Subay Maaşları 2019 Ne Kadar?

Subay maaşları 2019 ne kadar? Subay maaşı 2019 ne kadar? Subay maaşı ve maaşları ne kadar? Orgeneral maaşı 2019 ne kadar? Albay maaşı 2019 ne kadar? Teğmen maaşı 2019 ne kadar? Yüzbaşı maaşı 2019 ne kadar? Binbaşı maaşı 2019 ne kadar? General maaşı 2019 ne kadar? Astsubay kıdemli başçavuş maaşı 2019 ne kadar? Astsubay çavuş maaşı 2019 ne kadar? Rütbelerine göre subay asker maaşları 2019 ne kadar? Subay rütbeleri 2019 nelerdir?

MAAŞ 04.12.2018, 17:37 18.12.2019, 16:17
Subay Maaşları 2019 Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dünyanın en eski düzenli ordusudur. Mete Han döneminde onlu sisteme geçilmesiyle birlikte Türk ordusunun ilk temelleri atılmıştır. Dünyanın en güçlü ve en disiplinli ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri caydırıcı gücü ile öne çıkmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yüz binlerce personel bulunmaktadır. Askeri ve sivil personellerin hummalı çalışmaları ile TSK gücüne güç katmaktadır. Ancak binlerce personelin idaresi oldukça zorlu bir iştir. Orduda disiplini sağlamak, kurallara uyulmasını sağlamak, hem çatışma ortamında ve sahada hem de cephe gerisinde mükemmeli yakalamak son derece zordur. İşte bu noktada Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan subaylar devreye girmektedir. 

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan binlerce subay bulunmaktadır. Peki subay nedir? Subay ne iş yapar? Subay maaşları 2019 ne kadar? Subay maaşı 2019 ne kadar? Subay maaşı ve maaşları ne kadar? Orgeneral maaşı 2019 ne kadar? Albay maaşı 2019 ne kadar? Teğmen maaşı 2019 ne kadar?  Yüzbaşı maaşı 2019 ne kadar? Binbaşı maaşı 2019 ne kadar? General maaşı 2019 ne kadar? Astsubay kıdemli başçavuş maaşı 2019 ne kadar? Astsubay çavuş maaşı 2019 ne kadar? Rütbelerine göre subay asker maaşları 2019 ne kadar? İşte merak edilen soruların cevapları...

SUBAY MAAŞLARI 2020 NE KADAR?

Subay Nedir? Ne Demek?

Subay, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan rütbeli personeldir. TSK bünyesindeki subaylar, binlerce personeli idare eder ve yönetir. "Subay nedir?" ve "subay ne demek?" sorularına pek çok cevap verilebilir. Subay kısaca rütbeli asker demektedir. Subaylar orduyu yönetir, düzeni ve disiplini sağlar, kurallara uyulup uyulmadığını denetler. Türk Silahlı Kuvvetlerinde alt-üst ilişkisi bulunmaktadır. "Emir demiri keser" sözüyle anlatılan bu ilişki ordu içindeki düzeni sağlmaktadır. Subaylar bu noktada devreye girer. Alt-üst ilişkisi içerisinde en üst kademede alınan kararların en alt kademede uygulanmasını koordine eder.

Subay genel olarak rütbeli askerlere denmektedir. Subay bir rütbe adı değildir. Subayların en alt rütbesi "asteğmen" rütbesidir. Subayların en yüksek rütbesi ise "orgeneral" rütbesidir. Subaylar kurmay olma hakkına sahiptir. Kurmaylık rütbesini kazanan subaylar "kurmay subay" olarak sınıflandırılırlar. Kurmay subay olan kişiler generallik rütbesini kazanma şansına sahip olur. Subaylar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde en üst nokta olarak "Genelkurmay Başkanı" olabilirler. Genelkurmay Başkanı olan bir subay oldukça saygındır. Genelkurmay Başkanı orduyu yöneten en üst askeri personeldir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında rütbeler biraz daha farklılık gösterir. General rütbesi yerine Amiral rütbesi kullanılmaktadır. 

Muvazzaf Subay Nedir?

Muvazzaf subay ile sözleşmeli subay birbirine karıştırılmaktadır. Muvazzaf subay ile ne ifade edildiği pek bilinmemektedir. Muvazzaf Subay, Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulu bünyesinde eğitim alan ve mezun olan subaylara denmektedir.  Muvazzaf Subay mezun olduktan sonra 10 sene zorunlu hizmet görevini tamamlar. Görevinde yükselerek "general" rütbesine yükselebilir. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin yani Türk ordusunun ana kadrosunu çekirdek kadrosunu oluşturur.

ASTSUBAY MAAŞLARI 2020 NE KADAR?

Sözleşmeli Subay Nedir?

Türkiye'de her yıl üniversitelerden binlerce kişi mezun olmaktadır. Bazıları işsiz kaldığı için bazıları ise hayalleri doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine girmek istemektedir. Sivil üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitiminin ardından mezun olan kişiler sınavlara girip subay olabilir. Bu yolla subay olan kişilerle 3+6 sene olmak üzere sözleşme yapılmaktadır. 9 yıl boyunca görev yapan subaylara sözleşmeli subay denmektedir. 9 yılın ardından sözleşmeli subaylar muvazzaf subay olmak için sınavlara girebilir. Sınavlarda başarılı olanlar albay rütbesine kadar yükselmektedir. Ancak sözleşmeli subay olarak göreve başlayan kişilerin general olma şansı yoktur.

Subay Nasıl Olunur 2019?

Subay olmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Binlerce gencin hayali subay olmaktır. Bu nedenle pek çok kişi "subay nasıl olunur?", "subay olmak için ne yapmak gerekir?" sorularına cevap aramaktadır. Subay olmak için kişilerin ilanları takip etmeleri gerekmektedir. Milli Savunma Üniversitesi her yıl binlerce kişilik subay öğrenci alım ilanlarını paylaşmaktadır. Subay öğrenci alımı ve subay alımı ile binlerce kişi subay olabilmektedir. Subay öğrenci alımına en az lise mezunu adaylar başvuru yapabilir. Ancak adayların YKS sınavına girmiş olmaları ve yeterli puanı almış olmaları gerekmektedir.

Subay Rütbeleri 2019 Nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan binlerce subay bulunmaktadır. Subaylar farklı rütbelerde ve farklı kıdemlerde görev yapmaktadır. Peki subay rütbeleri 2019 nelerdir? İşte en alt rütbeden en üst rütbeye kadar subay rütbeleri 2019...

Asteğmen - Teğmen - Üsteğmen - Yüzbaşı - Binbaşı - Yarbay - Albay - Tuğgeneral - Tümgeneral - Korgeneral - Orgeneral

SUBAY MAAŞLARI 2020 NE KADAR?

Subay Maaşları 2019 Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapan subayların ne kadar maaş aldığı her zaman merak konusudur. "Subay maaşları 2019 ne kadar?" sorusu en çok sorulan sorular arasındadır. Subay maaşları beklenenin aksine yüksek değildir. Dünyanın en saygın ve en güçlü ordularından biri olan TSK'da görev yapan subaylar yüksek maaş almamaktadır. Subay maaşları rütbelerine göre, görev bölgelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki subay maaşları doğu ve batı bölgelerinde değişmez. Subay maaşlarındaki asıl belirleyici etken "görev tazminatı" olarak gösterilir. Görev tazminatlarında subayların görev bölgesi önem taşımaktadır. Subay görev tazminatı konusunu gelin örnekle anlatalım. Örneğin Şırnak'ta çalışan bir subay 1500 TL görev tazminatı almaktadır. Mersin'de çalışan bir subay ise 1000 TL görev tazminatı almaktadır.

Subay maaşlarını belirleyen bir diğer unsur da komando tazminatı olarak gösterilmektedir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapan komandolar "komando tazminatı" almaktadır. Peki subay komando tazminatı ne kadar? Komando tazminatı ne kadar 2019? Komando tazminatı 2019 750 Türk Lirası civarındadır. Ayrıca TSK bünyesindeki subayların maaşlarından OYAK kesintisi de olmaktadır. OYAK kesintisi tıpkı emekli sandığı kesintisi gibidir.

Subay Maaşı 2019 Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan subayların maaşları farklılık göstermektedir. Subaylar rütbelerine ve kıdemlerine bağlı olarak değişik miktarda maaş alabilir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde farklı rütbelerde ve farklı kıdemlerde binlerce subay bulunmaktadır. Peki subay maaşı 2019 ne kadar? Subay maaşları 2019 ne kadar?  Ocak 2019 zam oranları ve enflasyon farkı açıklandı. İşte merak edilen soruların cevapları...

Uzman çavuş maaşı 2019 5 bin Türk Lirası civarındadır.

4 yıllık üniversite mezunu olan ve göreve yeni başlayan bir asteğmen 2019 yılında 5 bin  250 Türk Lirası maaş almaktadır. Yani asteğmen maaşı 2019 5 bin 750 Türk Lirası civarındadır.

2019 yılında bir teğmen 5 bin 500 Türk Lirası civarında maaş almaktadır. Teğmen maaşı 2019 ortalama 6 bin 100 TL'dir.

Teğmen rütbesinin üstünde üsteğmen rütbesi bulunmaktadır. 2019 yılında üsteğmen olarak görev yapan askeri personel 5 800 Türk Lirası civarında maaş almaktadır. Üsteğmen maaşı 2019 ortalam 6200 TL'dir.

Üsteğmen rütbesinin üstünde yüzbaşı rütbesi bulunmaktadır. Yüzbaşı olarak görev yapan askeri personeller 2019 yılında en az 6 bin Türk Lirası maaş almaktadır. Yüzbaşı maaşı 2019 ortalama 6.6 bin TL'dir.

Binbaşı maaşı 2019 ortalama 6 bin 850 Türk Lirasıdır. 

Yarbay rütbesinde görev yapan personeller 2019 yılında en az 7 bin 000  Türk Lirası maaş alırlar. Yarbay maaşı 2019 ortama 7 bin 500 TL'dir.

Yüksek rütbelerden bir tanesi olan albay rütbesindeki personellerin maaşları oldukça yüksektir. Albay maaşı 2019 7 bin 750 TL civarındadır.

TSK bünyesinde görev yapan generallerin maaşları da oldukça yüksektir. İşte General maaşları 2019....

Tuğgeneral Maaşı 2019 ortalama 8.5 bin Türk Lirası civarındadır.

Tümgeneral maaşı 2019 9 bin Türk Lirası civarındadır.

Korgeneral maaşı 2019 10 bin Türk Lirası civarındadır.

Orgeneral maaşı 2019 11 bin Türk Lirası civarındadır.

Subay Maaşlarını etkileyen birden fazla unsur vardır. Yukarıda yer alan subay maaşlar 2019 net maaşları göstermektedir. Ancak subay maaşları personelin aldığı tazminat, görev bölgesi, yaptığı görevlerin sayısı, şehir, evli olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması, çocuklarının eğitim durumu, subayın kıdem durumu gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir. Bu ücretler de eklendiğinde subay maaşları 2019 daha da artmaktadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

2019 MSÜ kaç puanla hangi bölüme girilir? Yazımız için tıklayınız.

Yorumlar (25)
SiviL İZASYON 3 yıl önce
maalesef eskiden rütbeli olarak orduya girmek çok zordu...fiziki nitelik ve sayısal başarı çıtası oldukca yüksekti....fakat şimdilerde görüluyor ki hem başarı ve liyakat sahibi ögrenciler orduyu tercih etmiyor...hemde gerek sivil memur gerekse rütbeli olarak tskya gibi belli başlı cemaat mensubu insanlar dolduruluyor gibi geliyor......çok yakın geçmişte bunun faturasını çok çok acı şekilde ödeyecektik ki; birlik olup direnip ülkeyi o aşağlık ağlak sümüklü patlak gözlü haine ve onun itlerine teslim etmedik.....umalım ki tarih tekerrür etmesin.....tam bağımsız TÜRKİYE CUMHURİYETİ ilelebet payidar kalsın!.!.!.
komutançırağı 3 yıl önce
Subay maaşları 2019 yılında dudak ısırtacak derecede yükselmiş. Zaten maaşı kolay kolay harcayamıyorsun. Askeri tesis içinde her şey ucuz. Subay olmak varmış.
Atatürk 3 yıl önce
Askerlere az bile bu maaşlar millet yatarken askerin uykusu bile yok ki hele ki Doğu da milletvekilinden daha yüksek almaları gerek ülke vatan devlet millet için canlarını hiçe sayarak çalışıyorlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
açık