İş Uğraşı ve Terapisti (Ergoterapist) Maaşları 2021 Ne Kadar?

İş Uğraşı ve Terapisti (Ergoterapist) Maaşları 2021 Ne Kadar? İş Uğraşı ve Terapisti (Ergoterapist) Ne İş Yapar? Devlette ve Özel Sektörde İş Uğraşı ve Terapisti Maaşları 2021

MAAŞ 30.01.2021, 15:45
İş Uğraşı ve Terapisti (Ergoterapist) Maaşları 2021 Ne Kadar?

Günümüzdeki en yeni tedavi yöntemlerinden biri iş uğraşı ve terapisidir. Bu yöntem sağlığı daha iyi hale getirmek, sağlığın iyi olmasını sağlamak amacıyla belirli aktivite ve görevlerde performansı artırmayı sağlar. Ayrıca kişinin üretkenlik, adaptasyon, konsantre gibi beceri ve fonksiyonları öğrenmeyi amaçlar. Bu tedavi hastaların günlük olarak hareketlerini, fiziksel eylemlerini en iyi şekilde, en sorunsuz şekilde yapmalarını sağlamak için yapılır. Özellikle de felç geçiren, kaza geçiren kişilerin kaybettikleri hareketleri kazanması için bu tedavi yöntemine başvurulur. Tam da bu noktada iş uğraşı ve terapisi uzmanı, ergoterapistler karşımıza çıkmaktadır. Bu yeni tedavi yöntemini uygulayan uzmanların ne kadar maaş aldığı merak edilir. Peki iş uğraşı ve terapisi maaşları 2021 ne kadar? Ergoterapist maaşları 2021 ne kadar?

İş Uğraşı ve Terapisti (Ergoterapist) Ne İş Yapar?

  • Hastaların hareket bağımsızlığını artırmaya çalışırlar.
  • Hareket fonksiyonlarını iyileştirmeye çalışırlar.
  • Felç geçiren kişileri fiziksel olarak tedavi etmeye çalışırlar.
  • Fiziksel hasarla sonuçlanan kaza sonrasında hastaya yardım ederler.
  • Problemleri çözmek için hastanın sorunlarını tespit eder ve tedavi uygular.
  • Basit başlayan etkinleri giderek zorlaştırarak hastanın kabiliyetlerini artırır.
  • Aile üyelerine, refakatçilere, profesyoneller eeğitim verirler.
  • Toplumdan dışlanan kişilerin katılımını artırmaya çalışmak.
  • İşlevsel bozuklukları olan hastalara yardım etmek.
  • Hastaların yemeğini yemesi, giyinmesi, yazı yazabilmesi gibi temel aktiviteleri yapabilmesini sağlamak.

Devlette İş Uğraşı ve Terapisti Maaşları 2021

Devlette lisans mezunu olarak görev yapan personeller 1. derecede 3000 olan ek göstergelerinin 3600'e çıkarılmasını istemekte. Bir diğer talepleri ise kurumları nedeniyle döner sermayeden karşılanan ek ödemelerinin artırılması. Bu sayede çalışma şartlarının daha iyi olacaklarını belirten terapistlar oldukça zorlu görevleri icra etmektedir.

Personellerin maaşları çalışılan kuruma, şehire göre değişebilir. Ayrıca kurum kaynaklı ek ödeme, tazminat, ek tazminat, ikramiye, sosyal denge tazminatı gibi unsurlar da belirleyicidir. Ayrıca derece ve kıdem, hizmet yılı, aile ve çocuk yardımı gibi konular da önemlidir. Bu kapsamda devlette ergoterapist maaşları şu şekildedir;

8/1 derecesinde mesleğe yeni başlayan deneyimsiz iş uğraşı ve terapisti, ergoterapist maaşları 2021 5 bin 150 TL civarındadır.

7/3 derecesinde 5 yıl deneyimli terapiste 5 bin 200 TL civarında ödeme yapılmaktadır.

4/2 derecesinde 10 yıl deneyimli personele 5 bin 500 TL civarında aylık verilmektedir.

2/1 derecesinde 15 yıl deneyimli 5 bin 750 TL'ye yakın ödeme yapılmaktadır.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli personele 5 bin 900 TL'ye yakın maaş verilmektedir.

Özel Sektörde Ergoterapist Maaşları 2021

Özel sektörde her meslekte olduğu gibi bu alanda da ücretler son derece düşüktür. Terapistler özel sektörde sağlık kurumlarında, hastanelerinde, terapi merkezlerinde istihdam edilebilir. Başlangıçta asgari ücret seviyesinde ücret alırlar. Hatta seans başına ücret alan da vardır. Özel sektörde iş uğraşı ve terapisti maaşları 2021 2 bin 800 TL civarındadır. Deneyim kazandıkça, çalışılan kurum iyileştikçe aylıklar 4-5 bin TL Seviyesine kadar çıkabilmektedir. 

Yorumlar (0)
29
açık