Kamu Haber

Memurlarda Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişiklikleri

Memurlarda yer değiştirme yönetmeliği değişiklikleri nelerdir? Eşi özel sektörde çalışan memur rotasyona tabi midir? Eşi özel sektörde olanların rotasyona tabi olamamaları için eşleri en az ne kadar süre çalışıyor olmalıdır? Eşlerin özel sektörde çalışıyor olması rotasyondan kurtulmak için yeterli midir? Memurlarda yer değiştirme yönetmeliği değişiklikleri eşi özel sektörde çalışan memurları da kapsıyor mu? Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personeli olarak çalışan memurların eşleri de özel sektörde çalışıyor ise, rotasyon uygulamasına tabi olmadan mevcut yerlerinde kalabiliyor mu? Bu ve benzeri soruların cevabını verdiğimiz yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurları ilgilendiren, genel çerçeve yönetmelik olan Yer Değiştirme Yönetmeliği, 25 Ağustos 2015 tarihi itibariyle değişti.

Yapılan değişikliğe göre, eşi özel sektörde çalışanlarda aranan “3 yıl kesintisiz” çalışmış olma şartı “başvuru tarihi itibarıyla son iki yıl içinde 360 gün” olarak değiştirilmiştir. Değişiklikle eşi özel sektörde çalışanlara daha büyük bir kolaylık sağlanmış oldu.

Öte yandan, eş olarak aynı kurumda çalışan memurlar için, kurumun hizmet ihtiyacının olduğu ilde birleştirilmeleri sağlanıyor. Burada temel kıstas, kurumun nerede personel ihtiyacı var? Sorusunun cevabına yönelik sonuçlanmaktadır. 

Çiftlerin her ikisi de memursa ve farklı kurumlarda çalışıyorlarsa tayin yeri kurumlar arası koordinasyonla belirleniyor. Her iki kurumun da daha çok hizmete ihtiyacı olduğu yere göre nakil yapılıyor. Eş durumundan tayin noktasında genellikle yüksek unvanlının yanına düşük unvanlı memurun tayini söz konusu olsa da son yıllarda tersi durumların olduğu da bilinmektedir. 

Örneğin, aynı kurumda çalışan eşlerden birisi Ankara’da diğeri de İzmir’de memur olarak çalışıyor olsun. Yer değiştirme dilekçesini Ankara’da bulunan eş İzmir’e gidebilmek için vermiş olsa dahi, kurumun Ankara’da memur ihtiyacı daha fazla ise eşlerin Ankara’da birleştirilmesi uygun bulunur ve İzmir’de çalışan eşin nakli yapılır.

Eşi Ankara’da özel sektörde çalışan memur ise, memur olarak çalıştığı şehire bakılmaksızın naklini Ankara’ya isteyerek, eşinin gerekli şartları taşıdığını belgelemesiyle yer değiştirme tayinini Ankara’ya yapabilecektir. Memurlarda yer değiştirme yönetmeliği değişiklikleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda çalışan personel içinde geçerli kılınmıştır. Danıştay’da sonuçlanan karara göre, Gümrük memuru olarak çalışan birisi, eşinin özel sektörde yukarıda belirtilen şartlara uygun olarak çalıştığını belgeler ise, rotasyona tabi olmaksızın çalıştığı yerde kalabilecektir. 

 

Özel sektörde son iki yılda 360 gün prim ödeme şartı getirildi

Memurların eş durumundan tayin istemeleri için, eşin SSK’lı olarak özel sektörde son iki yılda en az 360 gün prim yatırmış olma şartı getirilmiştir. Yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile, Aile birliğinin sürdürülebilmesi ve aile içi problemlerin artmaması için memurların eş durumundan tayin hakkının kapsamı eşi özel sektörde çalışanlar düzeyinde de geliştirilmiştir.  

MEMUR OLMA ŞARTI ARANMIYOR

Memurların eş durumundan tayin istemeleri için eşlerinin de memur olması şartı kaldırıldı. Dolayısıyla eşi SSK’lı olarak çalışan veya kendi işini yürüten bir memur da eş durumundan tayin isteme hakkına sahip oldu. Ancak bu durumdan yararlanabilmek için son iki yılda en az 360 gün prim yatırmış olmak gerekir. Bununla birlikte en az bir yıldır çalışmayan biri, eş durumundan tayin isteyemiyor.

 

EŞLERİ ÇAKILI KADROLARDA ÇALIŞANLAR İÇİN TAYİN

Memurların eş durumundan tayin isteme konusunda bir diğer mesele: “Çakılı kadro” konusudur. Yani çalışılan kamu kurumunun yalnızca tek bir yerde olması ve başka illerde şubesi veya birimi olmaması durumu. Bu durumda çakılı kadroda çalışan memurun tayin isteme hakkı yoktur. Çakılı kadroda çalışan eş için tayin edilebilecek bir birim olmadığından, eşlerden diğeri çakılı kadroda çalışan eşinin yanına tayin isteyebilecektir. Dolayısıyla belediye, üniversite gibi kurumlarda çalışan memurların eş durumunda tayin hakkını kullanma imkanları olmadığı için, onların eşleri kendi çalıştıkları kurumdan tayin talebinde bulunabilecektir. 

memurlarda yer degistirme yonetmeligi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu