Marka Tescili Nasıl Yapılır

Marka tescili nasıl yapılır. Kişiler marka tesciline başvurabilir mi gibi marka tescili ile ilgili tüm soruların cevapları yazımızda.

19.09.2017
A+
A-

Marka tescili nasıl yapılır?  Marka tescili kaç ay sürer?  Marka tescili sorgulama. Marka tescili sınıfları listesi. MArka Tescili için gerekli evraklar nelerdir?

Herhangi bir ticari ünvanın ve ismin ticari marka olarak tescillenmesi için kullanılmak istenen işaretler, imgeler,  marka logosu,isimler bir takım ciddi  inceleme safhalarını geçtikten sonra ticari bir unvan olarak kullanılmaya hak kazanmakta ve tescillenen  marka sahiplerine tanınma kolaylığı başta olmak üzere onlarca konuda koruma olanağı sağlayabilmektedir. Marka tescil işlemi  1 yıl civarı sürmektedir,tescil işlemi yapılırken izlenmesi gereken bir dizi işlem vardır. Marka tescili nasıl yapılır, bu süreçte marka tescilinize itiraz gelirse ne yapılır ayrıntılı şekilde açıklamaya çalışacağız.

Marka tesciliiçin Türk Patent Enstitüsüne bireysel olarak başvuru yapabilirsiniz, eğerbireysel olarak marka tescil süreciyle uğraşmak istemiyorsanız marka vekilitarafından sizin adınıza başvuru yapılabilir. Buraya kadar anlattıklarımızyalnızca Türk vatandaşlığını haiz kişiler için geçerlidir. Yabancı uyruklu olanve Türk vatandaşlığı bulunmayan kişilerse yalnızca marka vekili aracılığıylamarka tescili talep edebilir.

Tescil ettirmek istediğiniz markayı sizden önce tescil eden biri var mı marka sorgulama ile öğrenebilirsiniz.

 

                Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar

Marka tescili için gerekli evraklar tüzel kişiler(şirket,dernek, vakıf) için farklı gerçek kişiler(şahıs) için farklıdır.

 Tüzel kişilerden marka tescili için istenen evraklar şunlardır:

1.   Vergi levhası

2.   Vekil varsa vekaletname

3.   Faaliyet belgesi

4.   Marka sembolü (logo,imge,işaret)

5.   Banka dekontu (marka başvuru ücretinin ödendiğine dair belge)

 

Gerçek kişilerden marka tescil başvurusu için istenen evraklar ise şunlardır :

1.   Adına tescil yapılacak kişinin T.C. Kimlik Numarası

2.   Marka sembolü(logo,işaret,imge)

3.   Banka dekontu (başvuru ücretinin ödendiğine dair belge)

4.   Vekil varsa vekâletname

Marka tescil başvurusu fiziki olarak Türk Patent Enstitüsüne gidilerek yapılabileceği gibionline olarak internet üzerinden de yapılabilir. TPE’nin yalnızca Ankara’da bulunması sebebiyle, diğer illerden marka tescil başvurusu yapacak kişilere internet üzerinden başvuru yapmalarını  öneriyoruz. Online başvuru yapacak kişilerin e imza sahibi olmaları zorunludur. Marka tescili için başvururken faaliyet alanınıza uygun olan alanları seçip belirtmeniz gerekmektedir. Marka sınıfları listesi için tıklayınız.

Marka tescilettirilirken öncelikle istenilen belgelerin eksiksiz toplanması gerekir ki belgeleri yukarıda ayrıntılı olarak belirttik. Marka tescil başvurusu için belgelerin eksiksiz olarak hazırlanıp TPE´ye teslim edildiği tarihten itibaren marka başvurunuz kesinlik kazanır ve ticaret ünvanınız korunmaya başlar. Marka tescil başvurusunu eksik veya yanlış evrakla yaparsanız, hatanın giderilmesi veya eksikliğin tamamlanması için TPE 2 aylık bir süre tanır bu sürede tamamlanmayan başvurular iptal edilecektir.

 

                    Marka Tescili Aşamaları

 Marka tescil başvurusu mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmişse TPE esasa uygun olup olmadığını incelemeye geçer.  Başvuru Türk Ticaret kanunu veya 556 sayılı khk ile açıkça belirtilen mutlak ret sebepleri kapsamı dahilinde görülürse başvuru reddedilir. Mutlak ret sebeplerini taşımayan, mevzuata uygun marka tescili Resmi Marka Bülteninde yayınlanır ve 3. Kişilerin görüşleri, varsa ilgililerin itirazları toplanır ciddi olanlar incelenir ve TPE tarafından uygunluk kararı tekrardan gözden geçirilir. Eğer marka bülteninde yapılan yayının akabinde hiç itiraz gelmemişse tescil işlemi tamamlanıp marka siciline kaydı sağlanır. Sicile kaydı yapılan markanın, Marka Tescil Belgesi başvuru sahibine teslim edilir.

Ticari ünvanınızın yani markanız korunma süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıldır. Koruma  süresi tamamlanmaya yakın markanızın düşmemesi için süre dolmasına 6 ay kala yenileme işlemenin yapılması uygun olacaktır. Belirttiğimiz tüm bu işlemler anlatılan sırayla gerçekleştirilecek ve marka tescili yapılacaktır.

3249 1 2a49ecddf5b35bfc6e873eb41a52d586

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Sezgin saka dedi ki:

    Bu marka tescil işi pek çetrefilli bir işmiş, başvuruyu kendimiz yaptık reddedildi verdiğimiz para da gitti, sonra almayalım markayı dedik başımız daha çok ağrıdı, en vekil bir firma ile çalıştık çok şükür markamiz tescil oldu, firma sahibine sizi önereceğim herkese dedim destek almak isteyen olursa fiyatlar da iyi çok bilgiler biz hicbiseye karışmadik tescil belgesi bile çerçeveli geldi bilginiz olsun