Hakim ve savcı maaşları 2019

Hakim maaşları 2019 ocak ayında ne kadar?Savcı maaşları 2019 yılında ne kadar? Stajyer hakim maaşı 2019. Hakim maaşı ve savcı maaşı hakkında merak edilen tüm detaylar.

Hakim ve savcı maaşları 2019

Kamu kurum ve kuruluşlarında en yüksek maaş alan meslek grubu 2014 yılından itibaren hakim ve savcılardır. Hakim maaşları, savcı maaşları ve Sayıştay denetçi maaşları kuruşu kuruşuna aynıdır. Bu açından aynı kıdeme sahip, hizmet yılı aynı Sayıştay denetçisi maaşı ve hakim maaşı ayrı ayrı belirtilmeyecektir.

Bildiğiniz üzere Türk yargı sisteminde adli yargı ve idari yargı olmak üzere iki yargı türü bulunmakta olup askeri yargı kaldırılmıştır. Adli hakim ve idari hakim makamları 2019 yılında hala devam ederken 2017 yılında askeri hakimlik kaldırılmıştır.  Savcılık ise adli yargı hakimliği yazılı sınavı ve mülakatını aştıktan sonra eğitim sürecinde talebe dayalı veya kura ile belirlenmektedir. Aynı zamanda adli yargı hakimleri mesleğe başladıktan sonra savcılığa, savcılar ise adli yargı hakimliğine HSK kararı ile geçebilmektedir. İdari yargı kolunda ise savcılık istisna bir makam olup yalnızca Danıştay ile sınırlıdır. 

Meslekler ile ilgili daha fazla bilgi almak için adli yargı hakimliği ve idari yargı hakimliği yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Hakimlik yazılı sınavı ve mülakat aşamasını geçtikten sonra 18 aylık bir staj süreci sizi beklemektedir. Bu süre kesin bir süre olmayıp bir kaç ay daha kısa veya uzun uygulandığı görülmüştür. Stajyer hakim maaşı 2019 ocak zammı dahi 4.850 TL olacak stajyer savcı maaşı 2019 ocakta kuruşu kuruşuna ayndır. Dil tazminatı olan hakim ve sacılar 40 ile 150 TL arasında,  dil seviyesine göre, ek ödeme alabilecektir. Aynı maaş rejimine tabii oldukları için Sayıştay denetçi yardımcısı maaşı 2019’da 5.350 TL olacaktır Kura ile yapılacak atamanın ardından göreve yeni başlamış hakim maaşları 2019 ocak 7.650 TL olacaktır. Hakim maaşları ve savcı maaşları aynı olduğu için onlarda 7.650 TL maaş alacaktır. Aynı şekilde idari hakim maşları 2019 yılında da 7.650 TL olup birebir aynıdır. 

Hakimlik sınavını kazanmak için gereken netlere buradan ulaşabilirsiniz.

Kıdeme göre Hakim Savcı Maaşları 2019

  • Stajyer hakim savcı         5.350 TL
  • Yeni başlayan                   8.250 TL
  • 5 yıllık hakim savcı           9.600 TL
  • 10 yıllık hakim savcı       11.200 TL 
  • Yüksek yargı üyesi          12.200 TL
  • Yargıtay Daire Başkanı  14.000 TL
  • Danıştay Daire Başkanı  14.000 TL

HAKİM YARDIMCILIĞI NEDİR?

Yeni göreve başlayan hakim 5. Sınıfı olarak çalışır meslekte onuncu yılını doldurmuş bir hakim veya savcı birinci sınıfa ayrılmış unvanını kazanır.  Sonrasında Cumhurbaşkanı tarafından veya TBMM tarafından yüksek yargı üyesi olarak atanan yargı mensuplarının maaşlarında ciddi bir artış olmaktadır. Kesin bir kural olmamakla birlikte hakim maaşı her kıdem yılı için 250 tl civarında artmaktadır. Hakim savcılara maaşları dışında herhangi bir ek ödeme yapılmamaktadır. Diğer tüm memurların aldığı eş yardımı, çocuk yardımı, dil tazminatı ve asgari geçim indirimi almaktadır. Asgari geçim indirimi yukarıdaki hesaba dahil edilmiştir.

Mesleklerle ilgili bilgi edinmenin yanı sıra soru sormak veya fikir vermek için kariyerle ilgili bir çok konun konuşulduğu forum sitemizi kullanabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 22:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
müge orug
müge orug - 2 yıl Önce

az bile aynı değil

pelin
pelin - 2 yıl Önce

bece çokkkk azzzz