Paramedik Nedir? Paramedik Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Paramedik nedir, ne iş yapar, nasıl olunur, kimler olabilir gibi soruların cevapları yazımızda. Paramedik boy kilo şartları, atama puanları ve daha fazlası...

Paramedik Nedir? Paramedik Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Acil servise düşen çağrılara cevap veren, ambulans kullanmak, hastaya ilk müdahale ve hastanın taşınması süreçlerinin tamamından sorumlu sağlık personeline pamedik adı verilmektedir.  Paramedik ünvanının diğer adı Ambulans ve acil bakım teknikeridir (AABT). Görev tanımı oldukça geniştir bu yüzde paramedik nedir, paramedik ne iş yapar sorularına daha yrıntılı cevap vermeye çalışacağız.

Kimler Paramedik Olabilir?

Üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümünü bitirenler  KPSS önlisans puanı ile paramedik olarak atanabilir. Önlisans mezunları için genel uygulanan kurallar paramedik olarak atanmak için de geçerlidir.Yani 4 yıllık bir bölümü bitirip lisans mezunu olmadan mutlaka  önlisans puanınızı almanız mantıklı olacaktır. Paramedik atama puanları diğer mesleklere göre daha düşüktür bilhassa ortalama bir lisans bölümü atama puanlarında çok daha düşüktür.

İlk ve acil yardım bölümü tercih kılavuzunda bölümü tercih edebilmek için yani paramedik olabilmek için bazı koşulları mevcuttur. Boy ve kilo şartları olarakta bilinen bu şartlar:

  • 17 yaşını doldurmuş ve 23 yaşından gün almamış olmak
  • Erkekler için 1,65, kız öğrenciler için 1,60 boy
  • Kurtarma ve taşıma esnasında birlikte çalıştığı ekip arkadaşıyla sedye kaldırabilecek fiziğe sahip olmak
  • Sürücü belgesi almak için gerekli nitelikleri taşımak

Yukarıda sayılan şartlar KPSS öncesi değil üniversite tercihleri esnasında aranmaktadır. Yaş şartı bu yüzden düşük belirlenmiştir.

Paramedik ve ATT Aynı mı?

İki farklı meslek değil ancak iki farkı ünvandır. Tekniker ve teknisyen farkı burada da karşımıza çıkmaktadır. Acil tıp teknisyeni (ATT) sağlık meslek lisesi mezunu, paramedik ise önlisans mezundur. Göreve başladıktan sonra herhangi bir önlisans programını bitiren ATT, paramedik ünvanını almaya hak kazanır böylece 1 derce ilerlemesi ve yaklaşık 200 TL daha fazla maaş alır. ATT maaşları hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Paramedik Ne İş Yapar?

Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi birden fazla görevi vardır. Eğer ambulansta doktor yoksa kıdemi eski olan paramedik amirdir. İlaç uygulama ve gerekirse müdahaleyi paramedik yapar ve ATT’nin de amiri konumundadır. Genellikle 24 saat 112 acil serviste nöbet tutup 72 saat dinlenir ancak belirli dönemlerde sağlık müdürlüğü mesai şartlarını değiştirebilir.

Yeni başlayan paramedik maaşları 2019 şu şekildedir:

  • Net maaş 2200 TL
  • Sabit ek ödeme: 1007 TL
  • Döner sermaye ödemesi: 440-820 TL
  • Ek nöbet ücreti: 390 TL

Ortalama yoğunlukta bir acil serviste çalışan paramedik aylık 4.000 TL’den fazla kazanır. Bunun yanısıra asgari geçim indirimi, eş ve çocuk yardımı gibi ödemeler eklenince 4.4000 TL civarında kadar çıkmaktadır.

Merak ettiklerinizi forum üzerinden sorabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 22:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan can terkin
Hasan can terkin - 5 ay Önce

Iki yıllik bir bolummu

Gamze
Gamze - 2 ay Önce

Boy ve kilo sınırı kaldırılmadı mi kaldırıldı diye biliyorum