SGK Müfettiş Yardımcılığı ve SGK Müfettişliği Maaşı 2021 Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Müfettiş Yardımcılığı 2021 maaşı ne kadar? Sigorta Müfettişi 2021 yılında kaç lira alacak? Detaylar haberimizde.

MAAŞ 11.01.2021, 12:02
SGK Müfettiş Yardımcılığı ve SGK Müfettişliği Maaşı 2021 Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından denetim ve kontrol ile görevlendirilen iki farklı meslek grubu bulunmaktadır. Bunlardan merkeze bağlı olarak görev yapan kesim olan SGK Müfettiş Yardımcılarının özlük hakları nasıldır? Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleği nedir? Kimler Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcısı olabilirler? Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleğine nasıl girilmektedir? Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı 2021 yılı maaşı ne kadar? Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi 2021 maaşı ne kadardır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı Mesleği Nedir? Kimler Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcısı Olabilirler?

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından denetlenen alanlarda ve Sosyal Güvenlik Kurumu personelinin denetlenmesinde görevlendirilen, mevzuatta denetim ve kontrol ile yetkili personel olarak nitelendirilen kariyer meslek grubudur. Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların kariyer mesleklere giriş için öngörülmüş olan bazı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleğine giriş için Kurum tarafından ihtiyaç durumuna göre ilan verilmekte ve sınav gerçekleştirilmektedir. Bu sınavlara başvuruda bulunmak isteyen adayların her şeyden önce devlet memuru olmak için öngörülmüş olan başvuru genel şartlarına sahip olmaları lazımdır. Bunun yanında Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleğine giriş için gerçekleştirilen sınava katılmak isteyen adayların bu sınavın düzenleneceği senenin birinci günü baz alınmak kaydıyla 35 yaşlarını tamamlamamış olmaları, Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı için belirlenmiş olan puan türlerinden geçerliliği devam eden ve yeterli düzeyde olan bir puana sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı sınavına başvuru yapacak olan aday erkek ise askerlik ile ilişiksiz durumda olması da şartlar arasındadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı alımları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iki aşamalı biçimde gerçekleştirilmektedir ve bu aşamaların ikisi de bizzat Kurum tarafından icra edilmektedir. İlk aşama olan Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı yazılı sınavına mesleğe alınacağı ilan edilmiş olan kadro sayısının en fazla beş katı kadar yüksek KPSS puanına sahip aday katılabilmektedir. Bu adaylardan ise başarılı olan belirli sayıda aday Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı alımlarının ikinci aşaması olan sözlü mülakatlara katılma hakkı elde edebilmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı sözlü mülakatlarında da başarılı olan adaylar Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcısı unvanı ile mesleğe giriş hakkı kazanmaktadırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı Meslek Mensupları Nerelerde Görev Yapmaktadırlar?

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı meslek mensupları başlangıçta Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcısı olarak, mesleki yeterlilik süreçlerinde başarılı olmalarının ardından ise önce Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi sonrasında ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başmüfettişi unvanı ile temel olarak merkez teşkilatında yer alan Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı'na bağlı biçimde görev yapmaktadırlar. Ancak daha efektif bir şekilde çalışabilmek adına Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı meslek mensupları Ankara dışında iki ilde daha kurulu olan Sosyal Güvenlik Kurumu Grup Başkanlıklarında da görev yapmaktadırlar. Bu grup başkanlıkları İstanbul ve İzmir kentlerinde bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı meslek mensupları görev yaptıkları ilde evrak ve kayıt üzerinden soruşturma ve inceleme gerçekleştirebilecekleri gibi işin gerektirmesi durumunda doğrudan incelemenin yapılacağı ile turne ile giderek de görevlerini sürdürebilmektedirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı Özlük Hakları Nasıl?

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleğinde bulunan meslek mensupları, diğer kamu kurumlarında yer alan müfettiş yardımcılığı meslek mensupları gibi meslek hayatlarının devamında 3600 ek gösterge tutarına ulaşabilmektedirler. Merkeze bağlı teftiş mesleği mensubu olmaları hasebiyle bu yönden Kurumun diğer denetim ve kontrol ile görevli personeli olan Denetmenlerden iyi durumdadırlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı 2021 Maaşı Ne Kadar? SGK Müfettişi 2021 Maaşı Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleğine sınav süreçlerinde başarılı olarak yeni girmiş olan bir Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcısının 2021 yılındaki maaşı yaklaşık olarak 7000 Türk Lirasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleğinde belirli bir süre görev yapmış ve yeterlik süreçlerinden başarılı bir şekilde çıkarak Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi olarak görev yapan bir meslek mensubunun 2021 yılı maaşı yaklaşık olarak 8000 Türk Lirasıdır.

*Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı meslek mensuplarının 2021 yılında almış oldukları maaş tutarlarına dair bilgiler verilirken ortalama / yaklaşık tutarlar dikkate alınmıştır ve meslek mensuplarına göre farklılaşan kesintiler, ödemeler dikkate alınmamıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı mesleğine dair daha fazla ayrıntıyı öğrenmek, meslek yaşantınızda sizleri bekleyen konular hakkında bilgi edinmek için Meslek Tanıtım çalışmamıza aşağıda yer alan yönlendirme aracılığı ile ulaşabilirsiniz;

Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettiş Yardımcılığı Mesleği, yazılı ve sözlü sınavları, maaş ve özlük hakları hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinebilmek için FORUM sayfamıza kaydolabilir, sorularınızı bizlere ve diğer adaylara yöneltebilirsiniz.

Yorumlar (0)
15
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur