdir. Özellikle dokuma, kumaş, örme ve diğer malzeme türleri üzerine basılacak tasarımları oluşturarak önemli bir işe imza atarlar. Bu mesleği icra eden kişilerin farklı uzmanlık alanları vardır. Örneğin desen tasarımcısı, halı desinatörü, dokuma desinatörü, desen sorumlusu, brode desinatörü gibi kadrolar bulunur. 

Desinatör Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020

Personellerin çalışma şartları zorludur. Genel olarak tasarım yapmak, yaratıcı çalışmalar ortaya koymak yorucu bir süreçtir. Üstelik bunu yaparken hem yöneticilerle hem de müşterilerle iletişimde kalmak gerekmektedir. Persoe-neller pek çok çalışma takımıyla koordineli çalışır. Bilgisayar, bilgisayar programları ile yakından çalışarak tasarım yapar. Bilgisayar destekli yazılımları kullanır. Ortaya çıkan eserlerin takibini yapar. 

Personellerin çalışma saatleri devlette ve özel sektörde farklıdır. Devlette tıpkı diğer memurlar gibi sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında çalışırlar. Özel sektörde ise sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında çalışılır. Ancak iş yoğunluğuna göre daha fazla çalıştıkları bilinmektedir.

Devlette Desinatör Maaşları 2020

Desinatör unvanına sahip personeller Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında hizmet eder. Meslek yüksekokullarının ve lise dengi meslek ve teknik okullarının bazı bölümlerinde eğitimlerini tamamlamaları sonrasında mesleği icra edebilirler. Şikayetleri ise özlük haklarının düşük olmasıdır. 

Desinatör maaşlarını etkileyen pek çok unsur bulunur. Personellerin evli olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması, eğitim durumu, çalıştıkları kurum ve bölge, fazla mesai durumu, sigorta ve BES kesintisi gibi faktörler maaşlar üstünde belirleyicidir. 

12/2 derecesinde mesleğe yeni başlayan desinatör maaşları 2020 3 bin 900 TL civarındadır.

9/1 derecesinde 5 yıl deneyimli personelin aylığı ise 3 bin 950 TL civarındadır.

8/3 derecesinde 10 yıl deneyimli personelin aylık kazancı ise 4 bin TL civarındadır.

6/2 derecesinde 15 yıl deneyimli personelin maaşı ise 4 bin 100 TL civarındadır.

4/1 derecesinde 20 yıl deneyimli personelin aylık kazancı ise 4 bin 250 TL civarındadır.

3/3 derecesinde 25 yıl ve üstünde deneyimli desinatör ise 4 bin 350 TL civarındadır.

2/6 derecesinde 25 yıl ve üstünde deneyime sahip personele ise 4 bin 500 TL civarında aylık ödenir.

Özel Sektörde Desinatör Maaşları 2020

Özel sektörde her meslekte maaşlar son derece düşüktür. Desinatörler için de durum farklı değildir. Mesleğe yeni başlayan, deneyimsiz kişilere asgari ücret tutarında maaş ödenir. Personeller deneyim kazandıkça, uzmanlık kazandıkça aldıkları ücretler de artar. Özel sektörde desinatör maaşları ortalama 3 bin 500 TL civarındadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

YORUM EKLE