Gelir İdaresi Avukatlığı Maaşı, Şartları, Vekalet Ücreti, Muvafakat Durumu.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) avukatlığı hakkında adayların merak ettiği her şeyi sıralamaya çalıştık.

Gelir İdaresi Avukatlığı Maaşı, Şartları, Vekalet Ücreti, Muvafakat Durumu.

Gelir İdaresi Başkanlığı Avukatlık

Gelir İdaresi Türkiye’nin 29 ilinde faal olarak avukat istihdam ediyor, bu sebeple vereceğimiz bilgiler ilden ile ufak farklılıklar gösterebilir. Ancak ana hatlarıyla Gelir İdaresi Avukat kadrosu hakkında anlattıklarımız bilgi verecektir

Gelir İdaresi Başkanlığı çalışma alanı sebebiyle tamamen vergi hukukuyla ilgili davalar var. Bunlar vergi cezaları, tasarrufun iptalleri ve ödeme emrine itiraz ve bunlara işler. Mesleğe yeni başladığınızda bir süre bu spesifik alanlarda bocalaya bilirsiniz ancak kısa sürede konuya hakim oluyorsunuz.

Yeni başlayan avukat maaşı 3500 TL düzeyinde. Gelir İdaresinde vekalet ücretinin dolmadığı il hemen hemen yoktur nerede çalışırsanız çalışın tam vekalet alırsınız. Vekalet ücretinin aylara bölüştürülüp maaşa eklendiğini varsayarsak yeni başlayan Gelir İdaresi avukatının eline ay sonunda beş bin tl geçer demek yanlış olmaz.   

Gelir İdaresi Avukatı Tayin, Muvafakat, Eş Durum Atamaları ve Lojman Durumu

Tayin konusunda zorluk çıkarmıyorlar, muvafakat kolay veriyorlar ve eş durumu tayini de kolay oluyor. Becayiş hakkı mevcut ve atamalarda istediğiniz il olmasa dahi yakınındaki bir ile rahatça atana biliyorsunuz. Çalışma saatleri normal mesai saatleri,çok fazla mesaiye kalma olmuyor ama özellikle İstanbul'da yılbaşı öncesi ve sonrası yoğun olduğundan mesaiye kalma durumu olabiliyor. İstanbul'da ve Ankara'da servis var diğer yerlerde bu imkan mevcut değil, lojman İstanbul dahil her ilde mevcut Anadolu illerinde daha kolay lojman çıkıyor.

GİB’de rotasyon da illere göre çalışma yılları değişiyor, genelde 9 yıl 12 yıl gibi süreler. Ama eş durumu vs. durumları olunca nasıl uygulanır bilinmiyor. Çalışanlar uygulanmayacağı görüşünde. Son dönemde bir çok kamu kuruluşu muvafakat konusunda sıkıntı çıkarmaya başladı ancak GİB bunlardan biri değil 2018 yılında hakimlik dahil bir çok mesleğe muvafakat verildi.

Daha fazla bilgi için forum.tercihiniyap.net

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER