Odyometri Teknikeri Maaşları 2020 Ne Kadar?

​​​​​​​Odyometri teknikeri maaşları 2020 yılında ne kadar olacak, odyometri teknikerliğinin görevleri nelerdir, odyometri teknikeri nasıl olunur, odyometri teknikeri nedir, çalışma şartları nasıldır, özel sektör 2020 odyometri teknikeri maaşları ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

MAAŞ 12.01.2020, 15:06 06.01.2021, 13:33
Odyometri Teknikeri Maaşları 2020 Ne Kadar?

Mesleklerin maaşlarını, görevlerini, çalışma şartlarını anlattığımız yazı dizilerimize devam ediyoruz. Sizlere fikir vermesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda ise odyometri teknikeri maaşları ve görevleri, çalışma şartları gibi konulara değineceğiz.

ODYOMETRİ TEKNİKERLİĞİ NEDİR? ODYOMETRİ TEKNİKERİNİN GÖREVLERİ

Odyometri teknikeri bir sağlık teknikeridir. Sağlık teknikerleri uzman doktorların, diş hekimlerinin, eczacıların yanında destek personel olarak görev yapan meslek gruplarıdır. Odyometri teknikeri görevleri nelerdiri sıralayarak odyometri teknikerliğinin ne olduğunu daha iyi anlayabiliriz:

a) Saf ses ve konuşma odyometrisi, immitansmetri testlerini yapmak. İşitme kaybı, çeşidi, seviyesi ve hastanın kooperasyonu ile ilgili bilgileri test formuna kayıt etmek.

b) İlgili uzman tabip denetiminde; vestibüler testler ve otoakustik emisyon uygulamaları yapmak.

c) İşitme tarama programlarında ve gürültü ölçümlerinde görev almak.

ç) İşitme cihazı uygulamasına yönelik kulak kalıbı ölçüleri almak, uygun görülen cihazların kazanç ve çıkış değerlerini ölçer ve ayarlarını yapmak.

NASIL ODYOMETRİ TEKNİKERİ OLUNUR?

Sağlık alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların tekniker olabilmesi için 2 yıllık bir önlisans programı bitirmesi gerekmektedir. Tabi ki her 2 yıllık önlisans programı ile istenilen her teknikerlik yapılamamaktadır. Odyometri teknikeri olmak için de belli bölüm şartı aranmaktadır. Bu bölümler şunlardır:

Odiometri / Odyometri

ODYOMETRİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? ODYOMETRİ TEKNİKERİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Odyometri teknikerleri genelde kapalı ortamlarda, kendi uzmanlık alanlarındaki aletler ile çalışırlar. Bu anlamda bedenen çok fazla yorulacak bir iş yapılmadığını söylemek yanlış olmayacaktır fakat sağlık alanında çalışmak zaten kendince oldukça zorlayıcı bir şeydir. Hasta insanlar ile ilişki içinde olmak personeli madden ve manen yormaktadır.

Kamuda çalışan personellerin çalışma saatleri genel haliyle haftada 40 saattir fakat odyometri teknikerliğinde bu rakam minimum olarak görülmelidir. Acil durumlarda nöbete çağırılma, ek mesaiye kalma, rutin nöbetler vs. nedeni ile 40 saati fazlasıyla geçen çalışma saatlerine sahip olunabilmektedir.

ODYOMETRİ TEKNİKERİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan           4100-4300 Türk Lirası

5 yıllık                       4150-4350 Türk Lirası

10 yıllık                     4200-4400 Türk Lirası

15 yıllık                     4500-4700 Türk Lirası

20 yıllık                     4700-4900 Türk Lirası

25 yıllık                     4750-4950 Türk Lirası

30 yıllık                     4800-5000 Türk Lirası

Bu tabloda genel olarak sağlık alanında çalışan teknikerlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra 2020 maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak odyometri teknikerleri de bu zamdan sonra 2020 yılında 4150-4350 TL civarında bir maaş alacaklardır. Bu rakam ortalama bir rakamdır ve kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL bir oynama olabilmektedir.

ÖZEL SEKTÖR 2020 ODYOMETRİ TEKNİKERİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş konusu kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir ama asgari ücrete yapılan zam sonrası odyometri teknikeri maaşlarının özel sektörde 2020 yılında ortalama olarak 2600-2900 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu ortalama genel bir rakamdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücret ile personel çalıştırırken kimi hastaneler 3000 TL dolaylarında maaş verebilmektedir.

Soru, görüş ve paylaşımlarınız için forum sayfalarımızı buradan ziyaret edebilirsiniz:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (2)
Filiz sahin 1 yıl önce
Merhaba ben almanya da huzur evinde calusiyorum bu isi turkiyede yapa bilirmiyim
Ali Can 11 ay önce
Okulunu bitirip kpss girmeniz durumunda yeterli puan alırsanız ancak öyle atanırsınız
14
parçalı bulutlu