Kaymakam Adaylığı Maaşı ve Kaymakamlık Maaşı 2021 Ne Kadar?

Kaymakamlık mesleği nasıl bir meslektir? 2021 Kaymakam Adaylığı maaşı ne kadar? Kaymakamlık 2021 yılı maaşı ne kadar? Detaylar haberimizde.

MAAŞ 21.12.2020, 20:31 18.05.2021, 00:12
Kaymakam Adaylığı Maaşı ve Kaymakamlık Maaşı 2021 Ne Kadar?

İçişleri Bakanlığı tarafından ilçe idaresinde Mülki İdare Amiri olarak görevlendirilmek üzere istihdamı gerçekleştirilen Kaymakamlık Mesleği nedir? Kaymakamların özlük hakları nasıldır? Kaymakamların görev yerleri nerelerdir? Kaymakamlık mesleğine nasıl girilir? Kaymakam Adaylığı 2021 maaşı ne kadar? Kaymakamlık Maaşı 2021 ne kadardır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleği Nedir ve Kimler Kaymakam Olabilir?

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleği bakanlığın ülkenin dört bir yanında kurulu olan ilçelerin sevk ve idaresini sağlaması gayesiyle istihdam ettiği ve bu ilçelerde görevlendirdiği kariyer meslek grubudur. Diğer bir ismiyle mülki idare amirliği mesleğine girmek isteyen adayların bazı genel memurluk şartlarını, yaş, mezuniyet gibi koşulları sağlayabiliyor olmaları gerekmektedir.

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleğine giriş için gerekli özelliklere sahip olan adaylar herhangi bir KPSS puan şartı olmaksızın ÖSYM tarafından gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı alımı yazılı sınavına girme hakkı kazanacaklardır. 

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kaymakam Adaylığı yazılı sınavında adaylara ağırlıklı kısmını Hukuk konularının oluşturduğu yüz adet çoktan seçmeli test sorusu yöneltilmektedir. İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleğine girmek isteyen adayların bu ilk aşamayı geçebilmeler için en az 70 puan almaları ve Kaymakam Adaylığı alım sayısının dört katı kadar aday arasında da yer almaları gerekmektedir ki ikinci aşama olan Kaymakam Adaylığı sözlü mülakatlarına girebilsinler.

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleğine girşin ikinci aşaması olan Kaymakam Adaylığı sözlü mülakatları İçişleri Bakanlığı tarafından Ankara'da gerçekleştirilmektedir ve bu aşamada başarılı olan adaylar Kaymakam Adayı olarak görevlerine başlamaktadır.

İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Sınavı Nasıl? Kimler Kaymakam Adaylığı Sınavına Katılabilir?

İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı alım süreci ÖSYM tarafından gerçekleştirilen yazılı yarışma sınavı ve sonrasında Bakanlığı yaptığı sözlü mülakatlar ile gerçekleştirilmektedir. Kaymakam Adaylığı yazılı sınavına dair merak ettiğiniz tüm detayları aşağıda yer alan yönlendirme ile erişebileceğiniz çalışmamızda ulaşabilirsiniz;

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleği Görev Yerleri Nerelerdir?

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleği mensuplarının temelde görev yerleri ülkemizde bulunan tüm ilçelerdir. Belirli zaman aralıklarıyla yayımlanan kararnameler ile farklı ilçelere görevlendirilebilen Kaymakamlar ayrıca Vali Yardımcılığı görevleri ile il merkezlerinde de görev yapabilmektedirler.

İçişeri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleği Özlük Hakları Nasıldır?

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleğine Kaymakam Adayı olarak başlayan ve süreç içerisinde Kaymakam olarak kıdem kazanan mülki idare amirlerinin varabilecekleri en üst ek gösterge tutarı 4800'dür. Bu yönüyle Sayıştay Denetçileri ile Hakim/Savcılardan düşük, Uzmanlar, Müfettişler, Denetçiler gibi diğer A Grubu kariyer mesleklerden üst konumda yer almaktadırlar.

Kayamakm Adaylığı 2021 Maaşı Ne Kadar? Kaymakam Maaşı 2021 Ne Kadar?

İçişleri Bakanlığı Kaymakamlık Mesleğine yeni başlamış bir Kaymakam Adayının 2021 yılı maaşı yaklaşık olarak 6700 Türk Lirasıdır. Meslekte belirli süreleri geçirmiş bir Kaymakamın 2021 yılı maaşı ise yaklaşık 7350 Türk Lirasıdır.

*İçişleri Bakanlığı Mülki İdare Amirlerinin maaş tutarlarına dair vermiş olduğumuz bilgilerde meslek mensuplarının farklılaşabilen ek ödemeleri ve kesintileri dikkate alınmamış, yaklaşık tutarlara yer verilmiştir.

İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı sınavına, kaymakamlık mesleğine dair merak ettiğiniz hususları sormak ve bilgiler edinebilmek için FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayın!

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu