Diyaliz Teknikeri Maaşları 2020 Ne Kadar?

​​​​​​​Diyaliz teknikeri ne iş yapar, görevleri nelerdir, diyaliz teknikeri maaşları 2020 yılı için ne kadar olacak, diyaliz teknikerliği çalışma şartları nasıl, özel sektör diyaliz teknikeri maaşı 2020 yılında ne kadardır, diyaliz teknikeri kimler olabilir gibi soruların cevaplarını yazımız içinde bulabilirsiniz.

MAAŞ 14.12.2019, 01:19 06.01.2021, 11:16
Diyaliz Teknikeri Maaşları 2020 Ne Kadar?

Bölüm tanıtımı, meslek tanıtımı, maaşlar, X mesleği ne iş yapar gibi kariyer planlarınızı ilgilendiren konularda yazdığımız yazı dizilerimize devam ediyoruz. Bu yazımızdaysa maaşlar yazı dizisinden biri olan diyaliz teknikeri maaşlarını kaleme aldık. Yazımızda diyaliz teknikeri 2020 maaşları, çalışma şartları, görevleri gibi konuların bilgisini bulabilirsiniz.

DİYALİZ TEKNİKERLİĞİ NEDİR? DİYALİZ TEKNİKERİ GÖREVLERİ, GÖREV TANIMI NEDİR?

Neredeyse tüm teknikerler ilgili branştaki doktorların yanında yardımcı sağlık personeli olarak görev yapmaktadır. Diyaliz teknikeri de diyaliz tedavisinden sorumlu olan hekimin yardımcısı konumunda görev yapar. Diyaliz teknikeri görevleri şöyledir.

Diyaliz tedavisine ilişkin tıbbi bakımı sorumlu hekimin direktiflerine göre yapmak.

Diyaliz hastalarını diyaliz uygulamaları hakkında bilgilendirmek.

Hemodiyaliz cihazlarını her hasta için diyalize hazırlamak.

Hemodiyaliz cihazının her işlem sonrasında iç ve dış dezenfeksiyonu ile malzemelerin sterilizasyon işlemlerini yürütmek.

Hemodiyaliz cihazlarını kullanıma hazır halde bulundurmak, arıza durumunda teknik birime bildirmek.

Diyaliz işlemi öncesinde ve sonrasında hastayı tartmak, diyaliz işlemi süresince hastanın yaşam bulgularının takiplerini yapmak ve tedavilere ilişkin kayıtları tutmak.

Hastayı diyalize almadan önce damar yolunu değerlendirmek, diyaliz giriş yerinin bakımını yapmak, hemodiyaliz işlemini başlatmak ve bitirmek.

Diyaliz işlemi sırasında oluşabilecek istenmeyen etkiler ve komplikasyonlar için gerekli önlemleri almak, oluşması halinde hekime haber vermek.

NASIL DİYALİZ TEKNİKERİ OLUNUR?

2 yıllık önlisans mezunları tekniker olabilmektedir fakat her bölüm mezunu istediği her teknikerliği tabi ki yapamaz. Her branşta özel olarak mezun olma şartı aranan bölümler vardır diyaliz teknikeri olabilmek için de Diyaliz bölümü mezunu olmak gerekmektedir.

DİYALİZ TEKNİKERİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Diyaliz teknikerliği hakkında öncelikli olarak söylememiz gereken şeylerden bir tanesi çalışma şartlarının zorlu olduğudur. Sağlık teknikeri olarak çalışmakta olan diyaliz teknikerleri neredeyse tüm sağlık teknikerleri için belirttiğimiz gibi zorlu çalışma şartlarına sahiptir.

İlgilenilen hastalar oldukça ağır hastalardır ve bu çalışılan alanın zaten baştan zor olduğunun belirtisidir. Aynı zamanda sürekli ayakta yapılan ve insanlar ile iletişim halinde sürdürülen bir iş olması nedeniyle de mesleğin farklı yoruculukları bulunmaktadır.

Çalışma saatlerine baktığımızda da kamu kurumunda yani hastanelerde veya devlete bağlı sağlık kuruluşlarında çalışacak olanlar için belirtmek gerekirse tüm kamu görevlilerinin haftalık çalışma saati 40 saattir fakat sağlık alanında çalışan bireylerde ek mesailer ve nöbetler bulunduğu için bu süre az veya çok uzayabilmektedir.

DİYALİZ TEKNİKERİ MAAŞLARI 2020 YILI NE KADAR?

Tekniker maaşlarının şöyle bir tablosunu vermek faydalı olacaktır:

Yeni Başlayan Tekniker Maaşı          4100-4300 Türk Lirası

5 Yıllık Tekniker Maaşı                      4150-4350 Türk Lirası

10 Yıllık Tekniker Maaşı                    4300-4500 Türk Lirası

15 Yıllık Tekniker Maaşı                    4600-4800 Türk Lirası

20 Yıllık Tekniker Maaşı                    4800-5000 Türk Lirası

25 Yıllık Tekniker Maaşı                    4850-5050 Türk Lirası

30 Yıllık Tekniker Maaşı                    4900-5100 Türk Lirası

Listedeki maaşlar ile ilgili iki detayı vermek faydalı olacaktır. Bunlardan birincisi bu maaşlar ocakta alınan %5.49 zam sonrasında alınan maaşlardır. İkincisi ise bu maaşların aralık olarak görünmesinin nedeni kurumdan kuruma bazı ödemelerin ufak tefek farklılık göstermesidir. Diyaliz teknikeri maaşı da yeni başlayan birisi işin 4100-4400 TL dolaylarındadır.

DİYALİZ TEKNİKERİ MAAŞI 2020 YILINDA ÖZEL SEKTÖRDE NE KADAR OLACAK?

Yukarıda bahsettiğimiz oranlarda bir zam yapılması halinde özel sektörde diyaliz teknikeri maaşı 2020 yılında yine ortalama olarak 2600-2900 TL civarlarında olacaktır. Tabi ki bu rakamın da ortalama bir rakam olduğunun tekrar altını çizelim çünkü bazı kurum ve kuruluşlar personellerine asgari ücret verirken bazı kurum ve kuruluşlar ise 3000 TL ve biraz üzerinde maaş verebilmektedir fakat diyaliz teknikerleri özel sektörde standart olarak aşağı yukarı bu kadar maaş almaktadır diyebiliriz.

Aklınıza takılan tüm sorular için forum sayfalarımıza gelerek sorularınızı deneyimli yöneticilerimize sorabilirsiniz. Forum sayfalarımız için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (3)
Selçuk Öney 1 yıl önce
Gerçekten özel sektörlerin bu fiyat tutumunu kınıyorum.
Canan 6 ay önce
Peki üniversite hastanesindeki diyalizciler ne kadar maaş alıyor?
Cano 5 ay önce
Arkadaşlar ek ödeme nöbet icap vs 5500 ü çok rahat geçiyorsunuz
21
açık