Kütüphaneci Maaşları 2021 Ne Kadar?

Kütüphaneci Maaşları 2021 Ne Kadar? Kütüphaneci Nedir? Kimdir? Ne Demek? Kütüphaneci Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2021 Kütüphaneci Ne İş Yapar? Devlette ve Özel Sektörde Kütüphaneci Ücretleri Ne Kadar?

MAAŞ 21.02.2021, 21:17 22.02.2021, 14:55
Kütüphaneci Maaşları 2021 Ne Kadar?

Türkiye'de işsizlik sorunu artarken devlet memuriyetinin çekiciliği de yükselmektedir. Türkiye'de farklı kadro ve pozisyonlarda binlerce memur görev yapmaktadır. Binlerce kişi de kamu personeli olmak için çabalamaktadır. Son yıllarda ilgi gören kadrolardan biri de kütüphaneci kadrosudur. Türkiye'de kütüphane sayıları artarken, kitap okuma oranlarının artması için çaba harcanırken kütüphanecilerle ilgili sorulan soruların sayısı da artmaktadır. Özellikle de kütüphaneci maaşları 2021 yılında ne kadar olduğu merak edilmektedir. Peki kütüphaneci nedir? Kimdir? Kütüphaneci ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Kütüphaneci maaşları 2021 ne kadar?

Kütüphaneci Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Arapça kutup ve Farsça hane kelimelerinin birleşiminden oluşan bu kelime kitaplık anlamını taşımaktadır. Ayrıca kitap satılan dükkan, kitapların olduğu yer, kitabevi anlamları da vardır. Günümüzde özel, halka açık, şahsi kütüphaneler bulunur. İnsanlar buralarda iş, eğitim nedeniyle çalışmalarını yürütür, kitap alıp-verir ve zaman geçirebilir. Devlet tarafından kurulan, yönetilen kütüphaneler de ise kütüphaneci kadrosunda memurlar çalışır. Kütüphaneci diye bu personellere denir.

Kütüphaneci Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2021

Bazı kütüphaneler 7/24, bazı kütüphaneler ise mesai saatleri içerisinde açıktır. 24 saat açık olan kütüphanelerde vardiya, nöbet sistemine göre personeller çalışır. Mesai saatlerinde çalışan kütüphanelerde ise çalışma saatleri 08:30-17:30 şeklindedir. Kütüphaneciler kütüphanedeki teknolojik aletlerle, temizliği ve düzen ile, kitapların durumu ile ilgilenir. Kapalı, sessiz, konforlu bir ortamda çalışırlar. Çalışma şartları iyidir. 

Kütüphaneci Ne İş Yapar?

  • Kitap sayımı yaparlar.
  • Kitapları korur, düzenler ve ilgilenirler.
  • Rafları kontrol ederler.
  • Kitapların güvenliğini sağlarlar.
  • Kütüphaneye gelenlerle ilgilenirler.
  • Kitapların kütüphaneye geri dönmesi için çabalarlar.
  • Kitap bilinci oluşturmaya çalışırlar.
  • Temizlik, düzen ve güvenlik ile ilgilenirler.

Devlette Kütüphaneci Maaşları 2021 Ne Kadar?

Memurluğa 9/1 derecesinde başlayan kütüphaneci unvanluı memurlar kalkınmada öncelikli yerlerde çalışırlarsa ek özel hizmet tazminatından faydalanırlar. Ancak bu tazminatın miktarı teknik lisansiyerlere göre daha az olur. Ayrıca genelde %15 vergi dilimi içerisine girerler. Maaşlarını etkileyen diğer unsurlarda derece ve kıdem, hizmet yılı, aile ve çocuk yardımı, eğitim durumu, sigorta ve BES kesintisi, çalışılan yer, fazla mesaidir. Bu doğrulduta devlette kütüphaneci maaşları 2021 ortalama 5 bin 500 TL civarındadır. Değişkenlere öyle aylıklar da değişebilir.

9/1 derecesinde mesleğe yeni başlayan deneyimsiz kütüphaneci maaşı 2021 5 bin TL seviyesindedir.

5/2 derecesinde 10 yıl deneyimli kütüphaneci aylığı ise 5 bin 200 TL civarındadır.

2/3 derecesinde 20 yıl deneyimli personelin maaşı ise 5 bin 800 TL civarındadır.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli memura 6 bin TL'ye yakın aylık verilebilir.

Özel Sektörde Kütüphaneci Maaşları 2021 Ne Kadar?

Özel sektörde girişimlerle kurulan kütüphaneler bulunur. Bu kütüphaneler üniversitelerde, belediyeler bünyesinde, şirketlerin ve vakıfların desteklediği oluşumlar olabilir. Buralarda kütüphanelerde çalışan personeller de bulunur. Özel sektörde kütüphaneci maaşları 2021 başlangıçta 3 bin TL seviyesindedir. Deneyimli, işinde başarılı personellere ise 4-5 bin TL'ye kadar ücret ödenebilmektedir.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu