kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Merkezi Atamada 10 Net İle Memur Olundu

2020/1 KPSS merkezi atamada lisans mezunları içerisinde 50 puanla atama yapıldı. Sadece iki üniversitede bulunan Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümü mezunları 50 puanla atandı. Bölüm mezunları için 150 kişilik özel kontenjan açılmıştı. Yılda zaten çok sınırlı sayıda mezun veren bölümde, 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavına katılan neredeyse herkes atandı. Bölüm mezunları merkezi atamada 10 net yaparak memur oldu.

Merkezi Atamada 10 Net İle Memur Olundu

Kamu Personeli Seçme Sınavı merkezi atama işlemlerine göre 50 puanla atama yapıldı. Lisans mezunları içerisinde tarihte görülmedik seviyede düşük bir puanla atamanın yapıldığı bölüm, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümü oldu. ÖSYM tarafından bütün adaylara 45 puan verilen sınavda ” SADECE ON NET ” yapabilen bölüm mezunları memur olarak atandı. Türkiye genelinde iki üniversite bulunan Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümü mezunlarına böyle bir kıyak geçilmesinin sebebi hala açıklanmadı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sadece bu bölümden mezunları tercih yapabilecekleri 150 kişilik kontenjana yer verilmişti. Başka bir hiç bir lisans mezununun tercih yapamadığı bu kadrolar için, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümü mezunlarından tercih yapan herkes yerleşti.

KPSS 2020/1 Kontenjanları

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, KPSS 2020/1 bazı kamu kurum ve kuruluşların merkezi yerleştirme işlemlerine ilişkin sonuçlar 13 Ağustos 2020 tarihinde açıklandı. Bu sonuçlara göre iki bin beş yüz yetmiş dokuz kişilik atama gerçekleştirildi. ÖSYM tarafından 2018 yılında gerçekleştiren kamu personeli seçme sınavlarına 1.2 milyona yakın lisans mezunu, 750 bine yakın önlisans mezunu ve 1 milyona yakında ortaöğretim mezunu katılmıştı. Toplamda 3 milyona yakın adayın sınavlara katılmasına rağmen, son dört merkezi atamada yaklaşık 6.500 kişinin ataması yapıldı. KPSS 2020/1 merkezi atamada açılan kontenjanların 1.539 kontenjan lisans mezunlarına, 912 kontenjan önlisans mezunlarına ve 131 kontenjan da ortaöğretim mezunlarına ayrılmıştı. Toplam 2.582 kişilik kontenjan için, 2.579 kişilik atama yapıldı.

Lisans mezunları için açılan 1.539 kontenjanın yaklaşık %10’u Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümü mezunlarına açılması bir çok bölüm mezunu tarafından ciddi şekilde eleştirildi. Ülkemizde KTO Karatay Üniversitesi ve Düzce Üniversitesi dışında hiç bir üniversite bulunmayan bölümün 2020 ÖSYM tercih kılavuzuna göre kontenjanı sadece 150 olarak gerçekleşti. Hal böyle olunca bölüm mezunlarından 2018 KPSS’ye katılanların neredeyse tamamı atandı.

Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Mezunları 10 Net İle Atandı

50 puanla ataması yapılan bölüm mezunlarının bu puanı almaları için 10 net yeterli oldu. 2018 KPSS’de ÖSYM tarafından sınava katılan her adaylara 45 puan verilmişti. Sosyal Güvenlik bölümü mezunlarının bu puanın üstüne 5 puan koymaları atanmaları için yeterli oldu. Sınavda 5 puan alabilmek için de 10 net yapmak yeterli oldu. Bu durum sınava katılan milyonlarca adayın tepkisine neden olsa da sonuç değişmedi. Sosyal Güvenlik Kurumu, kendi personelinin beşeri sermayesinin yüksek olmasını umursamamasının yanı sıra, sınava katılan milyonlarca adayın da hayallerini de son atama ile birlikte sona erdirdi.

SGK İçin Özel Eleştiri

Bir milyona yakın lisans mezunu tarafından girilen kpss için, “KPSS 2020/1 Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Merkezi Yerleştirme” süreci sonrası yaşanan bu gelişme için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından açılan kontenjanlarla ilgili özel bir eleştiri yapmak istiyoruz. Ülkemizde sosyal politika araçlarının işletilmesi, toplumun zayıf kesimlerinin korunması, insan onuruna yaraşır bir yaşamın sürdürülmesi, sosyal hak kayıplarının azaltılması ve sağlık hizmetlerinden herkesin eşit şekilde yararlanması amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik Kurumunun en önemli görevi toplumda yaşayan bireylerin eşitlik haklarını korumaktır. Kişilerin temel hak ve özgürlükleri bünyesinde yer alan “Kamu Hizmetine Girme Hakkı” da eşitlik ilkesinin korunması noktasında hassas olunması gereken bir konudur. SGK tarafından yılda sadece 100 civarında mezun verilen bir bölüm için 150 kontenjana yer verilirken, her yıl 10 binden fazla mezun verilen Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler gibi bölümlerden mezun olanlara hiç kontenjan açılmaması hangi eşitlik kavramı ile açıklanabilir? Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Personel Daire Başkanlığı’ndan bu konuyla ilgili açıklayıcı bir cevap beklediğimizi ve bundan sonraki merkezi atamaların daha eşit ve daha adil bir dağılım üzerine kurulmasını beklediğimizi arz ediyoruz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

  1. Sjsj dedi ki:

    Çüş ya abi hayatta yapamam bu netleri