Fizikçi Maaşları 2019 Ne Kadar?

Fizikçi Maaşları 2019 Ne Kadar? Fizik nedir? Fizikçi nedir? Kimdir? Fizikçi ne iş yapar? Fizikçi çalışma şartları ve saatleri 2019 nasıl? Fizikçi maaşları 2019 ne kadar? Devlette fizikçi olarak çalışanlar 2019 yılında ne kadar para kazanıyor?

Fizikçi Maaşları 2019 Ne Kadar?

Türkiye'de 2 miyon civarında devlet memuru başka bir deyişle kamu personeli bulunmaktadır. Birbirinden farklı kurum ve kuruluşlarında çalışan bu personeller Türkiye'nin 81 ilinde ve yüzlerce ilçesinde istihdam edilmektedir. Farklı alanlarda, farklı görevlerde, farklı unvan ve kadrolarda çalışan memurlarla ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Türkiye'de binlerce kişi devlet memuru olmak istediği için memurlarla ilgili her konu ilgi çekmektedir. Ancak en çok sorulan soruların başında memurların ne kadar maaş aldığı gelmektedir. Özellikle de Fizikçi olarak çalışan personellerin aldıkları aylık ücretler ilgi çekmektedir. Peki Fizikçi nedir? Kimdir? Fizikçi çalışma şartları ve saatleri nasıldır? Fizikçi maaşları 2019 ne kadar?

Fizik Nedir? Ne Demek?

Fizik günümüzdeki en önemli bilim dallarından ve disiplinlerinden biridir. Modern bilimler olarak adlandırılan dallar arasında en güçlü yere sahip olan bilim dalı şüphesiz Fiziktir. Fizik, madde ve enerjiyi ayrı ayrı ve birbirleriyle olan ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır. bir sistemin matematiksel tasviri ve betimlemesidir. Daha sonra ise çıkartılan bu tasvir üzerindeki denklemler fiziksel dünyada uygulanır. Denklemler ile gerçek hayat arasındaki eşitlikler deneyler ile test edilir.  Bu bilim dalı gerek dünya gerekse evren hakkında pek çok soru sorar ve bu sorulara cevap arar.  Bu kapsamda "Evren nedir? Evren nasıl oluştu? Gelecekte dünya ve evrende neler değişecek? Gezegen nedir? Gezegenler nasıl hareket eder? Kuvvet nedir? Kuvvet ne işe yarar?" gibi onlarca soru ile ilgilenmektedir.

Fizikçi Nedir? Kimdir?

Fizik bilim dalının gerektirdiği tüm iş ve işlemlerle ilgililenen kişilere Fizikçi denmektedir. Fizikçi bu kapsamda sorulan tüm sorulara cevap arayan kişidir. Fizik bilim dalı ile ilgili araştırmalar, deneyler yapan kişilerdir. Bu kişiler hem kağıt üzerinde hem de gerçek hayatta kurdukları denklemlerle, yaptıkları deneylerle ve hesaplamalarla neden-sonuç ilişkisi içerisinde çalışmalar yürütür. 

Fizikçi Çalışma Şartları ve Saatleri 2019

Fizikçiler çalıştıkları kurum doğrultusunda faaliyet gösterdikleri alan veya iş ile ilgili araştırmalar yürütürler. Yaptıkları testler ile araştırmaları ile ilgili sonuçlara ulaşmaya çalışırlar. Fizikçiler teknolojik gelişmeleri yakından takip eder, yeni teknolojileri çalışmalarında kullanırlar. Fizikçiler genellikle labarotuvar ortamlarında veya sahada çalışırlar. Çalışmaları için gerekli olan malzemeleri alabilirler. Kısacası Fizikçi olarak çalışan personellerin çalışma şartları son derece steril ve iyidir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan fizikçiler daha rahat çalışma yürütüler. Mesai saatleri de tıpkı diğer memurlar gibi sabah 9 akşam 17 esasına göredir.

Fizikçi Ne İş Yapar?

Kamu kurum ve kuruluşlarında yani devlette çalışan fizikçilerin bir kısmı teknik hizmet sınıfı içerisinde yer alırlar. Görev yaptıkları yerlere bağlı olarak özel hizmet tazminatından faydalanabilen personeller ek 3600 gösterge istemektedirler. Fizikçilerin yaptıkları işleri saymakla bitmez. A'dan Z'ye personeller binlerce iş ile ilgilenirler.

Personeller bilimsel metodlar kullanarak araştırmalar ve çalışmalar yürütür. Kendilerinden istenilenler doğrultusunda araştırmalar, testler yürütür. Gerekli sorgulamalar, deneyler ve doğrulamalar yapılır. Fizikçiler genel olarak doğayı anlamaya, keşfetmeye ve yön vermeyi amaçlarlar.

Fizikçi İş İlanları ve İş Olanakları 2019

Personeller gerekli eğitimleri ve formasyonu almaları durumunda Fizik Öğretmeni olabilirler. Daha sonra da Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde veya özel sektörde çalışabilirler. Bu kişiler özel kurslara gidip gerekli sertifikaları aldıktan sonra bilgisayar programcısı olarak çalışabilirler. Ayrıca Bakanlıklarda, devlet kurumu ve kuruluşlarında teknik eleman olarak çalışabilirler. Teknolojik cihazların yapımında, bakımında ve onarımında görev alabilirler. Türkiye'de Fizik Öğretmeni açığı bulunduğunu ayrıca belirtmek gerekir. Ayrıca akademide başarılı Fizikçiler ülkemizde son derece az sayıdadır. Bu kapsamda iş arayan kişiler hedefleri ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmelidir. Hem kariyer sitelerindeki iş ilanları takip edilmeli hem de KPSS'ye hazırlanarak kamuya girmek için çalışılmalıdır.

Fizikçi Maaşları 2019 Ne Kadar?

Devlette fizikçi kadrosunda çalışan personellerin maaşları farklı koşullara bağlı olarak değişebilmektedir. Örneğin gelir vergisi dilimi, hizmet yılı, derece ve kademe, aile ve çocuk yardımı, asgari geçim indirimi gibi unsurlara bağlı olarak personellerin maaşları yükselebilmekte veya düşmektedir. Ancak genel olarak devlette fizikçi maaşları 2019 4 bin 500 TL civarındadır. 

Mesleğe yeni başlamış 8/1 derecesindeki bir personelin maaşı 4 bin 400 TL civarındadır.

Meslekte 5 yıl deneyimli 6/3 derecesindeki bir personel %15 vergi diliminde 4 bin 500 TL, %20 vergi diliminde 4 bin 400 TL civarında maaş alır.

Meslekte 10 yıl deneyimli 4/2 derecesindeki bir personel %15 vergi diliminde 4 bin 750 TL, %20 vergi diliminde 4 bin 660 TL civarında maaş alır.

15 yıl deneyimli ve 2/1 derecesindeki fizikçi maaşları 2019 %15 vergi dilimine göre 5 bin TL, %20 vergi dilimine göre 4 bin 900 TL civarındadır.

Meslekte 25 yıl deneyimli ve 1/4 derecesindeki personelin 2019 maaşı %15 vergi dilimine göre 5 bin 100 TL, %20 vergi dilimine göre ise 5 bin TL civarındadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 19:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doktor olma hayali
Doktor olma hayali - 9 ay Önce

Allah yardım etsin tüm doktorlara .Ama ben otopsiye karşəyım hastanede ölen insan için...

Astrofizik
Astrofizik - 4 hafta Önce

Bence bu kadar az olmamalı ya İngiltere gibi ülkelerde 100bin sterlin civarı ya