İç Denetçi Maaşları 2019 Ne Kadar?

İç denetçi maaşları 2019 ne kadar? İç denetçiler 2019 yılında ne kadar para kazanır? CIA sertifikalı iç denetçi maaşları 2019 ne kadar? İç denetçiler 2019 yılında ne kadar maaş alır? İç denetçi iş imkanları nasıl? İç denetçi çalışma şartları nasıl? İşte iç denetçi maaşları 2019 ile ilgili tüm merak edilenler...

MAAŞ 27.11.2018, 15:18 16.01.2019, 18:02
İç Denetçi Maaşları 2019 Ne Kadar?

İç denetçi mesleği günümüzde en popüler mesleklerden biridir. Gerek özel sektörde gerek devlette denetim mekanizmasının önemi artmıştır. Bu nedenle iç denetçi olarak çalışan personellere de ihtiyaç artmaktadır. İç denetçi mesleği ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de iç denetçi maaşlarıdır. Peki iç denetçi maaşları 2019 ne kadar? İç denetçi nedir? Nasıl olunur? Olma şartları nelerdir? İç denetçi maaşı 2019 ne kadar? İç denetçi iş imkanları 2019 nasıl? İç denetçi çalışma şartları 2019 nasıl? İşte iç denetçi maaşları ile ilgili tüm merak edilenler..

İç Denetçi Nedir? Kimdir?

Çoğu zaman özel sektörde şirketlerin bazı durumlarda ise kamu kurum ve kuruluşların görev verdiği iç denetçiler, denetim görevini icra ederler. Denetimler ile yapılan iş ve sorumlulukların işleyişi, süreç, personel, muhasebe, operasyonlar incelenir. İşleyişin iyileştirilmesi için iç denetçi rapor hazırlar. İç denetçi tarafından hazırlanan rapor yetkililere sunulur. "İç denetçi nedir?" ve "İç denetçi kimdir?" sorularına kısaca bu cevap verilebilir. Ancak daha ayrıntılı bilgi için iç denetçi mesleği ile ilgili yazdığımız okuyabilirsiniz.

İç Denetçi Nasıl Olunur?

Pek çok kişi iç denetçi olmak istemektedir. İç denetçi olmak için ne yapması gerektiğini bilmeyenler ise "iç denetçi nasıl olunur?" sorusuna cevap aramaktadır. İç denetçi olmak için en önemli şart eğitim şartıdır. İç denetçi olmak isteyen kişilerin 4 yıllık lisans eğitimi alması gerekmektedir. Ancak kişilerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) ve Mühendislik Fakültelerinden mezun olmaları gerekmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında ise iç denetçi sınavı açılır. Kişiler kamuda çalışmak isterse bu sınavlara girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir. Özel sektörde iş fırsatı bulmak için ise meslekte başarılı olmak veya sağlam referans sahibi olmak gerekmektedir. 

İç denetçi olma şartlarından biri de "İç Denetçi Sertifikası" almaktadır. İç denetçi sınavından ve eğitiminden başarıyla çıkan adaylar bu sertifikaya sahip olabilir. 

İç Denetçi İş İmkanları ve Çalışma Şartları

Özel Sektörde çalışma şartları her meslek grubu için oldukça zorludur. Ancak iç denetçi olarak çalışan personeller iş imkanları konusunda şanslıdır. İç denetçi iş imkanları oldukça fazladır. Özel sektörde pek çok şirket ve firma iç denetçi iş ilanlarını duyurmaktadır. İç denetçi olarak çalışmak isteyen pek çok kişi ilanları takip ederek kolaylıkla iş imkanı bulabilir. 

İç denetçi çalışma şartları işin yoğunluğuna göre değişmektedir. Az personelle büyük çplı bir denetim gerçekleştiriliyorsa bu nokta da çalışma saatleri ve çalışma şartları zorlaşacaktır. Ancak genellikle iç denetçi olarak çalışan personeller diğer personellere kıyasla daha rahat şartlarda çalışır.

İç Denetçi Maaşları 2019 Ne Kadar?

İç denetçi maaşları her zaman merak konusu olmuştur. Eğitim ve sertifika şartı bulunan iç denetçi mesleği uluslararası standartlarda icra edilmektedir. Bu nedenle de iç denetçi 2019 maaşları diğer meslek gruplarına göre oldukça yüksektir. www.tercihiniyap.net ailesi olarak İç Denetçi maaşlarını masaya yatırdık. İşte iç denetçi maaşları 2019...

Özel sektörde iç denetçi olarak çalışan personeller ilk etapta düşük miktarda maaş almaktadır. Özel sektörün genelinde maaşlar düşüktür. Tecrübesiz bir iç denetçi özel sektörde 2019 yılında ortalama 2 bin 500 Türk Lirası civarında maaş alır.

Meslekte yeni olan, tecrübe sahibi, sertifika sahibi ve yetkilendirilmiş bir iç denetçi 2019 yılında ortalama 4 bin Türk Lirası maaş almaktadır. 

İç denetçiler şirketlerin daha iyi bir şekilde işlemesi için oldukça kritik bir rol üstlenir.  Bu nedenle aldıkları sorumluluk da aynı oranda fazladır. Sektörde tecrübeli, deneyim sahibi, CIA sertifikası sahibi olan bir iç denetçi ayda ortalama 40 bin Türk Lirası kazanabilir. CIA sertifikalı bir iç denetçi 2019 yılında ortalama 20 bin Türk Lirası maaş almaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında yani devlette çalışan bir iç denetçi 2019 yılında maksimum 10 bin Türk Lirası kazanabilmektedir. İç denetçi maaşları özel sektörde devletten daha yüksektir.

İç denetçi maaşlarını etkileyen en önemli unsur çalışılan kurum, işlerin yoğunluğu ve yapılan işin büyüklüğüdür. Ayrıca CIA sertifikası, tecrübe, işteki başarı gibi faktörlerde iç denetçi maaşlarının artmasını direkt olarak etkiler.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

İÇ DENETÇİ NEDİR? NASIL OLUNUR? OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Yorumlar (0)
35
açık