Nöbet ve İcap Nöbeti Ücreti 2021 Ne Kadar?

Nöbet ve İcap Nöbeti Ücreti 2021 Ne Kadar? Nöbet Ücreti 2021 Yılında Ne Kadar Oldu? İcap Nöbeti Ücreti 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

MAAŞ 17.01.2021, 22:21
Nöbet ve İcap Nöbeti Ücreti 2021 Ne Kadar?

Yeni tip Koronavirüs salgını (COVİD-19) sağlık kurumlarında çalışan doktor, hemşire, memur gibi sağlık çalışanlarının çalışma şartları dikkat çekmeye başladı. Çalışma koşulları, çalışma saatleri, maaşları ve nöbet ücretleri merak edilir oldu. Özellikle de nöbet ve icap nöbeti ücretleri ile ilgili soruların sayısı bir hayli fazla. Bu nedenle nöbet ve icap nöbeti ücretlerinin 2021 yılında ne kadar olduğun sizler için inceledik.

Nöbet ve icap nöbeti karşılığında, gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımıyla bulunan miktarda ücret ödenir. Bu ödemeden damga vergisi kesintisi yapılır ve kalan miktar memurun hesabına yatar. 1 Ocak 2021'de geçerli olacak şekilde aylık katsayısının artması nedeniyle nöbet ve icap nöbeti karşılığında ödenecek ücretin miktarı da yükseldi. Peki nöbet ve icap nöbeti ücreti 2021 ne kadar? 

Nöbet Ücreti 2021 Ne Kadar?

Sağlık kurum ve kuruluşlarında haftalık çalışma süresi dışında nöbet tutan personele nöbet ücreti ödenmektedir. Ayrıca üniversitelerin yataklı tedavi yapılan kurumlarında tıpta uzmanlık yapanlarla yataklı tedavi kurumlarında istihdam edilen, tıpta, diş hekimliğinde yabancı uyruklu kontenında uzmanlık eğitimi yapmakta olanlara da bu ücret ödenebilir. Nöbet süresinin izinle karşılanmayan her bir saati için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımıyla bulunan miktarda ödeme yapılır. 

Nöbet ücreti yoğun bakım, acil servis, diyaliz ve ameliyathane hizmetleri ile 112 acil sağlık hizmetlerindeki nöbetler için %50 artırımlı ödenmektedir. Dini bayram günlerinde tutulan nöbetlerde %20 artırımlı ödenmektedir. Bunun yanı sıra nöbet ücreti ödenmesi için kesintisiz en az 6 saat nöbet tutulması gerekir. Aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde ayda en çok 60 saat için, diğer yerlerde ise ayda en çok 130 saat için nöbet ücreti ödenir.

İcap Nöbeti Ücreti 2021 Ne Kadar?

Bu nöbet, icap ettiğinde yani ihtiyaç olduğunda çağırılacak kişilerin tuttuğu bir nöbettir. Bu nöbeti personel sağlık kurumu dışında bekleyerek tutar. Haftalık çalışma süreleri dışında icap nöbeti tutana bu kapsamda ücret ödenir. İcap nöbeti süresi izinle karşılanabilir. Karşılanmayan her 1 saati için personele nöbet saati ücretinin %40'ı kadar ödeme yapılır. İcap Nöbeti ücreti ödenebilmesi içn kesintisiz en az 12 saat icap nöbeti tutulmalıdır. Ayrıca personele bir ayda en fazla 120 saat için icap nöbet için ödeme yapılır.

Yorumlar (0)
28
açık