Zabıta Maaşları 2021 Ne Kadar?

Zabıta Maaşları 2021 Ne Kadar? Zabıta Nedir? Ne Demek? Zabıta Kimdir? Zabıta Ne İş Yapar? Zabıta Görevleri Nelerdir? Zabıta Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2021

MAAŞ 25.01.2021, 23:47
Zabıta Maaşları 2021 Ne Kadar?

Türkiye'de zabıta mesleği oldukça popülerdir. İl ve ilçe belediyelerinde de çalışan bu personeller toplumla iç içe görev yaparlar. İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen çerçevede, kurallar içerisinde görev yapan personeller vatandaşın güvenliği, yasaların uygulanması, kurallara uyulması gibi konularda çalışırlar. Esnaf ile tüketici, vatandaş ile belediye arasındaki ilişkileri doğrudan etkilerler. Seyyar satıcılarla mücadelede görev yapan bu personellerle ilgili sık sık personel alım ilanına da çıkılır. Bu nedenle zabıtaların ne kadar maaş aldığı sık sık merak edilir. Peki zabıta maaşları 2021 ne kadar?

Zabıta Nedir? Ne Demek? Zabıta Kimdir?

Arapça kökenli bir kelime olan zabıta belediye hizmetleri alanında çalışırlar. İçişleri Bakanlığına bağlı belediyelerde çalışanz abıtalar kamu huzuru ve güvenliğini sağlamakla görevlidir. Tüketici haklarının korunması, esnaf haklarının gözetilmesi, mal ve ürün güvenliği, yasa ve kurallara uyulması gibi konularda çalışırlar.

Zabıta Ne İş Yapar? Zabıta Görevleri

  • Tüketici haklarının gözetilmesi
  • Esnaf haklarının korunması
  • Esnaf denetimi
  • Vatandaş şikayetleriyle ilgilenilmesi
  • Belediye haklarının gözetilmesi
  • Vergi kuralına uygunluğun denetimi
  • Belediye kurallarının denetimi
  • Seyyar satıcılarla mücadele
  • Görev bölgelerinin güvenliği

Zabıta Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2021

Çalışma şartları oldukça iyi olan zabıtaların ofisleri bulunur. Merkezlerde kapalı ortamda, masa başında çalışabilecekleri gibi sahada da aktif görev yaparlar. Mobil olarak hareket etmelerini sağlayacak araçlara erişimleri vardır. Ofis ortamlarında her türlü araç ve gereçleri bulunur.

Genel çalışma saatleri 08.00-17.00 şeklindedir. Ancak iş yoğunları, denetim, operasyon, fazla mesai gibi durumlar olursa çalışma saatleri uzayabilir. Ayrıca vardiya ve nöbet sistemi de uygulanabilir. Örneğin 12 saat çalışan personele 24 saat izin verilebilir. Gündüz, akşam, gece nöbeti tutabilirler.

Zabıta Maaşları 2021 Ne Kadar?

Zabıtaların maaşlarını etkileyen unsurlar vardır. Çalışılan belediye, personelin eğitim durumu, evli olup olmaması, çocuk durumu, sigorta ve BES kesintisi, ek tazminat, afzla mesai, döner sermaye ücreti, çift maaş uygulaması, denetim, fazla mesai gibi unsurlar maaşların değişmesine neden olabilir. Ayrıca derece ve kıdem ile hizmet yılı da aylıkları etkiler. Bu kapsamda zabıta maaşları 2021 şu şekildedir;

9/1 derecesinde mesleğe yeni başlayan zabıta maaşları 2021 4 bin 350 TL civarındadır.

8/3 derecesinde 5 yıl deneyimli personele 4 bin 400 TL'ye yakın ücret verilir.

5/2 derecesinde 10 yıl deneyimli personele 4 bin 500 TL'ye yakın ücret verilir.
 

Yorumlar (1)
Revzanur Yedikardeş 7 ay önce
Güzel
19
açık