Fizik Tedavi Teknikeri Maaşları 2020 Ne Kadar? Fizyoterapi Teknikeri Maaşı 2020

​​​​​​​Fizik tedavi teknikeri maaşları 2020 yılında ne kadar olacak, fizik tedavi teknikerliğinin görevleri nelerdir, fizik tedavi teknikeri nasıl olunur, fizyoterapi teknikeri nedir, çalışma şartları nasıldır, özel sektör 2020 fizik tedavi teknikeri maaşları ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

MAAŞ 12.01.2020, 11:45 06.01.2021, 12:17
Fizik Tedavi Teknikeri Maaşları 2020 Ne Kadar? Fizyoterapi Teknikeri Maaşı 2020

Mesleklerin maaşlarını, görevlerini, çalışma şartlarını anlattığımız yazı dizilerimize devam ediyoruz. Sizlere fikir vermesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda ise fizik tedavi teknikeri maaşları ve görevleri, çalışma şartları gibi konulara değineceğiz.

FİZİK TEDAVİ TEKNİKERLİĞİ NEDİR? FİZYOTERAPİ TEKNİKERİNİN GÖREVLERİ

Fizik tedavi teknikeri fizik tedavi uzmanının veya fizyoterapistin yanında yardımcı sağlık personeli olarak görev yapmaktadır. Mesleği daha iyi anlamak için görevlerine bakmak yerinde olacaktır:

a)Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi ve temel tıbbi egzersizlerinin uygulanmasında yardımcı olmak.

b) Fizyoterapi sırasında, istenmeyen durumların oluşması halinde ilgili kayıtları tutup gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olmak.

c)Fizyoterapi sürecinde hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri almak.

ç) Fizyoterapi uygulamaları çerçevesinde, sağlığın geliştirilmesi programlarına katılmak.

FİZİK TEDAVİ TEKNİKERİ NASIL OLUNUR?

Sağlık alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların tekniker olabilmesi için 2 yıllık bir önlisans programı bitirmesi gerekmektedir. Tabi ki her 2 yıllık önlisans programı ile istenilen her teknikerlik yapılamamaktadır. Fizik tedavi teknikeri olmak için de belli bölüm şartı aranmaktadır. Bu bölümler şunlardır:

Hidroterapi

Fizyoterapi

Fizik Tedavi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

FİZİK TEDAVİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? FİZYOTERAPİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Fizyoterapi teknikeri çalışma şartlarını incelediğimizde genellikle ayakta, hastalar ve uzmanlar ile iletişim halinde ve egzersize yönelik aletlerle çalışılan bir ortamda çalışıldığını görülmektedir. Bunun dışında çalışılan yerin diğer sağlık teknikerliklerinin bir kısmı ile kıyaslandığında daha sessiz ve görece rahat bir ortam olduğu söylenebilir.

Bu mesleğin yorucu taraflarından bir tanesi fiziksel olarak zorluk çeken hastalar ile ilgilenmek olunduğundan dolayı hem ruhen hem de bedenen yıpranma durumu söz konusudur.

Kamuda çalışan personellerin çalışma saatleri genel haliyle haftada 40 saattir fakat fizik tedavi teknikerliğinde bu rakam bir çok sağlık teknikerliğinde olduğu gibi minimum olarak görülmelidir. Acil durumlarda nöbete çağırılma, ek mesaiye kalma, rutin nöbetler vs. nedeni ile 40 saati fazlasıyla geçen çalışma saatlerine sahip olunabilmektedir.

FİZİK TEDAVİ TEKNİKERİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan           4100-4300 Türk Lirası

5 yıllık                       4150-4350 Türk Lirası

10 yıllık                     4200-4400 Türk Lirası

15 yıllık                     4500-4700 Türk Lirası

20 yıllık                     4700-4900 Türk Lirası

25 yıllık                     4750-4950 Türk Lirası

30 yıllık                     4800-5000 Türk Lirası

Bu tabloda genel olarak sağlık alanında çalışan teknikerlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra 2020 maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak fizik tedavi teknikerleri de bu zamdan sonra 2020 yılında 4150-4350 TL civarında bir maaş alacaklardır. Bu rakam ortalama bir rakamdır ve kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL bir oynama olabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖR 2020 FİZİK TEDAVİ TEKNİKERİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş konusu kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir ama asgari ücrete yapılan zam sonrası fizyoterapi teknikeri maaşlarının özel sektörde 2020 yılında ortalama olarak 2600-2900 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu ortalama genel bir rakamdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücret ile personel çalıştırırken kimi hastaneler 3000 TL dolaylarında maaş verebilmektedir.

SORU, GÖRÜŞ VE PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI BURADAN ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu