Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları 2019 Ne Kadar?

Ticaret Bakanlığı gümrük muhafaza memuru maaşı 2019 yılı itibariyle ne kadar oldu? Gümrük muhafaza memuru mesai ücretleri 2019 yılında kaç tl oldu? Gümrük muhafaza memurlarının 15 Ocak 2019 tarihi itibariyle ellerine ne kadar maaş geçti? Muhafaza memurlarının çalışma koşulları nasıldır? Gümrük muhafaza memurları nerede çalışmaktadır? İşte detaylar...

MAAŞ 15.01.2019, 21:55 06.12.2020, 18:59
Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları 2019 Ne Kadar?

Ticaret Bakanlığı bünyesinde on binden fazla gümrük muhafaza memuru çalışmaktadır. Kpss 2018/1 alımlarında da bakanlık taşra teşkilatına sözleşmeli personel olarak 1.250 sözleşmeli muhafaza memuru alınmıştır. Çalışma şartları açısından kamu kurum ve kuruluşlarında zor bir mesleği icra eden gümrük muhafaza memurları, 15 Ocak 2019 tarihi itibariyle zammı maaşlarına kavuştu. Gümrük personelinin maaşını çok farklı şekillerde alıyor olması hesaplamada kafa karışıklığına yol açıyor olsa da biz bütün detayları ve ek ödemeleri ile birlikte gümrük muhafaza memuru maaşını belirtmek istiyoruz. Bunun yanı sıra daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere muhafaza memurlarının çalışma koşulları ve nerelerde çalıştıkları ile ilgili bilgi vermek istiyoruz.

Gümrük Muhafaza Memuru Maaşı 2019

Ticaret Bakanlığının kadim kolluk kuvveti olan gümrük muhafaza memurları maaşlarını bir kaç farklı ek gelirle birlikte almaktadır. Gümrük muhafaza memurlarının aylık ellerine geçen parayı belirleyen unsurlar: Cari aylık maaşları, aylık mesai gelirleri, yolluk olan müdürlüklerde yolluk geliri ve ek5000 olan yerlerin geliri olarak belirtmek gerekir. Kolluk görevlisi olarak silah taşıma yetkisi olan gümrük muhafaza memurlarına silah tazminatı verilmektedir. Bütün bu gelirler hesaba katılarak gümrük muhfaza memurlarının aylık ellerine geçen gelir aşağıdaki şekilde oluşmaktadır:

  • Gümrük muhafaza memurunun 2019 aylık maaşı : 2.650-2.850 TL arası. (Taşrada yer alan bütün müdürlüklerde alınmaktadır.)
  • Gümrük muhafaza memurunun 2019 aylık mesai ücreti : 2.100-2.250 TL arası. (Taşrada yer alan bütün müdürlüklerde alınmaktadır.)
  • Gümrük muhafaza memurunun 2019 aylık yolluk ücreti : 900-1.800 TL arası. (Yolluk olan müdürlüklerde muhafaza memurları da yolluk almaktadır. Müdürlükler nezlinde dağıtılan yolluk miktarı değişmekte olduğundan aralık biraz geniş bırakılmıştır. Her müdürlükte yolluk olmadığını belirtmek gerekir.
  • EK5000  2019 yılında ne kadardır : Gümrük giriş kapılarında çalışan personele ek500 adı altında bir gelir verilmektedi. Limanlar ve sınır kapılarının büyük bölümünde ek5000 alınmaktadır. İç gümrüklerde ek5000 yoktur. 2019 yılı için ek5000 ücreti 500 TL civarındadır.

Bütün bunları hesaba katarak yapmış olduğu hesaplamalara göre: Ticaret Bakanlığında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan gümrük muhafaza memurları 15 Ocak 2019 tarihi itibariyle aylık en az 4.750 TL almaktadır. Yolluğun yüksek olduğu ve ek500 alınan müdürlüklerde bir muhafaza memurunun aylık maaşı 6.500-7.000 TL arasını bulmaktadır.

Gümrük muhafaza memurlarının 2019 temmuz ayında da maaşlarının en az 5.250 TL en fazla 7.500 TL olacağı belirtmek gerekir.

Gümrük Muhafaza Memuru Çalışma Şartları

Gümrük muhafaza memurlarının çalışma şartlarını kapsamlı şekilde değerlendirdiğimiz yazımızdan hareketle, gümrük muhafaza memurları her şeyden önce özel kolluk birimidir. Havaalanlarında bagaj kontrolü, sınır kapılarında mazot kontrolü, tır ve transit kapsamında yurda gelen eşyaların araç içi kontrolü, limanların giriş ve çıkış kapılarında araçların giriş ve çıkış kontrolü, muhafaza kaçakçılık ve istihbarat müdürlüğünde kaçakçılıkla mücadele operasyonu gibi görevlerde bulunmaktadır. Muhafaza memurları  havaalanları ve havalimanlarında, gümrük giriş kapılarında, liman giriş kapılarında ve serbest bölge giriş kapılarında müdürlük bünyesinde çalışmaktadır. Gümrük muhafaza memurlarının çalışma şartları hakkında daha kapsamlı bilgilere link içerisinden ulaşabilirsiniz.

Gümrük Muhafaza Memurlarının Kariyer Olanakları

Ticaret Bakanlığı bünyesinde muhafaza memuru olarak çalışanlar, bakanlığın belirttiği sınav şartlarını taşıdıklarında yükselme sınavları içerisinde ilk olarak Şef veya Kısım Amiri olabilmektedir. Şef olan bir memurun bir sonraki aşamada katılacağı sınav gümrük müdür yardımcılığı olarak belirtilmiştir. Kısım amiri olanların bir sonraki aşamada katılacakları sınav bölge amirliği olarak belirtilmiştir. Bölge amirliğinden de kaçak istihbarat müdürü olabilirler. Aynı şekilde şef olan bir muhafaza memuru müdür yardımcılığından sonra, müdür, genel müdür yardımcısı ve son olarak bölge müdürü olabilmektedir.

Yorumlar (4)
Muhafaza 25 2 yıl önce
Gümrük muhafaza memurunun silah tazminatı yok hakkımız ama veren yok
azgınmuafaza 2 yıl önce
Güzel kardeşim iyi hoş yazmışsın da son kısım olmamış. Genel Müdür Yardımcılığı ve Bölge Müdürlüğü'ne CB kararıyla atama yapılır. Kaldı ki bu kadrolara atamalar genellikle uzman ya da müfettiş kökenli kişilerden yapılır. Bir diğer konu ise Bölge Amir yardımcılığı diye bir kadro yoktur. Son olarak muhafaza memuru olarak başlayan birinin yükselebilme piramidini şu iki yolda özetleyebiliriz:

1. Muhafaza Memuru - Kısım Amiri - Bölge Amiri - Müdür (Kaçak İstihbarat Müdürü)
2. Muhafaza Memuru - Şef - Müdür Yard.- Müdür (Gümrük Müdürü)

(Genellikle muhafaza memurları yükselme sınavını geçip mülakata kaldıklarında şef yapılmazlar, çünkü şeflik genelde vhki ya da gümrük memuru kadroları için var olan bir pozisyon olarak görülür)
Suat toptal 1 yıl önce
Abi öncelikle merhaba. Ben lise son sınıftayım bende gümrük muhafaza memuru olmak istiyorum. Bu bölümü Trakya üniversitede olduğunu öğrendim (edirne) eğer bu bölümü okusam atanma durumum ne olur? Yani açıkta kalır mıyım?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
açık