Mali Hizmetler Uzmanları 3.600 Ek Göstergeyi Hak Ediyor

Mali Hizmetler Uzmanları, 3.600 ek göstergeyi fazlasıyla hak ediyor. Türkiye’nin her yerinde özveriyle çalışan Mali Hizmetler Uzmanları sosyal medya üzerinden her platformda haklı taleplerini dile getiriyor. Kurdukları dernek bünyesinde birleşen Mali Hizmetler Uzmanları, hazırladıkları metin üzerinden 3.600 ek gösterge taleplerinin haklı gerekçelerini şöyle ifade ediyor.

10.06.2018
A+
A-

Mesleğe girişten uzmanlığa atanma aşamasına kadar her açıdan merkez uzmanlarla aynı şart ve yükümlülüğe tabi olan ancak özlük hakları bakımından taşra uzmanlarıyla eş değer tutulan mesleğin haklarını savunmak üzere merkez idarelerde çalışan mali hizmetler uzmanları MAHUD adında (Merkez Mali Hizmetler Uzmanları Derneği) bir dernek kurmuştur.

Bugüne kadar yapılanlardan farklı olarak merkezde (Başbakanlık, bakanlıklar ve ilgili, bağlı kuruluşları vb.) çalışan mali hizmetler uzmanlarının hak ve menfaatlerini savunmak üzere yola çıkan Dernek kısa süre önce kurulmuş olmasına rağmen yoğun temaslarla taleplerini her platformda dile getirmeye devam etmektedir.

Mali Hizmet Uzmanları 3.600 Ek Göstergeyi Hak Ediyor

Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı sınavı, kamu kurum ve kuruluşların çoğunun uzman yardımcılığı sınavından hem daha zor, hem de daha liyakat esasına dayalı bir sınav olarak yıllardır uygulanmaktadır. ÖSYM, tarafından yapılan yazılı sınava, sınav ilan metninde  belirtilen puan türünden alınacak aday sayısının 20 katı kadar aday katılmaktadır. Yapılan yazılı sınav sonuçlarına göre en yüksek puandan başlanarak, alınacak aday sayısının 4 katı kadar aday sözlü sınava katılmaya hak kazanmaktadır. Sözlü sınav sonuçları ile yazılı sınav sonuçlarının aritmetik ortalamasına göre de atama yapılacak kişi sayısınca aday sınavı kazanmaktadır. Sınavı kazanan adayların, Türkiye’nin her yerinde bulunan kamu kurum, kuruluş, ilgili kuruluş, ilişkili kuruluş ve bağlı kuruluşa atamaları gerçekleştirilmektedir.

Oysa, merkez uzman yardımcılığı sınavların bir bölümünde alınacak aday sayısının 4 katı kadar aday arasından sadece sözlü sınav ile atama yapılmaktadır. Diğer uzman yardımcılığı sınavlarında da alınacak aday sayısının 4, 5 veya 10 katı arasından önce yazılı sınav, daha sonra da sözlü sınav yapılmaktadır.

Mali Hizmetler Uzmanları Türkiye’nin her yerinde çalışmaktadır. Merkez uzmanları gibi sabit bir ilde veya bir kaç ilde değil, ülkemizin doğusundan, batısına, Karadeniz’den, Akdeniz’e kadar hiçbir ayrım yapılmaksızın çeşitli kamu kurum ve kuruluşların bünyesinde çalışmaktadır.

Mali hizmetler uzman yardımcılarının adaylık sürecini tamamlayarak uzman olabilmeleri için başarmaları gereken unsurların, merkez uzman yardımcılarının adaylık sürecinde başarmaları gereken unsurlarla aynı olması işin en adil olmayan tarafıdır. MHUY’lar uzman olabilmek için, yetki ve yeterlilik sınavlarında başarılı olmanın yanı sıra, yabancı dil puanından en az 70 almak zorundadır ve bir de tez hazırlamak zorundadır. Bütün bu unsurların tamamının yer aldığı merkez uzmanlık kadrosu dahi sınırlıdır. Taşra uzmanları da ise tez hazırlama ve 70 yabancı dil puanı alma zorunluluğu kesinlikle yoktur. 

Bütün bunları birlikte değerlendirdiğimizde Mali Hizmet Uzman Yardımcıları 3.600 ek göstergeyi kesinlikle hak ettikleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu haklı taleplerinin yerine gelmesi için tercihiniyap.net olarak seslerinin kuvvetle çıkmasına destek olacağımızı bilmelerini istiyoruz.

Mali Hizmetler Uzmanları ile Merkez Uzmanlar Arasındaki Farklar

Merkez Mali Hizmetler Uzmanları Derneği olarak taleplerimiz; Mali Hizmetler Uzmanlarının 2200 ek göstegesi vardır. Diğer kurum uzmanlarının 3600 ek göstergesi vardır. Dolayısıyla Mali Hizmetler Uzmanları da 3600 ek gösterge istiyor. Diğer kurum uzmanlarının 2000 makam tazminatı ve 8000 görev tazminatı bulunurken, Mali Hizmetler Uzmanlarının ne makam tazminatı ve görev tazminatı vardır. Diğer kurum uzmanlarının 130 Özel Hizmet Tazminatı bulunurken, Mali Hizmetler Uzmanlarının 120 (Toplu Sözleşmede 130) Özel Hizmet Tazminatı bulunmaktadır. 

4724 1 ec955bb2c090d09a57bd260374f90310

Yirmi beş yıl çalışan diğer kurum uzmanlarının emekli maaşı 4079 TL, emekli ikramiyesi 94.568 TL iken Mali Hizmetler Uzmanlarının emekli maaşı 2349 TL, emekli ikramiyesi 75.300 TL’dir. 1. Derece diğer kurum uzmanlarının ücret göstergesi 48.730 TL, tazminat göstergesi 25.560 TL iken 1. Derece Mali Hizmetler Uzmanlarının Ücret Göstergesi 39.530 TL, Tazminat Göstergesi 20.500 TL’dir. 

Sonuç olarak; mali hizmetler uzmanları ile merkez uzmanlar arasındaki maaş farkı 1280 TL, emekli maaşı farkı 1730 TL, emekli ikramiyesi farkı 19268 TL’dir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.