Mimar Maaşları 2021 Ne Kadar?

Mimar Maaşları 2021 Ne Kadar? Mimar Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2021 Devlette ve Özel Sektörde Mimar Maaşları 2021 Ne Kadar? Serbest Çalışan Mimar Maaşları 2021 Ne Kadar?

MAAŞ 12.01.2021, 00:39
Mimar Maaşları 2021 Ne Kadar?

İnşaat sektörü tüm dünyada en büyük sektörler arasındadır ve sürekli büyümeye devam etmektedir. İnşaat sektöründe yapılar yapıldıkça, bu yapılan mimari işlemlerinin de yapılması gerekir. Örneğin bir evin iç ve dış tasarımı oldukça önemlidir. İşte burada mimarlar devreye girer. Bu nedenle hem Türkiye'de hem dünyada mimarlık mesleği son derece popülerdir. Her yıl binlerce kişi mimar olmak için eğitim almakta ve iş hayatına katılmaktadır. Bu nedenle mimarların aldığı ücretler, maaşlar sık sık sorulur. Peki devlette ve özel sektörde mimar maaşları 2021 ne kadar?

Mimar Nedir? Ne Demek? Mimar Kimdir?

Arapça kökenli olan mimar kelimesi inşa edilen yapıların planlarını hazırlayan, bu planları hayata geçiren profesyoneller anlamına gelmektedir. Tasarım alanında faaliyet gösteren bu profesyoneller binalar, evler, camiler, ibadethaneler vb. yapılar için tasarım oluşturur. Bu plana göre yapılar inşa edilir. Ayrıca restorasyonlarda, yeniden dizaynlarda da görev alırlar. Devlette, özel sektörde ve serbest olarak çalışabilirler. İç, dizayn, ince yapı, proje, saha, şantiye gibi alanlarda görev yapan, farklı konularda uzmanlaşan personeller günümüzde özel işlere imza atmaktadır.

Mimar Ne İş Yapar? Mimar Görevleri Nelerdir?

  • Mimarlar yapıların projelendirilmesi, planlaması aşamasından inşa edilene kadar her aşamada çalışır.
  • Çizilen projeye göre sürecin düzgün yürütülmesini sağlar.
  • Restorasyon ve yeniden düzenleme projelerinde çalışabilir.
  • Çevreyle uyumlu, kent ruhuna uygun tasarımlara imza atar.
  • Sahada ve ofis ortamında çalışabilir. 
  • Dünyadaki trendleri takip eder ve kendilerini sürekli geliştirir.
  • Akademi dünyasında da çalışabilirler.
  • Kentleşme, mimari gibi alanlarda çalışabilirler.

Mimar Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2021

Mimarların çalışma şartları oldukça iyidir. Her türlü teknolojik, teknik imkanlara ve araçlara erişimleri bulunur. Mimarların kendilerine ait ofisleri, çalışma masaları bulunur. Bilgisayar, telefon, tasarım uygulamaları ile çalışırlar. Masada çalıştıkları kadar sahaya inmeleride gerebilir. Projenin hayata geçirilmesi doğrultusunda mühendislerle, işçilerle, diğer görevlilerle uyumlu çalışırlar. Çalışma saatleri ise işlerine, iş yoğunluklarına göre değişir. Devlette çalışanlar sabah 9 akşam 17 esasına göre çalışırken özel sektörde veya serbest olarak çalışan personeller ise iş yoğunluğuna göre çalışırlar.

Devlette Mimar Maaşları 2021 Ne Kadar?

Toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının yansıtılması ile mimar maaşları 2021 yılında arttı. Bunların yanı sıra derece ve kıdem, hizmet yılları, aile ve çocuk yardımı, sigorta ve BES kesintisi, fazla mesai, döner sermaye, ek tazminat, çalışılan kurum da maaşlar üzerinde etkilidir. Bu kapsamda devlette 2021 yılında mimar aylıkları şu şekildedir;

8/1 derecesinde devlette mesleğe yeni başlayan mimar maaşı 2021 6 bin 750 TL civarındadır.

6/3 derecesinde 5 yıl deneyimli memurlara 6 bin 800 TL civarında aylık ödenir.

4/2 derecesinde 10 yıl deneyimli mimarın aylık geliri 7 bin 150 TL civarındadır.

2/1 derecesinde 15 yıl deneyimli kamu personelining geliri 7 bin 600 TL'yeyakındır.

1/3 derecesinde 20 yıl deneyimli personele aylık 7 bin 650 civarında ödeme yapılır.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli mimara 7 bin 700 TL'ye yakın aylık ödenmektedir.

Özel Sektörde Mimar Maaşları 2021 Ne Kadar?

Özel sektörde ücretler başlangıçta daha düşüktür. Genelde maaşlar çalışılan şirkete, projeye, deneyime göre değişir. Başlangıçta özel sektörde maaşlar asgari ücret veya biraz daha yüksek şekildedir. Buna göre özel sektörde mimar maaşları 2021 en düşük 2 bin 800-3 bin TL seviyesindeydir. Başarı, deneyim arttıkça, özel projelere imza atıldıkça özel sektörde mimar maaşları 2021 15-20 bin TL'den 50 bin dolara kadar çıkabilmektedir.

Serbest Çalışan Mimar Maaşları 2021 Ne Kadar?

Bazı profesyoneller kendi mimarlık ofislerini açarak kendi işlerinin patronu olmaktadır. Bu durumda gelirleri belirleyen ana unsur müşteri sayısı, projelerin büyüklüğüdür. Proje başına ücret alan mimarların iş yoğunluğu fazla, projeleri de büyük projelerse yıllık gelirleri milyonlarca lirayı bulabilmektedir. Ancak yola yeni çıkan kişiler aylık 5-10 bin TL civarında kazanırlar genellikle.

Yorumlar (1)
Elif 3 hafta önce
Yok daha neler yeni mezunum ve 3 bin lira veren özel şirket çıkmadı karşıma. Utanmasalar karın tokluğuna çalıştıtıcaklar
24
açık