Kamu Haber

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Duyurdu: Astsubayların Özlük Haklarını İyileştirmeyi Amaçlıyoruz

Milli Savunma Bakanı Akar’la, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) temsilcileri ve muvazzaf astsubaylar Etiler Orduevi’nde hafta içi düzenlenen öğle yemeğinde buluştular.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzman erbaşı, astsubayı, subayı ve kuvvet komutanlıklarıyla bir bütün olduğunu belirten Hulusi Akar, “Subay ve astsubay et ve tırnak gibidir, ayrım yapılması olanaksızdır. Gece gündüz, operasyonlarda, kıtada tüm görevlerde beraberler.” diye konuştu.

Bütünün bir parçası astsubayları “olmazsa olmaz” olarak nitelendiren Bakan, “Astsubaylarımızın bir eli karargahta bir eli er ve erbaşlardadır. Astsubaylarımızın teknik, idari, komuta konusundaki rolleri hiçbir şekilde göz ardı edilemez. Herkes astsubaylarımızın öneminin ve değerinin farkında, bundan kimse şüphe etmesin” ifadelerini kullandı.

Subay ve astsubayların kişisel gelişimlerine değinen, bu konudaki çalışmaları önemli olarak değerlendiren Sayın Akar, şunları söyledi:

“Astsubaylarımızın özlük haklarıyla ilgili önemli çalışmalar düzenledik. Statü geçiş kontenjanlarında astsubaylarımızın yararına artış oldu. Tüm personelimizin özlük haklarında 400 lira artış oldu. Ayrıca muvazzaflardan özel ihtisas sahibi astsubaylara ilave değişik sayılar verildi. Gelen talepler arasında rütbe yaş haddinin elli beşten altmışa çıkarılması var. Bir diğer konu ise kademe ve derece konusu. Bu konudaki çalışmalarımız da devam ediyor. Gazi astsubaylarımızdan 40 yaşını doldurmayanlara statü geçişleri için ilave haklar verildi. Ayrıca sadece emekli astsubaylarımızı hedef alan, onların özlük haklarını iyileştirmeyi hedefleyen bir  takım çalışma içindeyiz. İnşallah bu konuyu da kısa süre içinde halledeceğiz.”

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin 7 gün 24 saat her şeyi göze alarak görev yaptığını, buradaki amaçlarının ise milletin sevgi ve saygısını kazanmak olduğunu aktaran Bakan Akar, uzman erbaşların özlük haklarıyla ilgili de önemli çalışmaların olduğunu belirtti.

Uzman çavuş aylıklarına 400 lira ilave yapıldığını, yaş sınırının ise 45’ten 52’ye yükseltildiğini hatırlatan Bakan Akar, şu bilgileri verdi:

“Uzman çavuşlarımızın ek göstergelerinde artışa gidildi, derece ve kademe işlemlerinde gelişme sağlandı.10 yılını bitirmemiş olanlarda astsubaylığa geçişte sorun vardı, bu durum da ortadan kaldırıldı. Zati tabanca verilmesi istekleri vardı, bu konuda da düzenleme yapıldı. Lojmanlardan yararlanma konusundaki oranı da onların lehine olacak şekilde artırdık. Sözleşme sürelerinde yaşanan sıkıntılara üzerinde de çalışıyoruz. Uzmanlarımıza orduevi konusunda yeni bir çalışmaya başladık. Ankara ve İzmir’de bir İstanbul’da ise iki tane olmak üzere uzmanlarımıza orduevi yapılması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. İlk olarak Ankara’dan başladık, bu konuda da çalışmalarımız sürüyor.”

GÖRÜŞLERİNİZ VE SORULARINIZ İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu