Mağaza Müdürü Nedir? Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir?

Türkiye'de binlerce kişi özel sektörde çalışmaktadır. Farklı firmaların farklı mağazalarında çalışan binlerce kişinin hayalinde bir gün mağaza müdürü olmak vardır. Peki mağaza müdürü nedir? Kimdir? Mağaza müdürü ne iş yapar? Mağaza müdürü nasıl olunur? Mağaza müdürü görevleri nelerdir? Mağaza müdürü maaşı ne kadar? İşte mağaza müdürüyle ilgili tüm merak edilenler...

Mağaza Müdürü Nedir? Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir?

Türkiye'de son dönemde yüzlerce Alışveriş Merkezi (AVM) inşa edildi.Hem AVM'lerde hem de sokaklarda yüzlerce mağaza açıldı. Hem yurt içinde yeni kurulan firmalar hem de yurt dışından Türkiye pazarlarına giren firmalar Türkiye'de pek çok mağaza açtı.Türkiye'de mağaza sayısı artıkça ve alışveriş kültürü geliştikçe büyük bir pazar oluştu. Mağazalarda çalışmak üzere binlerce personel istihdam edildi. Tezgahtarından, kasiyerine, reyon görevlisinden temizlikçisine kadar farklı kadrolarda binlerce mağaza personeli mağazalarda çalışmaya başladı. Ancak mağazalarda çalışan personeller arasında en popüleri mağaza müdürü olarak çalışanlardır. Mağaza müdürü olmak pek çok kişinin hayalidir. Mağaza müdürleri yüksek maaşları, geniş yetkileri ve esnek çalışma saatleriyle özenilen bir iş yapmaktadır. Peki mağaza müdürü nedir? Mağaza müdürü kimdir? Mağaza müdürü ne iş yapar? Mağaza müdürü görevleri nelerdir? Mağaza müdürü nasıl olunur? Mağaza müdürü maaşları ne kadar? İşte mağaza müdürüyle ilgili tüm merak edilenler...

Mağaza Müdürü Nedir? Kimdir?

Mağaza Müdürü çalıştığı mağazadaki en üst düzey görevlidir. Mağaza müdürü çalıştığı mağazanın müdürüdür. Mağazadaki tüm işleyişten ve personellerden mağaza müdürü sorumludur. Bu kapsamda mağaza müdürlerinin görevleri çoktur ve sorumlulukları büyüktür. Mağaza müdürü oldukça kritik bir rol üstlenir. Çünkü personellerden ürünlere, müşteri ilişkilerinden mağaza temizliğine kadar tüm işleyişten mağaza müdürü sorumludur.Mağaza müdürü şirketlerin şubelerinde denetim görevi de yapar.. Mağaza müdürleri mağazalara disiplin katar ve düzenin korunmasını sağlar. Bu kapsamda mağaza müdürleri geniş yetki alanları, sorumlulukları ile görev yapar.

Mağaza Müdürü Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Mağaza müdürü görev yaptığı mağazanın tamamından sorumludur. Mağaza müdürü mağazalardaki personellerden, ürünlerden, ürün teslimatından, müşterilerden, kasadan yani tüm işleyişten sorumludur. Bu nedenle "mağaza müdürü ne iş yapar?" sorusuna verilebilecek pek çok cevap bulunmaktadır. Mağaza müdürü görevleri oldukça fazladır. Mağaza müdürü mağazanın temiz ve düzenli olmasına dikkat eder. Ürünlerdeki rafları denetler. Mağazanın ürün stoklarını her an denetler. Ürünler azalırsa yeni sipariş verir. Mağaza müdürü personellerin çalışma takvimini düzenler ve yeni personel alımıyla ilgilenir. Mağaza müdürünün başarısı mağazanın dolayısıyla firmanın başarısını etkiler. Bu nedenle mağaza müdürleri özenle seçilerek işe alınır veya terfi ettirilir.

Mağaza müdürü herhangi bir sorunda veya aksaklıkta müşterilerle iletişime geçer. Memnuniyetsizliği azaltmaya ve müşteri memnuniyetini artırmaya çalışır. Mağazaların daha fazla satış yapması için müşteri memnuniyeti oldukça önemlidir. Mağaza müdürleri personellerin çalışmalarını da denetler. Personellerin müşterilerle iyi ilişkiler kurup kurmadığını değerlendirir. 

Mağaza müdürleri müdür pozisyonunda görev yapsa her an her pozisyonda görev yapabilir. Mağaza müdürü herhangi bir aksaklıkta kasaya geçebilir veya bir tezgahtar gibi rafları düzenleyebilir. Mağaza müdürünün lider ruhlu olması, sorunlara değil çözümlere odaklanan bir yapısı olması gerekir. Aynı zamanda iletişim becerilerinin yüksek olması gerekmektedir. Mağaza müdürlerinin yetenekleri ve kabiliyetleri kadar tecrübeli olması da gerekir. Hem insanları, hem krizleri, hemde ürünleri yönetmek için mağaza müdürlerinin donanımlı olması şarttır.

Mağaza Müdürü Nasıl Olunur?

Mağaza müdürünün ne kadar zor sorumlulukları olduğunu anlatmaya çalıştık. Mağaza müdürü olarak çalışan personeller oldukça zorlu bir çalışma temposuyla hayatlarını sürdürürler. Ancak mağaza müdürü olmanın artıları da vardır. Maaşlarının yüksek olması, çalışma şartlarının iyi olması haklarının iyi olması bu pozisyonu cazip kılmaktadır. Peki mağaza müdürü nasıl olunur? Mağaza müdürü olmak için ne yapmak gerekir? 

Mağaza müdürü olmak için alanında tecrübeli ve donanımlı olmak gerekir. Mağaza müdürü olmak isteyen kişilerin mağazacılık sektöründe deneyimli olması gerekir. Mağaza müdürünün sorumlulukları fazladır. Bu nedenle bu görevde çalışacak personellerin sağlam sinirlere sahip olması gerekmektedir. Çünkü yaşanılan ilk aksaklıkta veya ilk sorunda ilk yaptırım mağaza müdürüne olacaktır.

Mağaza müdürü olmak için sıkı bir eğitim şartı aranmamaktadır. Ancak üniversite mezunu olmanız sizi bir adım öne çıkaracaktır. Mağaza müdürü olmak için aranan en büyük şart ilgili mağazada 4-5 yıl çalışmanızdır. Mağazada 4-5 yıl çalışarak mağazanın ve ilgili marka ve firmanın çalışma düzenine alışmanız ve tecrübe kazanmanız önemsenir. Mağaza müdürü olacak kişilerde aranan bir diğer şart ise başarınızdır. Çalıştığınız pozisyonda ne kadar satış yaptığınız, performansınızın nasıl olduğu, müşteri ilişkileriniz gibi kritik konular değerlendirilir. Ayrıca sertifikalarınız ve diplomalarınızın fazlalığı sizi rakiplerinizden ayıracak unsurlardır. Her firmanın ve her mağazanın çalışma şartları, kültürleri ve hiyerarşisi farklıdır. Bu nedenle mağaza müdürü olmanın kesin genel şartları yoktur. Ancak mağaza müdürü olmak isteyen kişilerin sektörde 4-5 yıl tecrübeli olması, kendini geliştirmesi şarttır. 

Her firma mağaza müdürü olacak kişileri farklı şekilde seçer ve eler. Örneğin kurumsal firmalar mağaza müdürleri için yazılı veya sözlü sınav uygulayabilir. Bu sınavlar matematik, fen bilgisi gibi konulardan ziyade sektör ve mağazayla ilgili olur. Bu sınavlarda başarılı olan adaylar mağaza müdürü olarak göreve başlayabilir.

Mağaza Müdürü Çalışma Şartları

Mağaza müdürleri bazen esnek bazen de sıkı bir çalışma temposu içinde olabilir. Mağazaya, firmaya ve satış dönemlerine bağlı olarak mağaza müdürlerinin çalışma şartları değişiklik gösterebilir. Ancak mağaza müdürleri diğer personellere kıyasla genelde daha rahat çalışmaktadır. Mağaza müdürü çalışma saatleri günde 9 saattir. Mağaza müdürleri bazı firmalarda 6 gün bazı firmalarda ise haftada 5 gün çalışmaktadır. Mağazada çalışan personellerin başarısına, mağazanın kurumsallığına bağlı olarak mağaza müdürünün iş yükü artmakta veya azalmaktadır. Ancak ne olursa olsun mağaza müdürü görev bölgesindeki en yetkili kişidir. Bu nedenle çalışma yükünün az olması beklenemez.

Mağaza Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Mağaza müdürü olarak çalışan personeller diğer mağaza çalışanlarından daha yüksek maaş alır. Mağaza müdürü maaşı bu pozisyonu oldukça çekici bir hale getirmektedir. Peki mağaza müdürü maaşı 2019 ne kadar? Mağaza müdürü maaşı 2018 ne kadar? Mağaza müdürleri tecrübesiz personeller arasından seçilmez. Bu nedenle bu pozisyonda en az alanında 4-5 yıl tecrübeli kişilerin çalıştığını söyleyebiliriz. Alanında tecrübeli, donanımlı kişiler mağaza müdürü olduklarında müdür pozisyonunda çalışırlar. Mağaza müdürlerinin belirli bir maaşı yoktur. Her firma, her mağaza müdürlerine farklı miktarlarda maaş verebilir. Ancak mağaza müdürü maaşları 2018 yılında ortalama 3 bin TL civarındadır. Ayrıca yine mağazaya bağlı olarak satışa göre prim de verilir. İşte bu prim sayesinde mağaza müdürü maaşları ortalama 1000 TL kadar artış gösterebilmektedir. Mağaza müdürü maaşı 2019 ise enflasyon nedeniyle ve her yıl yapılan düzenli zamlara göre artış gösterecektir. 2019 yılında mağaza müdürü olarak çalışan personeller ortalama 3 bin 500 TL maaş alacaktır. Mağaza müdürü maaşı 2019 3 bin 500 Türk Lirası civarında olacaktır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET


Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 19:35
YORUM EKLE