kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Maliye Bakanımız Naci Ağbal’dan İİİBF mezunları kadro bekliyor

Maliye Bakanımız Naci Ağbal’dan İİİBF mezunları kadro bekliyor

Maliye Bakanımız Naci Ağbal’dan İİİBF mezunları kadro bekliyor
A+
A-

İİBF mezunları işsizlik ile mücadele ediyor. İİBFmezunlarının beklediği kadrolar açılmıyor. İİBF mezunlarının, kamuya atanabilmeumutları tükeniyor. 2016 KPSS alan puanları 80 ile 90 arasında olan İİBFmezunları, kamu kurumlarına henüz atanamadı. 2016 KPSS geçerlilik süresininbitiyor olması son kalan umutları da tüketiyor. İİBF mezunlarının sessizçığlıklarına kulak veren yok mu? 2016 KPSS sonrası Maliye Bakanlığının a kadrosınavlarından hiçbiri açılmadı. Gelir Uzman Yardımcılığı sınavı ne zamanyapılacak, bu sene GUY sınavı açılmayacak mı? Tercihini Yap! medya sitesiolarak İİBF mezunlarının 2016 yılında yaşadıkları mağduriyeti gündemegetirebilmek adına bu yazıyı kaleme alıyoruz. Yazımızın başta MaliyeBakanı Sn. Naci Ağbal ve Maliye Müsteşarı Sn. Abdullah Kaya beyfendiyeulaşmasını ümit ediyoruz. 

2137 1 b99f2b706d638caee3e2bf43d2c53a55

2016 Kamu Personeli SeçmeSınavı sonucu alınan a kadro puanların geçerlilik süresi bir yıla düşürülmüştü.Sınava katılan adaylar bu durumun yaratacağı olumsuzlukları düşünmedençalışmalarını son güne kadar devam ettirdi. Yaklaşık 200 bin kişinin katıldığıalan sınavlarından farklı puan türlerine göre on binlerce aday 80 puan ve üzerialmayı başardı. Bu puanın kurum sınavlarına katılabilme noktasında bir anlamıolduğunu bilen adaylar, sınavın üzerinden dokuz ay geçmiş olmasına rağmençalışmalara aralık vermeden bugüne kadar devam etti. Hain darbe teşebbüsününülkemizde açtığı derin yaralara rağmen, İİBF, SBF, İstatisitik ve Hukukmezunları açılabilecek kurum sınavlarına hazır olmak zorunda olduklarınıbilerek hareket etti ve çalışmayı bırakmadı.

A kadropuanların iki yıl geçerli olduğu yıllarda, her yıl açılan kurum sınavlarınınçoğu 2016 KPSS sonrası açılmadı. 2016 yılı öncesi KPSS’ye katılan adaylar içinher yıl 50 ile 75 arasında kurum sınavı açılırken, 2016 KPSS sonrası açılankurum sınavı bu sayının çok altında kaldı. Örneğin, 2014 KPSS a kadrolarıiçin yeterli puanı almış bir aday, puan geçerliliğinin iki yıl (2016 KPSSsonuçlarının açıklanması tarihine kadar) olduğunu da hesaba katarsak 100’denfazla kurum sınavı açıldığını görmüştür. Oysa, KPSS 2016 sınavında aynı puanıalan bir aday için bu sayı sadece 20 civarında kaldı. Aynı şekilde herhangi biryılın KPSS sınav sonucuna göre Gelir Uzman Yardımcılığı sınavında ilgili puantüründen 75 ve üstü puan alan adaylar, iki yıl içerisinde en az 2, en çok 4Gelir Uzman Yardımcılığı sınavına katılabilirken, 2016 KPSS sonucuna göreKPSS P35 ‘ten yeterli puanı alan adaylar için bir sınav dahi açılmadı. 

2016 KPSSsonrası, kariyer mesleklerde yıllarca en çok atamanın yapıldığı Gelir UzmanYardımcılığı sınavının bir türlü açılmaması İİBF, SBF ve Hukuk mezunlarınınmağdur olmasına sebep oldu. Yeni sınava bir kaç ay kalması sebebiyle,adayların umutları iyiden iyiye tükenmeye başladı. KPSS P35 puan türünden75 ile 90 puan arasında puan almış yaklaşık 15 bin adayın puanı hiçbirGelir Uzman Yardımcılığı sınavına katılmadan yanıyor olması, adaylar üzerindederin üzüntüye sebep oldu. Bütün gelecek hayalini kamuda meslek sahibi olabilmeüzerine planlamış lisans mezunlarının bir türlü gelmeyen ilan nedeniylepsikolojileri alt üst oldu. Forum sayfamızda yer alan adayların işsizliksebebiyle, büyük psikolojik sorunlar içine girerek, antidepresan kullanmayabaşladıklarını ifade etmeleri yaşananları özetler nitelikte.

Kamuatamalarında minimal bir seviye izlenmesi konusunda alınan kararların KPSS 2016sonrası çok katı bir şekilde uygulanması durumun vehametini iyiden iyiyearttırdı. Bu durumun yarattığı sorunların kısmen de olsa azaltılması adına İİBFve SBF mezunlarının aldıkları puanları kullanabilecekleri bir Gelir UzmanYardımcılığı sınavının açılması en büyük temennimizdir. Gelir UzmanYardımcılığı sınavının KPSS 2017 sonuçlarının açıklanmasından önce açılmasınıtalep ediyoruz. Maliye Bakanımız Sn. Naci Ağbal ve Maliye Müsteşarımız Sn.Abdullah Kaya beyfendiden yaşanan mağduriyetin artmaması adına müjdeli birhaber vermelerini umut ediyoruz. 2016 KPSS puanlarının hiçbir işe yaramadangeçerlilik süresinin bitiyor olmasına bir çözüm bulunmasını bekliyoruz.  

Lütfen! İİBF ve SBF mezunlarının sessiz çığlıklarına kulak verin.Gelir Uzman Yardımcılığı sınavının açılması yönündeki talebimize kayıtsızkalmayın. Türkiyenin geleceği olan yönetici adaylarına hiçbir fırsat vermedenonları bilinmez bir boşluğa sürüklemek, büyük toplumsal travmalara yolaçacaktır. 

Konuyla ilgili görüş ve düşüncelerinizi ilgili FORUM başlığında yazabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.