İmam Maaşları 2020 Ne Kadar?

İmam Maaşları 2020 Ne Kadar? İmam Nedir? Kimdir? Ne Demek? İmam Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020 İmam Maaşları 2020 yılında ne kadar oldu?

MAAŞ 22.06.2020, 21:22 22.06.2020, 21:30
İmam Maaşları 2020 Ne Kadar?

Müslümanlar için en önemli kavramlardan biri 'imam' kavramıdır. Günümüzde bir meslek olarak bilinen 'imam' kavramı geçmiş yıllarda önder lider anlamına gelir. İslam dininde cemaate namaz kıldıran kişiler imam olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde de Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde binlerce imam istihdam edilmektedir. Bu personel Türkiye'de ve dünyada yer alan binlerce camiide görev yapmakta ve cemaate namaz kıldırmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı son yıllarda sık sık personel alımı yapmakta ve iş ilanlarında yer alan kadroların başında imam kadrosu gelmektedir. Bu kapsamda ülkede İmam Hatip Liselerinin ve İlahiyat Fakültelerinin sayısı da artmaktadır. Toplumun büyük bir bölümü de geniş iş imkanı nedeniyle imam mesleğiyle ilgili sorular sormakta ve araştırma yapmaktadır. Peki imam nedir? Ne demek? İmam kimdir? İmam çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıl? İmam maaşları 2020 ne kadar?

İmam Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Tarih boyunca 'imam' kelimesi pek çok anlamı karşılamıştır. İslam dini ile birlikte düşünüldüğünde cemaate namaz kıldıran kişi, mezhep kuran kişi ve Hz. Muhammet'in ölümünün ardından başa gelen halifeye imam denmektedir. Siyasi olarak düşünüldüğünde ise bazı İslam devlet başkanları 'imam' olarak adlandırılır. Genel anlamda ise en önde olan, önden olan, lider olan anlamlarına da gelmektedir. Arapça kökenli olan bu kelime reis, rehber, misal, örnek, işaret anlamına da gelebilmektedir. Günümüzde ise bu kelime bir mesleğin adını karşılamaktadır. Türkiye'de ve dünyada gönüllü ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde binlerce imam bulunmaktadır. Bu kişiler camiilerde görev yapar ve ibadethanedeki düzeni korur, cemaate namaz kıldırır. 

İmam Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2020

İmam olarak çalışan personeller camiilerde görev yaparlar. Görevlendirildikleri camiilerin sorumluluğunu üstlenirler. Camiilerin temizliği, güvenliği, düzeni bu kişilerden sorulur. Cemaate 5 vakit, bayramlarda namaz kıldırır. Bölgedeki vatandaşlarla iletişime geçer, ilişkileri kuvvetlendirir. Kur'an-ı Kerim kurslarını, sosyal aktiviteleri ve dini organizasyonları düzenler. Bölge halkı ile iç içe olup onlarla kaynaşır. Vatandaşın dertleriyle dertlenir. Cemaat olma, birlik olma misyonunu unutmaz. 5 vakit namaz doğrultusunda görev yapar. Bu nedenle belirli bir çalışma saatinden bahsetmek olanaksızdır. Camiideki görevli diğer personellerle yaptığı görev dağılımı sonucunda camiiye gelir ve ayrılır. Çalışma saatlerini hazırladıkları program kapsamında belirler.

İmam Maaşları 2020 Ne Kadar?

İmam olarak çalışan personeller 2200 olan ek göstergelerinin 3600 olması için bekleyen memurlar arasında yer almaktadır. Ek gösterge taleplerinin yanı sıra bu memurların maaşları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme kapsamında düzenli olarak artmaktadır. Bu doğrultuda 2020 yılının ilk ayı itibariyle imam olarak çalışan personellerin maaşları yüzde 4 toplu sözleşme zammı kapsamında artacaktır. Ayrıca yine 2019 yılının ikinci altı ayından kalan enflasyon farkı da maaşlara yansıtılmaktadır. Ayrıca asgari geçim indirimi, aile yardımı, çocuk yardımı, tazminatların da eklenmesiyle imam maaşları 2020 yılında önemli ölçüde artmaktadır. Tercihiniyap ailesi olarak bizler ek gelirleri göz ardı ederek kamu personellerinin 2020 yılı net maaşlarını sizler için derecelerine göre derledik. Üstelik Temmuz 2020'de yapılacak toplu sözleşme zammını da göz önünde bulundurduk. Buna göre derecelerine göre imam maaşları 2020 yılında ortalama 4 bin ile 4 bin 500 TL arasında değişmektedir.

9/1 derecesinde mesleğe yeni başlayan imam maaşları 2020 3 bin 950 TL civarındadır.

7/3 derecesinde 5 yıl deneyimli personelin 2020 maaşı 3 bin 975 TL civarındadır.

5/2 derecesinde 10 yıl deneyimli imam maaşı 2020 4 bin  TL civarındadır.

3/1 derecesinde 15 yıl deneyimli personelin maaşı 4 bin 200 TL seviyesindedir.

2/3 derecesinde 20 yıl deneyimli personel ise 4 bin 300 TL civarında maaş alır.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli personel ise yaklaşık 4 bin 500TL maaş alır.

NOT: Bu maaşlara asgari geçim indirimi, aile yardımı, çocuk yardımı, ek tazminatlar gibi ücretler eklendiğinde maaşlar önemli ölçüde artmaktadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (0)
24
az bulutlu