Mesai Hesaplama 2018 Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Özellikle özel sektörde çalışanlar belirlenen çalışma sürelerinden daha fazla çalışırlarsa iş verenleri tarafından maaşlarına mesai ücretleri eklenmektedir. Peki mesai ücretleri nasıl hesaplanır? Mesai Ücreti Hesaplama 2018

Mesai Hesaplama 2018 Mesai Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Gerek kamu kurum ve kuruluşlarında gerekse özel sektörde pek çok çalışan belirlenen çalışma sürelerinden daha fazla çalışmaktadır. İş kanunu gereğincede işverenler tarafından fazla çalıştırılan çalışanlara mesai ücreti ödenmektedir. Mesai ücretleri çalışanların hakları arasındadır. Özellikle de özel sektörde çalışan çalışanlar saatlerce mesaiye kalmaktadır. Ancak pek çok çalışan mesai ücretlerinin nasıl hesaplanacağını bilmemektedir. Ayrıca çalıştığı fazla çalışma sürelerinden daha düşük ücret almaktadır.

www.tercihiniyap.net ailesi olarak mesai ücretleri hakkında kapsamlı bir yazı hazırladık. Mesai ücretleri nasıl hazırlanır? Fazla çalışmaktan doğan mesai ücretinin hesaplanması nasıl olur? İşte mesai ücretleri hakkında bütün bu soruları sizler için cevapladık. Özel sektörde çalışan ve saatlerce mesaiye kalıyorsanız bu haberimizle mesai ücretinizi hesaplayabilirsiniz.

MESAİ ÜCRETLERİ NASIL HESAPLANIR 2018?

Özel sektörde çalışan istihdam eden iş verenler tarafından işçiler için hesaplanarak aylık olarak mesai ücreti verilmektedir. Ancak şunu kabul etmek gerekir ki işverenler genellikle işçilerine düşük mesai ücreti vermektedir. Peki gerçek mesai ücretleri nasıl hesaplanmaktadır?

Mesai ücreti işçilerin saat başı aldığı ücretine ilave olarak yüzde 25-yüzde 50 daha yükseltilerek hesaplanmaktadır. Bu formülün daha iyi anlaşılması için bir örnek üzerinden hesaplama yapalım.

MESAİ ÜCRETİ NASIL HESAPLANIR 2018?

Yukarıda formülünü verdiğimiz mesai ücreti hesaplamayı bir örnek üzerinden açalım. Örneğin 2.000 Türk Lirası maaş alan bir çalışan haftalık 40 saat çalışmaktadır. İşçinin haftalık ücretinin 500 Türk Lirası olduğunu biliyoruz. 500/4'den çalışanın saat ücreti 125 Türk Lirası olarak görülüyor. Çalışanın saatlik ücreti 150 Türk Lirası ile 190 Türk Lirası civarındadır. Pekala yapılan özel anlaşmalarla bu ücretler artırılabilmektedir. Ancak daha fazla düşürülemez.

Şunu belirtmek gerekir ki yukarıda yer alan formülün daha iyi anlaşılabilmesi için kurgulanmıştır. Bu nedenle lütfen kendi maaşlarınızla kıyaslamayınız. Bu formülü kendi maaşlarınıza uygulayınız.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 00:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER