Yabancı Dil Tazminatı 2020 Miktarı Ne Kadar?

Yabancı Dil Tazminatı 2020 Miktarı Ne Kadar? Yabancı Dil Tazminatı nedir? Ne demek? Yabancı dil tazminatı kimlere verilir? Hangi durumlarda verilir? Yabancı dil tazminatı 2019 yılında ne kadar? Yabancı dil tazminatı 2020 yılında ne kadar yükselecek?

MAAŞ 11.10.2019, 18:52 03.03.2021, 18:45
Yabancı Dil Tazminatı 2020 Miktarı Ne Kadar?

Küresel bir köy haline gelen dünyada iletişim kurmak en önemli konu haline gelmiştir. Eğitim, ekonomi, ticaret, savunma vb. sektörlerde tüm dünyada iletişim kurmak için muhattapların kullandığı yabancı dili bilmek gerekmektedir. Dünyada genellikle ortak iletişim dili İngilizce olarak bilinse de farklı bölgelerde farklı zamanlarda diğer diller de önem kazanabilmektedir. Bu noktada devletler yabancı dil bilen vatandaşlar, çalışanlar, memurların sayısını artırmaya çalışır. Devlet yabancı dil bilen çalışanlarına bazı ayrıcalıklar ve haklar tanımaktadır. Örneğin yabancı dil bilen devlet memurlarına yabancı dil tazminatı ödenmektedir. Yabancı dil bilen memurlar, bilmeyen memurlar, memur olma hayali kuranlar yabancı dil tazminatı ile ilgili pek çok soru sormaktadır. Peki yabancı dil tazminatı nedir? Ne demek? Yabancı dil tazminatı kimlere ödenir? Yabancı dil tazminatı 2020 miktarı ne kadar?

Yabancı Dil Tazminatı Nedir? Ne Demek?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev  yapan devlet memurlarının bildikleri yabancı dile ve yabancı dil sayısına göre maaşlarından ayrıca aldıkları ücrete yabancı dil tazminatı denir. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektördeki çoğu kurumsal şirkette de personellere yabancı dil tazminatı ödenir. 

Yabancı Dil Tazminatı Kimlere Verilir?

Bu tazminat ile ilgili en çok ödeneğin kimlere verildiği merak edilmektedir. Devlette çalışan kamu personellerinin hangi dil için tazminat alacakları, tazminat miktarı 375 sayılı KHK'nın 2. maddesinde yer alan yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Ayrıca özel sektörde çalışanların alacağı tazminat ile ilgili düzenleme de özel kurumların yönetmelikleri tarafından açıklanır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanuna, 926 sayılı TSK Personel kanuna göre maaşlarını alanlar, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa göre aylık alanlar, 3466 Uzman Jandarma Kanununa göre maaş alanlar, 2802 Hakimler ve Savcılar Kanununa göre maaş alanlar ile 2914 Yükseköğretim Personel Kanununa göre aylığını alan personellere yabancı dil tazminatı ödenir.

Türkiye'de resmi dil sınavı olarak kabul edilen Yabancı Dil Sınavından (YDS) 70 ve üzerinde puan alan devlet memurlarına, bildikleri dile, dilin kullanma oranlarına göre her ay tazminat ödenir.

Hangi Yabancı Diller İçin Tazminat Ödenir?

-Almanca
-Arapça
-Arnavutça
-Boşnakça
-Bulgarca
-Çince
-Danimarkaca
-Ermenice
-Farsça
-Fransızca
-Gürcüce
-Hollandaca
-İngilizce
-İspanyolca
-İtalyanca
-Japonca
-Korece
-Lehçe
-Macarca
-Portekizce
-Rumence
-Rusça
-Sırpça
-Ukraynaca
-Yunanca

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Almanca, Arapça,İngilizce, Fransızca ve Rusça dilleri için yılda iki kez diğer diller için yılda en az bir kez YDS düzenlemektedir. Böylece develt memurlarının yabancı dil bilgisi seviyesi resmi bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Yabancı Dil Tazminatı 2020 Ne Kadar?

Devlet memurlarının bildikleri yabancı dil sayısına ve türüne, bu dili görevlerinde kullanıp kullanmadıklarına göre verilen tazminat miktarı 2020 yılında 2019 yılında verilen miktara göre artış gösterecek. 2020 yılının ilk 6 ayı için belirlenen zam oranı %4 oldu. Aylık katsayı Ocak 2020 itibariyle %4 oranında artarsa yani enflasyon farkı çıkmazsa tazminat miktari 2-6 TL arasında yükselecek. 

Enflasyon farkının oluşmaması ve daha önce belirlenen %4'lük zammın uygulanması sonrasında 2020 yılının ilk 6 ayında yabancı dil tazminatı miktarı şu şekilde olacaktır:

Yabancı dil bilgisinden faydalanan personel 96-100 puan aralığında YDS puanına sahipse 171 TL, 90-95 puan aralığında YDS puanı varsa 129 TL, 80-89 YDS puanı varsa 86 TL, 70-79 aralığında YDS puanına sahipse 43 TL yabancı dil tazminatı alır.

Yabancı dil bilen diğer personel ise 96-100 aralığındaki ve 90-95 aralığındaki YDS puanları için 107 TL, 80-89 aralığındaki YDS puanı için 71 TL, 70-79 aralığındaki YDS puanı için 36 TL yabancı dil tazminatı almaktadır.

2020 yılında tazminatta yapılan artışı daha iyi anlamak için 2019 yılındaki yabancı dil tazminat miktarına bakmak faydalı olacaktır. İşte 2019 yabancı dil tazminatı miktarları..

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Yorumlar (7)
işsiz üniversiteli şanssız nesil 5 ay önce
ingilizce için tazminat ödenmemeli. dünya dili olarak nitelindirilen bir dili bilmeyen memurlar mesleğe girmemeli, girenlere de çıkış verilmeli. gençlerin önünü açın ihtiyarlar oturup durmayın sandalyelerde. bırakın da iş yapalım biraz salın oralet içip solitaire oynamayı. bırakın hizmet görsün vatandaş artık. yetti boğazıma kadar.
ben10 2 yıl önce
çağrı merkezinde yabancı dil tazminat primi brüt 300TL net 214T
Akhenaton 6 ay önce
Bende çağrı merkezi çalişanıyım ve yabancı dil için hizmet veriyorum ama herhangi bir dil tazminatı almıyorum
Fatih 1 yıl önce
Usta öğretici olarak 15 yıldır asgari ü ret bile almıyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık