Banka Müşteri Temsilcisi Nedir? Banka'da Satış ve Müşteri Temsilcisi Ne İş Yapar? Banka Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur?

​​​​​​​Banka satış ve müşteri temsilcisi kimdir? Satış temsilcisi nedir? Banka satış temsilcisi ne iş yapar? Nasıl banka müşteri temsilcisi olunur? Kimler olabilir? Müşteri temsilcinin görevleri nelerdir? Banka satış temsilcisi çalışma saatleri ve şartları nasıldır?

MESLEK 09.11.2020, 23:38 10.11.2020, 17:57
Banka Müşteri Temsilcisi Nedir? Banka'da Satış ve Müşteri Temsilcisi Ne İş Yapar? Banka Müşteri Temsilcisi Nasıl Olunur?

Bankacılık zorlu koşullarına, yıpratıcı iş temposuna rağmen işsiz birçok gencin yapmak istediği mesleklerin başlarında geliyor. Bunun altında yatan nedenlerin başında kurumsal yapısı ve kariyer vadetmesi gelse de yine de adayların kendilerini nasıl zorlukların beklediğini ve bu meslekte çalışanların neler yaptığını bilmesi gerekiyor.

Bankacılık dendiğinde tabi ki pek çok farklı pozisyondan da bahsetmek gerekiyor. Adayların akıllarında bankacılık dendiğinde ne canlanmalı pozisyon pozisyon bunları anlatmaya çalışıyoruz. Bu yazımız banka satış ve/veya müşteri temsilcisi hakkında.

BANKA SATIŞ TEMSİLCİSİ NEDİR? BANKA MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ KİMDİR?

Banka satış temsilcisi, diğer bir adıyla banka müşteri temsilcisi adına bakılarak anlayabileceğiniz üzere banka müşterisinin işlemlerini yapan, parasını yöneten, kredi veren, bankanın adına çalışan ve hem bankayı hem de müşteriyi temsil ettiğini düşünebileceğimiz banka personelidir. Banka müşteri temsilcisi kimdir sorusunun cevabını dilerseniz ne iş yapar ve görevleri neler kısmında daha derin inceleyelim.

BANKA SATIŞ TEMSİLCİSİ GÖREVLERİ NELERDİR? BANKA MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ NE İŞ YAPAR?

Banka müşteri temsilcisi zaman zaman bankaya gelen müşterilere, zaman zaman dışarıda bankanın potansiyel müşterilerine hizmet veren, bu hizmetin içeriği olarak da müşterilerin kredi kullanmalarını sağlayan, mevduatlarını yatırım olarak bankaya yatırmaları için uğraşan, müşterinin bankadaki parasının işlenerek değer kazanması için işlemler yapan eylemlerde bulunmaktadır. Yani temel olarak kredi kullanılmasını sağlamak da, bankaya para yatırılması için çaba sarf etmek de ve müşterinin parasını işlemek de banka müşteri temsilcisinin yaptığı işlerdir.

Hem bankanın hem de müşterilerin beklentileri üzerinden banka müşteri temsilcisinin görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Müşterilerin almak istedikleri hizmeti (para yatırma, kredi çekme, yatırım yapma vb.) banka adına gerçekleştirmek
  • Müşterilerin talep ve isteklerine çözüm üretmek, müşteri memnuniyetini sağlamak
  • Tüm hizmetlerde, talep ve isteklerde hem müşterinin isteklerini eksiksiz yerine getirmek hem de bankanın çıkarları doğrultusunda evrakları, imzaları eksiksiz almak, yanlışlık olmamasını sağlamak
  • Yapılan veya yapılacak olan işlemler ile ilgili olarak müşteriyi bilgilendirmek
  • Müşteriye doğru ve eksiksiz bilgi vermek
  • Bankanın aylık, 3 aylık ve yıllık olarak koyduğu hedefleri gerçekleştirmek, bu hedefleri gerçekleştirmek için müşteri ziyaretleri yaparak müşteri bulmak, bankaya mevduat hesabı ve/veya kredi kazandırmak
  • Var olan müşterilere ek olarak yeni müşteriler bulmak için kişileri, dükkanları, kurumları vb. ziyaret etmek
  • Görüldüğü üzere bankanın kasasına girebilecek her türlü kar veya müşterinin kar etmesini sağlayacak her türlü işlem banka satış ve müşteri temsilcisi üzerinden geçmektedir.

Müşteri temsilcileri genel olarak ticari ve bireysel olarak ayrılmaktadır. Bireysel müşteri temsilcileri genelde kişilerin işlemlerini gerçekleştirirken ticari veya KOBİ diye adlandırılan satış temsilcileri ise işletmelerin işlemleri ile haşır neşir olurlar. Genel olarak yaptıkları işler ve görevleri aynı veya benzerdir.

KİMLER BANKA MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ OLARAK ÇALIŞABİLİRLER? NASIL BANKA SATIŞ TEMSİLCİSİ OLUNUR?

Bu yola girmek isteyen bireyler için birkaç farklı metot bulunmaktadır. Banka sektöründe çalışmak isteyen bireylerden genellikle İİBF yani iktisadi ve idari bilimler fakülteleri bölümleri (maliye, kamu yönetimi, iktisat, işletme vb.) veya bankacılık ve türevi bölümler (bankacılık ve finans, bankacılık ve sigortacılık) mezunu olunması beklenmektedir. Farklı program mezunlarından da bankaya personel alınsa da genellikle bireysel veya ticari müşteri temsilcisi pozisyonuna bankacılığa yeni başlayacak olanlarda bu bahsettiğimiz bölümlerin mezunu olma şartı aranmaktadır. Bu yüzden genellikle bu bölümlerin mezunları bu pozisyonlarda işe başlayabilmektedir fakat bazı bankalar farklı bölüm mezunlarını da bu şekilde başlangıçta istihdam edebilmektedirler.

Buna ek olarak 2 veya 4 yıllık herhangi bir bölüm mezunu (tercihen yukarıda bahsi geçen bölümlerin benzeri bölümler) olarak bankaların açtıkları farklı kadrolara da başvuru yaparak sonra yükselme ile de bu pozisyonda çalışılmaya başlanabilir. Genellikle başlangıç pozisyonu olarak gişe memuru pozisyonu uygun görülmektedir. Belli bir tecrübe edindikten sonra yükselme şansı elde edilebilmekte ve akabinde banka müşteri temsilciliği pozisyonunda görev alınabilmektedir.

Bazı bankaların güvenlik elemanları arasından bile zamanla yükselme yöntemi ile bireysel veya KOBİ müşteri temsilcileri istihdam ettikleri görülmektedir. Yani daha da alttan gelerek yükselme yöntemi ile yine satış temsilcisi olunabilmektedir (bu dediğimiz artık daha da zorlaşmış durumdadır.)

Tabi ki bazı bölümleri bitirmiş olmak veya şu pozisyonda başlayabilirsiniz dememiz yeterli değildir. Eğer bu pozisyonda bankacı olmak veya yükselerek bu pozisyona gelmek istiyorsanız bankaların alım ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Bankalar genellikle kendi websitelerinde personel alımlarını duyurmaktadır. Tabi ki bazı bankalar yukarıda bahsettiğimiz gibi belli bölüm mezunu olma şartı arayarak sadece mülakat ile personel alımı yapsa da bazı bankalar dil sınavından yeterli puan alma şartı vb. şartlar koşmanın yanı sıra sözlü veya yazılı sınav veya bazı durumlarda ikisini birden yaparak personel alımı yapmaktadır. Bu bilgiyi de göz ardı etmemenizi diliyoruz.

BANKA MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI VE SAATLERİ NASILDIR?

Evet bu mesleği yapacak olanlar için özellikle okumalarını rica edeceğimiz bölüme geldik. Banka müşteri temsilcisi çalışma saatlerinden başlayacak olursak genellikle banka kapılarını açmadan aşağı yukarı yarım saat önce mesaileri başlamakta ve genellikle banka kapıları kapandıktan sonra en az yarım saat ve daha fazla zaman sonra mesaileri bitmektedir. İş yoğunluğuna bağlı olarak en az 9-10 saat olan mesai saatleri 10-11 saatleri bulabilmektedir.

Tabi ki mesai saatlerinin bu kadar uzun olması çalışma şartlarını da olumsuz etkileyen etmenlerin başlarında gelmektedir. Çalışma şartlarının olumlu taraflarına değinecek olursak kurumsal firmalar olan bankalarda çalışmak maaş, SGK vb. garantiler vadetmekle birlikte, kariyer planı açısında vadettikleri ve primler vs. sayesinde maaşa ek gelirler sayesinde genelde tercih edilen bir şeydir ve dediğimiz gibi çalışma şartlarının artıları bunlardır fakat eksilerini değerlendirecek olursak bankada çalışmak, insanla, hele de bizim toplumuzdaki bankaya güveni zayıf olan insanla iletişim kurma üzerine kurulu olduğu için ve müşteri temsilcisi pozisyonunda kredi kullandırılan, para yönetilen bir alanda çalışılması hasebiyle yıpratıcıdır. Buna ek olarak her bankanın şartları kendince değişse de hedeflerin varlığı (hedeflerin en zorlayıcı olduğu birimler müşteri temsilcilikleridir genelde) psikolojik olarak bu pozisyonda çalışanları yormaktadır. Bunun üzerine eklenebilen ve yöneticilerin kalitesine bağlı olarak uygulanabilen mobbing de iş yükünü arttırmakla birlikte aynı zamanda uzun mesailer yapıldığı halde genelde alınamayan ek mesai ücretleri de mesleğin negatifliklerindendir.

Haftasonları tatil olması bir avantaj iken zaman zaman haftasonu da banka içinde olmasa bile dışarıda çalışılma ihtimali de eğer tatil varsa avantaj ama iş varsa dezavantaj olarak mesleğin çalışma şartlarına yansımaktadır.

BANKA MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİNDE ARANAN ÖZELLİKLER NELERDİR?

Bankaların bu pozisyonda çalıştıracağı kişilerde aradığı özelliklere bakacak olursak anlayışlı, güleryüzlü, insan ilişkileri iyi olan, satış yapma becerisine sahip, networkü geniş bireyler aranabildiği görülmektedir. Ekonomi, matematik, iktisat ve benzeri konulardaki bilgisinin iyi olması hem banka için hem de bireyin kendisi için önemli bir avantaj olacaktır.

Bunun dışında bu mesleği hakkıyla yapmak isteyen bireylerde aranacak önemli özelliklerin başında sabır, hem bedenen dayanıklılık hem de psikolojik olarak yıpranmaya açık olunmaması gelmektedir diyebiliriz.

Banka satış temsilcisi hakkında veya diğer bankacılık meslekleri ile ilgili veya da herhangi bir meslek grubuna dair merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, sınavlar hakkında bilgi alabileceğiniz FORUM.TERCİHİNİYAP.NET adresi hizmetinizdedir.

Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 10 23
2. Galatasaray 11 23
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 10 19
5. Göztepe 10 15
6. Konyaspor 10 15
7. Gaziantep FK 10 15
8. Başakşehir 11 15
9. Kasımpaşa 11 15
10. Karagümrük 10 14
11. Malatyaspor 10 13
12. Rizespor 9 12
13. Trabzonspor 10 12
14. Hatayspor 8 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 10 9
18. Kayserispor 10 9
19. Gençlerbirliği 10 8
20. Denizlispor 9 6
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Tuzlaspor 11 21
4. Samsunspor 11 20
5. Giresunspor 12 20
6. Adana Demirspor 10 18
7. İstanbulspor 11 18
8. Altay 11 17
9. Bursaspor 12 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Menemen Belediyespor 11 13
12. Akhisar Bld.Spor 11 13
13. Ümraniye 12 13
14. Adanaspor 9 12
15. Bandırmaspor 12 12
16. Boluspor 11 10
17. Ankaraspor 11 8
18. Eskişehirspor 12 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. M. United 10 19
5. Man City 10 18
6. Leicester City 10 18
7. West Ham 11 17
8. Southampton 10 17
9. Everton 11 17
10. Wolverhampton 10 17
11. Aston Villa 9 15
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 11 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 10 6
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Real Madrid 11 20
4. Villarreal 11 20
5. Sevilla 10 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 11 13
10. Elche 9 13
11. Eibar 11 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Getafe 11 13
14. Celta de Vigo 12 13
15. Valencia 11 12
16. Real Betis 11 12
17. Levante 11 11
18. Osasuna 10 11
19. Real Valladolid 11 10
20. Huesca 11 7
Günün Karikatürü Tümü